AB Stumbras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Koordinatės:54°53′23″N 23°55′52″E / 54.88972°N 23.93111°E / 54.88972; 23.93111

AB „Stumbras“ logotipas

Akcinė bendrovė Stumbras – seniausia ir didžiausia stipriųjų alkoholinių gėrimų įmonė Lietuvoje, didžiausia Lietuvos stipriųjų alkoholinių gėrimų eksportuotoja. Veiklą pradėjo 1906 m.

Bendrovei priklauso prekiniai ženklai „Lithuanian vodka“ (degtinė), „Stumbras vodka“ (degtinė), „Gloria“ (brendis), „999“ (trauktinė), „Stumbro Starka“ (trauktinė), „Krupnikas“ (likeris), „Poema“ (likeris) ir kt. AB „Stumbras“ savo produkciją eksportuoja į 5 žemynus.

Bendrovės apyvarta (2009 m.) - daugiau nei 119 mln. Lt (skelbiama be PVM ir akcizo) – 26,2 % mažiau nei 2008 m. „Stumbras“ per 2009 m. į Lietuvos valstybės biudžetą sumokėjo apie 255 mln. Lt mokesčių (2008 m. - 318 mln. Lt).

2009 m. preliminarus neaudituotas grynasis pelnas siekia 23,2 mln. Lt (arba 20 % mažiau nei 2008 m. - 29 mln. Lt)[1]

Gamyklos adresas: K. Būgos g. 7, LT-44355 Kaunas.

Bendrovės pastatas

Istorija

Carinė Rusija

Įmonė pirmuosius savo metus pradėjo skaičiuoti tuo laikmečiu, kai Lietuvą ir visą buvusią Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdė imperinė Rusija. Visa dabartinė šalies teritorija buvo padalyta į 2 gubernijas – Vilniaus ir Kauno. Kaunas buvo pagrindinis gubernijos centras, todėl jame įkurta pirmoji stipriųjų alkoholinių gėrimų gamykla. Pats „Stumbro“ įkūrimas siejamas su 1894 m. carinės Rusijos priimtu Valstybinio degtinės monopolio įstatymu. Šis įstatymas reiškė, kad visą degtinės gamybą ir pardavimą valstybė perėmė į savo rankas (alkoholio monopolis). Taip Rusijos valdovas nusprendė siekdamas padidinti imperijos iždą ir pagerinti parduodamo produkto kokybę. Rusijoje (kartu ir Lietuvoje) tuo metu veikė apie 5000 įvairių varyklų ir spirito gamyklų. Kauno gubernijos valdyba ir miesto valdžia buvo palankiai nusiteikusios dėl degtinės gamyklos įsteigimo.

Jau 1903 m. būsimajai gamyklai „Stumbras“ buvo parinktas ir nupirktas žemės sklypas. Sklypas buvo Cerkovnaja gatvės ir Fruktovyj skersgatvio kampe Kaune. Įsigijus sklypą pradėta statyti „Stumbro“ gamyklą, šios statybos baigtos 1906 m. pabaigoje. Tuomet oficialus gamyklos pavadinimas skambėjo taip: „Kazionyj Nr. 1 vinyj očistnyj sklad“ (valstybinis degtinės (spirito) valymo sandėlis Nr. 1). Degtinę gamindavo iš dviejų rūšių spirito – 96 ir 90 laipsnių. Čia pat ją išpilstydavo į įvairaus dydžio butelius ir siųsdavo į prekybą.

Kaizerinė Vokietija

Gamykla iki pat 1914 m. buvo nuolat modernizuojama ir plečiama. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui ir žlugus Rusijos imperinei valdžiai, Kauną užėmė vokiečiai. Jie nepripažino degtinės ir jokių kitų stipriųjų alkoholinių gėrimų gamybos. Siekdami kuo labiau nuskurdinti šalį ir visą imperiją, vokiečiai beveik sugriovė „Stumbro“ gamyklą. Ji vokiečių valdymo laikotarpiu veikė tik dalinai, o pagrindiniame gamyklos korpuse vokiečiai įrengė pirtį.

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui „Stumbro“ gamykloje buvo laikomas Lietuvos valstybės spirito rezervas (2 cisternos po 12 000 kibirų), kitose dviejose cisternose Kauno miesto elektros stotis laikė naftą (žibalą), o viename iš pastatų veikė net makaronų fabrikas. Gamyklos sandėlis priklausė karinei intendantūrai.

Tarpukaris

Po Nepriklausomybės paskelbimo 1918 m. Lietuvos valdžia didelį dėmesį skyrė ūkio atkūrimui, todėl susirūpinta alkoholio gamybos ir prekybos politika, turėjusia garantuoti dideles ir greitas biudžeto pajamas.

Pagal 1923 m. įvestą valstybinį degtinės monopolį, kiekvienas degtinės sandėlis turėjo savo monopolį tam tikroje apskrityje. „Stumbras“ (tuo metu vadintas Kauno degtinės sandėliu) aptarnavo teritoriją nuo Zarasų iki Raseinių. Tarpukario Lietuvoje „Stumbras“ buvo aktyviai atnaujinamas: pirkta naujausios technikos, remontuojami pastatai.

1926 m. dirbo 65 darbuotojai – daugiausia iš visų tuo metu veikusių degtinės sandėlių. Tai buvo svarbus ekonominis vienetas, teikęs stambius užsakymus stiklo fabrikams, dailidėms, spaustuvėms, todėl sandėlio veikla rūpintasi aukščiausiu lygiu – ji svarstyta net Ministrų kabineto posėdžiuose. Kaune tarpukariu veikė ir kitų alkoholinių gėrimų gamyklų, vėliau sujungtų į vieną darinį, pvz., M. Velykio (1884-1955) įkurtas likerių fabrikas, tapęs Kauno degtinės sandėlio dalininku, taip pat kelios spirito varyklos.

Sovietinis laikotarpis

Lietuvą okupavus sovietinei Rusijai, visi fabrikai ir gamyklos buvo nacionalizuoti. Kauno degtinės gamyklos pastatai Antrojo pasaulinio karo metu išliko nesugriauti, tačiau traukdamiesi vokiečiai išsivežė rektifikacijos įrenginius, todėl teko iš naujo komplektuoti techniką. 1948 m. nuspręsta degtinės gamyklą sujungti su M. Velykio likerių fabriku ir taip paversti ją stambiausiu gėrimų gamintoju sovietinėje Lietuvoje.

Nuo 1952 m. pradėtas įmonės įrangos atnaujinimas, įdiegtos automatinės pilstymo ir butelių pakavimo linijos leido 30% pakelti įmonės produktyvumą, pagerinti gaminių kokybę, gerokai išplėsti asortimentą. Aukščiausioji valdžia niekada neišleido „Stumbro“ veiklos iš akių, pradedant butelių dydžiu ir baigiant etiketėmis bei asortimentu. Daugelis „Stumbro“ gaminių gavo kokybės ženklus, buvo eksportuojami į užsienio šalis, pelnė tarptautinį pripažinimą.

1975 m. prie jų pagal geografinį modelį prijungus Atanavo, Balbieriškio ir Šilutės spirito varyklas, nusistovėjo bendras Kauno „Stumbro“ pavadinimas.

Atgavus Nepriklausomybę

2003 m. privatizavus „Stumbrą“, kontroliuojančiu akcininku tapo UAB „Mineraliniai vandenys“, lietuviško kapitalo koncerno „MG Baltic“ antrinė įmonė. Po privatizavimo įmonėje buvo atliktos organizacinės ir valdymo reformos, reikalingos įmonei dirbti laisvos rinkos sąlygomis.

2005 m. gruodžio 16 d. nuo „Stumbro“ buvo atskirta AB „Biofuture“ – pastaroji perėmė Šilutės bioetanolio gamyklą.

Šiuo metu AB „Stumbras“ gamina įvairias degtines, trauktines, brendžius bei likerius. AB „Stumbro“ gaminama prekiniu ženklu "Lithuanian vodka" pažymėta Originali lietuviška degtinė yra Lietuvoje gaminama degtinė, kurios geografinė kilmė numatyta Europos Sąjungos Tarybos priimtame reglamente. Tuo tarpu „Trejos devynerios“ ir „Krupnikas“ yra pripažinti Lietuvos kulinarijos paveldo produktais. AB „Stumbras“ gaminiai aukso medaliais įvertinti ir Vakaruose, ir Rusijoje.

AB „Stumbras“ akcijomis prekiaujama NASDAQ OMX Vilnius papildomajame sąraše.

2010 m. pavasarį 600-osioms Žalgirio mūšio (1410 m.) metinėms pažymėti AB „Stumbras“ kartu su Lietuvos istorijos institutu paskelbė iniciatyvą sukurti didžiausią Žalgirio mūšio maketą. 20 kv. metrų dydžio Žalgirio mūšio maketas iš daugiau nei 1100 mini modeliavimo detalių kuriamas 4 mėnesius iki 2010 m. liepos mėn. Istorinei maketo kūrimo daliai vadovauja 5 istorikų darbo grupė. Maketo vieta - Lietuvos nacionalinis muziejus, specialiai tam pritaikyta ekspozicija. [2]

Apdovanojimai

  • „Prodexpo 2010” (Maskva, Rusija) – trauktinė „Trejos devynerios“ pripažinta „Prodexpo žvaigžde“, „Lithuanian vodka“ auksinė apdovanota aukso medaliu
  • Wine & Spirits WSWA 2010 (Las Vegasas, JAV) – „Lithuanian vodka“ auksinė apdovanota sidabro medaliu
  • „Drinks International Vodka Challenge 2009“ (Didžioji Britanija) - „Lithuanian vodka“ auksinė apdovanota sidabro medaliu.
  • „Prodexpo 2008“ (Maskva, Rusija) – „Lithuanian vodka“ auksinė pripažinta „Prodexpo žvaigžde“
  • 2007 m likeriui „Krupnikas“ ir trauktinei „Trejos devynerios“ suteiktas Lietuvos kulinarijos paveldo statusas
  • „Prodexpo 2007“ (Maskva, Rusija) – „Stumbro Šimtmečio“ degtinė apdovanota aukso medaliu
  • „San Francisco World Spirits Competition 2006” (San Franciskas, JAV) – trauktinė „Trejos devynerios“ apdovanota dvigubu aukso medaliu
  • „San Francisco World Spirits Competition 2006” (San Franciskas, JAV) – „Lithuanian vodka“ originali apdovanota aukso medaliu
  • San Francisco World Spirits Competition 2006” (San Franciskas, JAV) – „Lithuanian vodka“ auksinė apdovanota aukso medaliu
  • „Beverage Testing Institute 2005“ (Čikaga, JAV) – „Lithuanian vodka“ auksinė apdovanota aukso medaliu.

Stumbro muziejus

2009 m. pabaigoje atidarytas „Stumbro“ muziejus, kuriame visi norintys gali susipažinti su alkoholio vartojimo kultūros raida bei ir stipriųjų alkoholinių gėrimų gamybos istorija Lietuvoje. Muziejaus lankytojams taip pat pristatoma gamyklos istorija: 100 metų senumo pastatai, archyviniai dokumentai ir nuotraukos.

Muziejaus eksponatai – su AB „Stumbras“ susijusių istorinių daiktų kolekcija: alkoholio gamybos aparatai, tara, etiketės, A. Smetonos laikų gamyklos vadovo M. Velykio darbo kabinetas su to meto autentiškais baldais. Į muziejų patekti galima iš anksto užsiregistravus, ekskursijos vyksta darbo dienomis bei šeštadieniais. Muziejaus lankytojai turi galimybę pasivaikščioti po gamyklą ir pamatyti šiuolaikinę alkoholinių gėrimų gamybą.

Vadovybė

  • Generalinis direktorius Česlovas Matulevičius (g. 1969 m.), buvęs AB „Anykščių vynas“ vadovas [3]
  • Finansų direktorius Voldemaras Kallo (g. 1960 m.) [4]

Valdyba: Darius Mockus (pirmininkas), Rolandas Vingilis, Artūras Listavičius, Raimondas Kurlianskis ir Česlovas Matulevičius [5]

Stebėtojų taryba: Romas Raulynaitis (pirmininkas), Inga Žemkauskienė ir Dalius Balceris [6]

Šaltiniai


Literatūra

  • „Stumbro“ istorija nuo 1906 (teksto autorius Vytautas Jogėla). - V.: Daigai, 2008. - 112 p.: iliustr. - ISBN 978-9986-767-45-9

Nuorodos



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+11692-0=11692 wiki spaudos ženklai).