Žemutinio Reino-Vestfalijos apskritis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Žemutinio Reino-Vestfalijos apskritis
vok. Niederrheinisch-Westfälischer Reichskreis
1500 – 1806

Flag of France.svg

Locator Westphalian Circle.svg
Valstybė: Šventosios Romos imperija Šventosios Romos imperija
Administracinis centras: Kelnas, Diuseldorfas
Valstybės: 55 (1512)
Commons-logo.svg Vikiteka: Žemutinio Reino-Vestfalijos apskritisVikiteka

Žemutinio Reino-Vestfalijos apskritis (vok. Niederrheinisch-Westfälischer Reichskreis), paprasčiau - Vestfalijos apskritisŠventosios Romos imperijos administracinis vienetas (vienas iš 10), egzistavęs 15001806 m. Jis apėmė teritorijas, kur dabar yra Vokietijos Žemutinės Saksonijos, Brėmeno ir Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės, taip pat centrinę Belgiją.

Apskritis vakaruose ir pietuose ribojosi su Burgundijos apskritimi, šiaurės rytuose - su Žemutinės Saksonijos apskritimi, pietryčiuose - su Aukštutinio Reino apskritimi. Teritoriją į dvi geografiškai atskiras dalis dalino per vidurį įsiterpusi Kelno vyskupija.

Raida

Būsimosios apskrities pietinės teritorijos XIV a.

Apskritis buvo viena iš šešių 1500 m. administracinės reformos metu sukurtų apskričių, sujungusi daug smulkių feodalinių valstybėlių šiaurės vakarų Vokietijoje. Tarp jų buvo nemažai galingų bažnytinių valstybių: didžiausios jų - Miunsterio ir Lježo vyskupijos. 1548 m. atliekant dar vieną administracinę reformą, kai kurios valstybėlės (Utrechto vyskupija ir Gelderso kunigaikštystė) perleistos Burgundijos apskričiai.

Per XVI-XVII a. apskrityje buvo vykdoma lėta centralizacija. Viena įtakingiausių šeimų buvo de la Markai, kuri sugebėjo įsigalėti pietinėje apskrities dalyje: jos atstovai tapdavo Lježo vyskupais, sujungė didžiausias kunigaikštystes: Julichą, Bergą ir Klevė į vieną feodalinę valdą.

1678 m. Apskritis neteko Kambrė vyskupijos, kuri perėjo Prancūzijai. XVIII a. apskrityje paplito Švietimo epochos idėjos. Po 1789 m. Prancūzijos revoliucijos ėmė plisti sukilimo nuotaikos, ir kai kuriose valstybėlėse įvyko revoliucijos, susikūrė trumpalaikės respublikos (pvz., Lježo revoliucija). 1795 m. vakarines apskrities dalis okupavo Prancūzija. Apskritis galutinai panaikinta 1806 m., kuomet paskutinės jos teritorijos perėjo Prancūzijai.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4035-0=4035 wiki spaudos ženklai).