Švenčionėlių vaikų globos namai

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Švenčionėlių vaikų globos namai
    Švenčionėlių vaikų globos namai
    Gyvenvietė: Švenčionėliai
    Išleista laidų: 12
    Mokinių skaičius 256 (1999 m.)

    Švenčionėlių vaikų globos namai (Švenčionėlių mokykla-internatas, Švenčionėlių internatinė mokykla) – Švenčionėlių mokymo įstaiga panaikinta nuo 2013 m. sausio 1 d.

    Istorija

    1957 m. liepos 26 d. buvo įkurta Švenčionėlių mokykla-internatas. Mokykloje buvo suformuotos 5 klasės, kuriose mokėsi 150 mokinių, atvykusių iš Ignalinos, Utenos, Molėtų, bei iš Baltarusijos lietuviškųjų salų.

    1975 m. Švenčionėlių mokyklą-internatą paliko dvyliktoji mokinių laida po kurios mokykla buvo pertvarkyta į aštuonmetę. Iki 1975 m. vidurinį išsilavinimą Švenčionėlių mokykloje-internate įgijo 256 mokiniai. Nuo šių metų norintys baigti vidurinę mokyklą buvo siunčiami į Alytaus, Kauno, Vilniaus, Trakų mokyklas-internatus.

    Nuo 1975 m. iki 1998 m. mokykloje-internate buvo išduoti pagrindinio mokslo baigimo pažymėjimai dar 703 mokiniams.

    1999 m. Švenčionėlių mokykla-internatas Vilniaus apskrities viršininko įsakymu buvo reorganizuota į Švenčionėlių vaikų globos namus. Vaikai pradėjo gyventi suformuotose šeimynose, kuriose buvo stengiamasi sudaryti namų aplinką, o mokytis privalėjo jau bendrojo lavinimo mokyklose.

    Direktoriai

    Negalime nepaminėti visų vadovavusių Direktorių, kurie tiesiogiai prisidėjo prie mūsų įstaigos gyvavimo:

    • V. Gurskis (1957–1960)
    • K. Gudonis (1960–1967)
    • I. Baltraitis (1967–1969)
    • K. Šileikis (1969–1971)
    • A. Bakšys (1971–1977)
    • E. Vinkleris (1977–1980)
    • A. Papšienė (1980–2010)
    • N. Stuglienė (2010–2012)

    2012 metai

    Švenčionėlių vaikų globos namuose gyveno 64 vaikai, iš jų 36 mergaitės, 28 berniukai.

    Vaikai buvo atvykę iš Švenčionių, Ignalinos, Kėdainių, Širvintų rajonų ir Vilniaus miesto.

    Mokyklinio amžiaus vaikai lankė šias mokyklas: Švenčionėlių pagrindinę mokyklą, Švenčionėlių antrąją vidurinę mokyklą, Švenčionėlių Mindaugo gimnaziją, Vilniaus „Rasos” specialiąją mokyklą, Vilniaus „Vilnios” pagrindinę mokyklą, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrą, Švenčionių profesinio rengimo centrą, Vėliučionių ir Čiobiškio socializacijos centrus, Viešbučio technikumą Gdynėje. Vienas vaikas gyveno, gydėsi ir mokėsi Italijoje. Vaikų su specialiais poreikiais buvo 22, su negalia 5. Šie vaikai mokėsi specialiose mokyklose. Jie buvo aprūpinti techninės pagalbos, mokymo priemonėmis, vaistais ir kt. Vaikų globos namuose nuo 1 iki 7 metų buvo 7 vaikai.

    Nuolatinė globa (rūpyba) buvo nustatyta 61 vaikui, laikinoji – 3 vaikams. Našlaičių buvo 3. Trys pilnamečiai gyveno vaikų globos namuose ir mokėsi bendro lavinimo mokyklose.

    Ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos išmokas gavo Vilniaus miesto 7 vaikai, Širvintų rajono 5 vaikai, Švenčionių rajonų 7 vaikai pagal sudarytas sutartis.

    Vaikai gyveno 6 šeimynose, sudarytose giminystės pagrindu. Gyvenant šeimynose buvo sėkmingai ugdomas vaikų socialinis savarankiškumas, vertybinės nuostatos, pasitikėjimas savimi, savigarba.

    Vaikams buvo sudarytos galimybės saviraiškai, gabumų lavinimui, jų turiningam laisvalaikio praleidimui. Penki vaikai lankė Švenčionėlių miesto meno mokyklą, du lankė užsiėmimus Švenčionėlių kultūros centre, vienas vaikas lankė šokių užsiėmimus Vilniaus Naujosios Vilnios moksleivių kūrybos namuose.

    Visiems vaikams buvo sudarytos jaukios mokymosi, gyvenimo sąlygos. Jie buvo pilnai aprūpinti mokymo priemonėmis, pratybų sąsiuviniais. Vaikams nuo 14 metų buvo mokami dienpinigiai smulkioms išlaidoms. Tai jiems suteikė galimybę daugiau tenkinti savo individualius poreikius, mokytis savarankiškumo, lėšų planavimo.

    Vaikai gavo reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas.

    Reorganizacija

    Švenčionių rajono savivaldybės tarybos 2010 m. liepos 8 d. sprendimu Nr. T-101 ,,Dėl Švenčionėlių vaikų globos namų ir Švenčionių rajono Socialinių paslaugų centro reorganizavimo sąlygų“ nutarta skelbti Švenčionėlių vaikų globos namų reorganizavimo prijungimo būdų prie Švenčionių rajono Socialinių paslaugų centro.

    Reorganizavime dalyvavo Švenčionių rajono savivaldybės įstaigos: Švenčionėlių vaikų globos namai ir Švenčionių rajono Socialinių paslaugų centras.

    Švenčionėlių vaikų globos namų teises ir pareigos perėmė Švenčionių rajono Socialinių paslaugų centras nuo 2013 m. sausio 1 d., kurio pavadinimas po reorganizavimo nesikeitė.

    Mokiniai

    Švenčionėlių Internatinėje mokykloje mokėsi:

    • Duksa Tomas – Lietuvos kartografas, inžinierius fotogrametristas, geografas. Parengė ir sudarė oficialius jūrlapių ir oro navigacijos žemėlapius; dalyvavo kartografavimo darbuose sudarant fotogrametrinį Lietuvos kultūros paminklų archyvą.
    • Gaidamavičiūtė Marytė – Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Kartografijos centro mokslo darbuotoja.
    • Imbrasienė Gražina – teisininkė Lietuvos politinė ir visuomenės veikėja, 1996–2000 m. LR Seimo narė.
    • Kudabaitė Elena – Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Vokiečių Filologijos katedros docentė.
    • Šimonėlis Petras – lengvaatletis, inžinierius, mechanikas, daugkartinis Lietuvos bėgimo čempionas, sporto meistras, rekordininkas ir kt.
    • Irena Vasiulytė-Kudokienė – Lietuvos teatro ir kino aktorė.
    • Vilhelmina Šriubėnaitė-Vitkauskienė – Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Romanų filologijos katedros filologijos mokslų daktarė, knygų autorė, vertėja.

    Šaltiniai

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+6557-31=6526 wiki spaudos ženklai).