Ada Petruškevičiūtė-Spudienė-Nikontienė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Adelė Spudienė-Nikontienė

(Petruškevičiūtė)

Adelė Petruškevičiūtė-Spudienė-Nikontienė.jpg

Gimė 1931 m. kovo 12 d. (89 m.)
Joniškėlio miestelyje Pasvalio r. Biržų aps.

Sutuoktinis(-ė) Vaidotas Spudas

Veikla
Linkuvos gimnazijos ir Pakruojo vidurinės mokyklos geografijos, biologijos, visuomenės mokslo mokytoja, direktoriaus pavaduotoja

Alma mater 1955 m. Šiaulių Mokytojų institutą, 1969 m.Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą

Adelė Petruškevičiūtė – Spudienė – Nikontienė (g.1931 m. kovo 12 d. Joniškėlio miestelyje Pasvalio r. Biržų aps.) — Linkuvos vidurinės mokyklos ir Pakruojo vidurinės mokyklos geografijos, biologijos, visuomenės mokslo mokytoja.

Biografija[taisyti]

Gimė 1931 m. kovo 12 d. Joniškėlio miestelyje Pasvalio raj. Biržų apskr. Tėvai darbininkai. Tėtis dirbo Joniškėlio plytinėje, mama – buitinio kombinato darbuotoja. Šeimoje augo dar du broliai: Jonas ir Albertas. Sulaukusi septynerių metų pradėjo lankyti Joniškėlio pradinę mokyklą, pastatytą dvarininko Igno Karpio lėšomis. Čia mokėsi penkerius metus, o šeštas skyrius jau buvo perkeltas į I.Karpio „palocius“, kur buvo įkurta progimnazija. Visus likusius metus teko vaikščioti per kitas klases, nes „palociuje“ buvo pereinami kambariai. Visi bijodavo pavėluoti, nes buvo nepatogu trukdyti kito mokytojo pamoką.

1951 m. baigusi Joniškėlio vidurinę mokyklą išvežė dokumentus į Šiaulių Mokytojų institutą. Išlaikiusi stojamuosius įstojo į institutą ir mokėsi dabartinės J.Janonio gimnazijos patalpose. 1955 m. baigė institutą ir pradėjo dirbti Pakruojo raj. Diržių septynmetėje mokykloje, kur dėstė biologiją, geografiją, kūno kultūrą ir anglų k. Tuo metu mokyklos direktorė buvo Elena Aleknavičienė.

Adelė ir Vaidotas Spudai
Adėlė ir Vaidotas su vaikais
Adėlė knygos pristatyme 2015 m.
Ada Nikontienė Pakruojo mokykoje

Netrukus perėjo į Linkuvos vidurinę mokyklą, kurioje dirbo iki 1972 metų. Čia dėstė geografiją, biologiją, visuomenės mokslą. Tose pat patalpose buvo Darbininkų jaunimo vidurinė mokykla (vakarinė) ir Adelė buvo tos mokyklos direktorė 1956-1970 m. Vakarais pamokos prasidėdavo 19 val., mokėsi apie 100 mokinių, o aštuntoje klasėje tuo metu buvo net 40 mokinių. Turėjo pamokų ir dieninėje mokykloje.

Linkuvoje prabėgo gražiausi jaunystės metai. Vaidotas Spudas dirbo toje pat mokykloje, dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą. Adelė sukūrė šeimą su Vaidotu, augino vaikus: Linardą (g. 1958 m.) ir Giedrių (g. 1959 m.). Dėl sunkios ir klastingos ligos po trejų bendro gyvenimo metų, 1961 m., mirė vyras. Adelė Spudienė rūpinosi vaikais, paminklo statymu, tvarkė vyro kūrybinį palikimą: skaitė rankraščius ir juos perspausdino, ruošė spaudai.

19661969 metais mokėsi Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute ir įgijo geografijos mokytojos kvalifikaciją.

1970-1972 m. dirbo Linkuvos vid. mokyklos direktoriaus pavaduotoja, užklasinio darbo organizatore.

Laikas gydo bet kokias žaizdas, todėl po dešimties metų sutikusi taip pat našlį Vladą Nikontą, susituokė ir pragyveno keturiasdešimt trejus metus. Sukūrusi šeimą su Vladu Nikontu kartu palaikė draugiškus santykius su Vlado sūnumis Alvydu (g. 1950 m.) ir Vitalijumi (g.1955 m.) bei jų šeimomis. Vladas Nikontas buvo Pakruojo raj. laikraščio „Auksinė varpa“ ilgametis redaktorius 1951-1968 m.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Auksin%C4%97_varpa_(Pakruojis)

Vladas buvo Vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas, Pakruojo raj. kino direkcijos vadovas. Ilgametis kolekcininkas-filatelistas. Mirė 2014 m. palaidotas Pakruojyje.

Po dvidešimties metų darbo Linkuvos vidurinėje mokykloje Adelė Nikontienė 1972-1979 m. dirbo Pakruojo vidurinėje mokykloje („Atžalyno“ gimnazija) direktoriaus pavaduotoja užklasiniam darbui. 1979-1991 m. toje pat mokykloje direktoriaus pavaduotoja ugdymui, o 1991-2008 m. geografijos mokytoja.

Prisiminimai[taisyti]

Cquote2.png

Linkuvoje pradėjau dirbti jauna, direktorius tada buvo Valentinas Vasilevičius. Dirbau su entuziazmu, nes sutikau Linkuvoje mokytojus, gerus savo dalyko žinovus, eruditus, visuomenininkus, gyvenančius mokyklos gyvenimu, tai: lituanistės Valerija Vilnonytė ir Julija Pajarskaitė, kurios pastatė daug spektaklių, montažų, literatūrinių tautosakos vakarų, skirtų ne tik mokiniams, bet ir visuomenei; istorikas, mokymo dalies vedėjas Juozas Skrupskelis, lituanistė Stanislava Lovčikaitė, anglistas Algis Aleksandras Dičpetris ir kt. Didžiulis noras lygiuotis, sekti jais, džiaugtis jų organizuotais renginiais liko iki šių dienų. Nostalgiją jaučiu, kai matau buvusius linkuviečius mokinius: ŠU humanitarinių mokslų daktarą Stasį Tumėną, europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę, Rimą Švėgždaitę – Razumienę, Pakruojo teismo pirmininkę, ir kt.


Ada

Cquote1.png


Šaltiniai. Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Emilija Stanevičienė – autorius – 98% (+7319-0=7319 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – redaktorius – 3% (+254-133=121 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Meniu
Įrankiai
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti