„Dvidešimt pirmojo amžiaus šmėkla sutelks bendruomenę“

  Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

  Laikas ir žmonės

  DVIDEŠIMT PIRMOJO AMŽIAUS ŠMĖKLA SUTELKS BENDRUOMENĘ

  „Dažniau važinėkite po užsienius,- dar ne tokių „dovanėlių“ parvešite“,- prie didžiausio statybinių medžiagų prekybos centro kategoriškos nuomonės neslėpė atviroms Europos Sąjungos sienoms kažkada po konteinerius rausęsis pakruojietis.

  Šiomis dienomis Lietuvos karinių oro pajėgų lėktuvu „Spartanas“ iš Lježo (Belgija) parskraidinta pirmoji dvidešimt pirmojo amžiaus marą žemėje galėsianti sustabdyti medikamentų siuntą - 5 tūkstančius reagentų. Vyriausybės užsakyta dar 200 tūkstančių.

  Ar tai išsigelbėjimas – parodys laikas.

  Kovoje prieš didžiausią žmonijos negandą, valstybingumo, nuoširdumo ir pilietiškumo pavyzdys – paprasta buvusi Linkuvos gimnazijos mokytoja Emilija Stanevičienė. Matematikė – įsitvirtinusi bendruomeniškumo pozicijose. Pakeitusi gyvenimo tempą pedagogė žymiai sumanesnė net už tuos, kurie tik mokosi kaip taisyklingai parašyti pasaulį bauginančios „COVID 19“ pandemijos vardą – koronavirusas.

  Pedagogė – gerbiama ir žinoma Žiemgalos krašte – internetinės „Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui( ELIP) viena leidėjų bei redaktorių, pakvietė tūkstantinę po šalį ir pasaulį išsibarsčiusią krašto bendruomenę vienybei ir tikėjimui. Ji paprašė kraštiečių ir buvusių gimnazistų „Veidaknygėse“ viešinti fotografijas „Geriausia mano vaikystės ir jaunystės nuotrauka“,. Raginimui neliko abejingi šimtai...

  „Kol baisusis burbulas plečiasi, matyt, geriausia, ką galime vieni dėl kitų padaryti – tupėti namuose. Jei viskas, galvojate, ką čia reiks tiek laiko veikti, kaip užimti vaikus, gal kokią idėją rasite čia. Geros knygos, filmai, muzika, ilgi pokalbiai, miegas, skanus maistas šiaip privalomi“,- „Veidaknygėje“ svarsto Linkuvoje gyvenančios Marijos bendramintė Jovita Vaiva.

  Mokytojos pasiūlytą iššūkį priėmė Linkuvoje, Laisvės gatvėje, gyvenęs ir ten pirmuosius žingsnius žengęs mokslininkas, politikas bei visuomenės veikėjas, daugelio knygų gimtajam kraštui ir jo žmonėms autorius, Seimo narys Stasys Tumėnas. Ryškią brydę kultūros baruose palikęs linkuvis savo internetinėje „Veidaknygėje“ rašo : „Iš atminties randų atkeliavęs mano vaikystės kiemas. Ėjo praeito amžiaus septintasis dešimtmetis. Jūsų „Veidaknygės“ draugas Stasys – antras iš kairės.

  Kaip rašė Justinas Marcinkevičius : surišau atsiminimams rankas, kad nepasmaugtų manęs tamsoje, palikau juos vienus be pastogės juos palikau lengva tuščia negaila ir nebaisu lyg visas jau būtų praėjęs gyvenimas be manęs.“ „Nuoširdu, tikra ir mūsų kartos žmonės žino, taip buvo. Vertybes reikia parodyti jaunimui, bus daugiau nuoširdesnių žmonių“,- Linkuvos gimnazijos klasės auklėtojos Stasės Lovčikaitės auklėtinio išsakytas mintis vertina šiaulietė Rolanda.

  Linkuvos gimnazistas, Vilniaus universiteto medicinos fakulteto diplomantas, šiandien rokiškėnas Pavlius Gaigalas, džiaugdamasis keturiais vaikaičiais, rašo, kad nenutrūkstantys ryšiai su gimtine virtualiojoje erdvėje – Veidaknygėse“. Ne iš knygų, bet mediko darbo praktika patikrintas ilgamečio Rokiškio savivaldybės darbuotojo tinklalapyje perspėjimas :„Tavo seneliams buvo liepta eiti į karą. Tau liepiama tik pabūti namuose karantino metu. Tu ir to negali?“

  Net ir sudėtingiausiomis laikmečio sąlygomis, ryšių su žiūrovais ir jų koncertų klausytojais nepraranda rajono kultūrininkai. Pamūšio kultūros dramos būrelio aktoriai pažadėjo, jog premjerinio spektaklio „Kasykla“ vaizdo įrašą galės stebėti visi „Veidaknygės“ lankytojai.

  Ūdekų kultūros namų „Lakštučių“ ansamblietei, Žeimelio ir Pašvitinio saviveiklininkų vadovei, buvusiai Linkuvos gimnazijos abiturientei Danutei Maižiuvienei rūpi ne tik kaip gyvena ir dirba Pakruojo, bet ir kaimyninio rajono - Joniškio medikai.

  „Joniškio ligoninei dabar kaip niekad reikia Jūsų pagalbos! Mūsų priėmimo skyriuje baigiasi apsaugos priemonės. Labai prašome Jūsų visų, kas turite, atvežkite turimas priemones (priemonės turėtų būti nenaudotos, su nepažeista pakuote). Žinome, kad nepaliksite mūsų bėdoje ir iš anksti dėkojame už gerumą!- asmeninėje tinklalapio paskyroje joniškiečių pagalbos prašymą garsina pilietiška ūdekietė.

  Linkuvos mokytojos - kraštotyrininkės iššūkį – pasidalinti įstabiausiomis vaikystės ir jaunystės fotonuotraukomis atsiliepė buvęs šios gimnazijos auklėtinis, rajono vicemeras Virginijus Kacilevičius.

  „Lionkavos centra bachuriuks“

  „Iššūkis priimtas. Lionkavos centra bachuriuks. 1974. Oho – mano gimimo metai - super bachuriuks“,- jaunuolis su gitara ir „kliošavomis“ kelnėmis šiandien yra atsidūręs politikos elito grupėje.

  Pakruojietės tinklalapyje atspausdinta pirmojoje darbovietėje - Vilniaus „Raudonojo Kryžiaus“ (pertvarkos metu ši gydymo įstaiga panaikinta) ligoninėje jaunystės nuotrauka, sulaukusi beveik dviejų šimtų pastebėjimų, įvertinta daugeliu komentarų. Viename rašoma : „Net nežinojau, kad dirbot tokį darbą. Smagu, kad ši „atrakcija“ vyksta tokiu metu. Kiek pamatysim to, ko nežinojom ir nebūtume sužinoję vieni apie kitus“,- likimo vingiai stebina Dainavos krašto Merkinės apylinkių, grybų sostinės - Marcinkonių dukrą Rūtą, šaknis įleidusią mieste prie Kruojos.

  Algis Padora

  Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

  Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 100% (+5645-1=5644 wiki spaudos ženklai).