Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinė mokykla

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Vilkaviškio rajono Žaliosios
Vinco Žemaičio pagrindinė mokykla
Gyvenvietė: Andriškiai
Adresas: Žaliosios g. 12
Mokinių skaičius 123 (2013 m.)
Mokytojų skaičius 26 (2013 m.)
Mokyklos direktorė(-ius) Grita Launikonienė

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Vilkaviškio rajono Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinė mokykla – dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla Andriškiuose, Vilkaviškio raj. Vykdo priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir papildomo ugdymo programas lietuvių kalba. Įstaigos kodas 191526744. Steigėjas Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba.

Filialai:

  • Vilkaviškio rajono Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos Daržininkų skyrius;
  • Vilkaviškio rajono Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos Klausučių skyrius;
  • Vilkaviškio rajono Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos Lauckaimio skyrius.

Istorija[taisyti]

Žaliosios mokyklos pradžia siekia 1885 metus, kada 1867 metais įsteigto Žaliosios valsčiaus valdyba iš Andriškių ūkininko Juozo Šumakario nupirko vieno margo sklypą ir jame pastatė didelį medinį namą. Pietiniame namo gale apsigyveno mokytojas, šiauriniame buvo atidaryta, tuo metu visame valsčiuje vienintelė, trijų skyrių Žaliosios pradžios mokykla (Zelenskoje narodnoje učilišče). Vienas iš jos pirmųjų mokytojų, Jonas Adomavičius, buvo įskųstas už lietuvišką veiklą ir caro valdžios išsiųstas į Mozūrus. Jo darbą 1900 metais perėmė iš ten atkeltas Vincas Žaliauskas. Savo, mokytojo studijas užbaigusių vaikų padedamas, jis mokytojavo ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Jonas Žaliauskas, Žaliosios pradžios mokyklos vedėjas 1938 metais, buvo jo sūnus.

Pirmutinį mokyklos pastatą, su jo pavyzdiniu sodu, 1934 metais, ūkininkas Dilginas iškeitė į savo tuščią dviejų hektarų sklypą kitoje plento pusėje. Mokyklai bei mokytojams ten buvo pastatytas mūrinis, žymiai didesnis, aštuonių komplektų Žaliosios mokyklos pastatas.

Karo audros metu, 1944 metais, mokykla sudegė. Tiktai po trejų metų, 1947 m. rudenį, ji buvo vėl atidaryta Pocviečio kaime, pas Viktorą Brazaitį, ir 1953 m. buvo perkelta į Sereičiko namą Klausučiuose. 1958 m. rudenį mokykla pradėjo peraugti į septynmetę, rudenį joje buvo atidaryta penktoji klasė. Mokyklos direktore tais metais buvo Antanina Bubnienė. Pagaliau, po penkiolikos metų, 1959 m. rugpiūčio mėnesį, buvo pradėtas atstatyti sugriautas senasis mokyklos namas pačioje Žaliojoje.

1960 m. rugsėjo 1 d. Žaliosios mokyklos direktoriumi buvo paskirtas Algirdas Leonas ir spalio pirmąją dieną įvyko iškilmingas naujos mokyklos atidarymas. Prie buvusio senojo pastato buvo dar pristatyta sporto salė, katilinė ir butas mokyklos direktoriui. Algirdui Leonui išsikėlus į Druskininkus, 1968 m. rugsėjo 1 d. direktoriumi buvo paskirtas Kazys Misikevičius, mokyklai vadovavęs net 30 metų. Jo darbo metu, 1972-73 mokslo metais, Žaliosios mokykloje mokėsi 202 mokiniai.

1998 m. rugpiūčio 25 d. direktoriaus pareigas perėme jo pavaduotoja Daiva Pačkauskienė. Sekancių, 1999 metų gegužės 28 dieną, mokyklos ir Klausučių seniūnijos iniciatyva, buvo pašventintas paminklas Žaliosios mokyklos mokinio, miškininko, etnologo, publicisto Vinco Žemaičio tėviškėje. 1999 metų rudenį mokykloje buvo įvestas dešimtmetinis mokslas. Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba, 2001 gegužės 25 dieną, mokyklai suteikė Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos vardą.

Nuo 2007 lapkričio 6 dienos Žaliosios mokyklai vadovauja direktorė Grita Launikonienė, anksčiau Vilkaviškio "Aušros" vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja. 2008 vasario 15 d., naujose patalpose, buvo atidarytas mokyklos Vinco Žemaičio muziejus.

Direktoriai[taisyti]

Šaltiniai[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+5423-162=5261 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Meniu
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti