Adomo sutvėrimas (Mikelandželas)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Adomo sutvėrimas
Creación de Adán (Miguel Ángel).jpg
Menininkas Mikelandželas
Metai 1511
Meno kryptis Aukštasis renesansas
Tipas freska
Išmatavimai 280 cm × 570 cm
Miestas(vieta) Siksto koplyčia, Vatikanas
Muziejus Vatikano muziejai

Adomo sutvėrimas“ (arba „Adomo sukūrimas“) – italų Renesanso dailininko Mikelandželo freska, esanti Siksto koplyčios lubose, Vatikane. Tai vienas iš žinomiausių, kada nors sukurtų, dailės kūrinių ir, apskritai, Vakarų kultūros vaizdinių.

Aprašymas

Freską Mikelandželas sukūrė popiežiaus Julijaus II užsakymu, kaip bendrą Siksto koplyčios lubų ištapimo dalį. Kūrinys buvo atidengtas 1511 m. Jame pavaizduotas Dievas, įžiebiantis gyvybę (arba sielą) tik ką sukurtam Adomui. Abu pagrindiniai veikėjai pasižymi mikelandželiškų figūrų antžmogiškomis sąvybėmis, kaip ypač raumeningi kūnai. Italų menininkas ir biografas, Mikelandželo draugas, Giorgio Vasari rašė, kad Adomas yra toks gražus, tarsi pats Dievas jį būtų nupiešęs.

Freska simboliškai vaizduoja Adomą jau Žemės sferoje, o Dievą - Dangaus. Ištiestos rankos tarsi susieja žemiškąjį žmogaus pradą su dangiškuoju. Dievas vaizduojamas apsuptyje angelų. Po Dievo kairiąja ranka esanti moteris, spėjama, yra Mergelė Marija arba Ieva. Arba ji, galbūt, simbolizuoja neišvengiamą žmogaus gyvybės moteriškąjį pradą.

XX amžiaus pabaigoje, ilgamečio Siksto koplyčios freskų restauravimo metu, freska buvo visiškai atnaujinta:. Panaikinti smulkūs įtrūkimai, smilkalų suodžiai ir 1989 m. atidengta naujai.

Mikelandželo „Adomo sutvėrimo“ vaizdinys per istoriją buvo panaudotas daugybę kartų, netgi komiksuose ir animaciniuose serialuose. Katastrofų filme „2012“ freska vaizduojama skylanti tarp Dievo ir Adomo pirštų.

Taip pat skaitykite

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Adomo sutvėrimas (Mikelandželas) – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3606-0=3606 wiki spaudos ženklai).