Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Coa Illustration Cross Russian 2.svg
Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė
Svencionys Orthodox church.jpg
Religija Krikščionys → Stačiatikiai
Regionas Visagino stačiatikių dekanatas
Statybinė medžiaga akmuo
Pastatyta 1898 m.

Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė
55°07′59″N 26°09′22″E / 55.133°N 26.156°E / 55.133; 26.156 (Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė)
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė: Vėliava Švenčionių rajono savivaldybė
Seniūnija: Švenčionių seniūnija
Gyvenvietė: Švenčionys
Adresas Vilniaus g. 20

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Švenčionių Švč. Trejybės cerkvėŠvenčionių miesto centre stovinti, labai graži, savitos architektūros stačiatikių cerkvė.

Istorija[taisyti]

Pirmoji medinė stačiatikių cerkvė Švenčionyse buvo pastatyta stačiatikių kapinėse ant kalnelio 1743 metais. 1842 metais Švenčionyse buvo įsteigta stačiatikių parapija.

1895 metais buvo užsakytas mūrinės cerkvės projektas. Carinėje Rusijoje buvo įsteigtascerkvių statybos komitetas, kuriam vadovavo M. Muravjovas. Komitetas privalėjo peržiūrėti ir patvirtinti visų pateiktų statyti cerkvių projektus. Šiaurės Europos krašte cerkvių architektūroje atsispindėjo bizantinio stiliaus tendencijos ir kryptys. Bizantinio stiliaus architektai, tokie kaip Konstantinas Tonas ir kt. sakraliniuose statiniuose naudojo tradicinius Maskvos ir Jaroslavlio cerkvių planavimą, tūrio formas ir šiam stiliui būdingus išorės formų elementus.

1898 metais pagal žymaus rusų architekto Michailo Prozorovo projektą, valstybės iždo ir vietinių mecenatų lėšomis, buvo pastatyta Švenčionių Švč. Trejybės cerkvė. Architektas Michailas Prozorovas apjungė senosios Rusijos ir Bizantijos architektūros elementus. Cerkvėje gražiai apjungta centrinė dalis su varpine į vientisą statinį. Centrinė dalis yra graikiškojo kryžiaus plano su apside rytinėje cerkvės dalyje. Virš centrinės dalies iškyla didysis kupolas, žemiau aplink jį puikuojasi 4 mažesni puskupoliai. Prie centrinės cerkvės dalies, vakarinėje dalyje, gražiai prisišlieja varpinė su kupolu, šiek tiek mažesniu už centrinį kupolą. Vakarinėje dalyje labai gražus arkinis įėjimas su nedideliu kupolu, į kurį veda net trys arkiniai įėjimai. Cerkvės fasado sienas puošia siauros, ritmiškai besikartojančios baltos ir mėlynos horizontalios linijos. Arkiniai cerkvės langai dekoruoti arkatūra, t.y. tarpusavyje sujungtų dekoratyvių arkų eilė. Monumentali, labai gražių formų Švč. Trejybės cerkvė yra Švenčionių miesto puošmena.

1928 m. buvo atliktas kapitalinis remontas. 1945 m. parapijoje buvo 158 tikintieji. Sovietų valdžia ją įregistravo 1947 m., tuo metu tebuvo 85 parapijiečiai.

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 112% (+3110-0=3110 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-339=-339 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti