Adomynės dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Adomynės dvaras
Vieta Adomynė
Įkurtas 1810 m.
Rūmų stilius Medinis
Bajorų giminės Adomas Pliateris,
Jonas Žurauskis

Adomynės dvaras (anksčiau Aluotėlių dvaras, Jonavos dvaras) – dvaras Adomynės kaime (Kupiškio rajonas).

Istorija[taisyti]

Buvęs grafų Pliaterių Aluotų dvaro palivarkas (atskira dvaro dalis su reikalingais trobesiais). 1809 m. dvaro savininkas Adomas Pliateris įkeitė dvarą Mstislavlio iždininkui Jonui Žurauskui ir apie 1810 m. pastatydino medinius dvaro rūmus. Pirminiai rūmai buvo „L“ raidės formos su klasicistiniu portiku, arkadų galerija.

Didžiąją dalį išparduodamų dvaro žemių su pastatais 18801881 m. nupirko Adomas Vilėniškis, kuris vėliau Jonavą pervadino savo garbei Adomyne.

Architektūra[taisyti]

Dvaro medinė sodyba prie kelio nedidelės aukštumos šlaite. Kelias seniau buvo apsodintas medžiais ir turėjo vartus. Šiaurinėje kelio pusėje apie 1810 m. pastatytas medinis klasicistinio stiliaus gyvenamasis namas, o pietinėje – ūkiniai statiniai (jie nėra išlikę). Kitoje namo pusėje buvo sodas ir tvenkinys.

Namas buvo didelis, kampu, keturi įėjimai – pagrindinis nukreiptas į kelią. Į kelio pusę centre buvo iškilęs mezoninas, o šalia jo, dabar jau nesantis, portikas. Prieangių vienšlaičius stogus prilaiko kolonėlės. Namą puošia mūrinė arkada, pusapskritės arkos, plačios mentės. Aplink namą eina kelių traukų karnizas, paįvairintas smulkiais dantukais. Sienų kampai apkalti lentomis, imituojant rustus.

Svečių ir gyvenamosios patalpos sujungtos anfilada. Tarp dviejų priemenių buvo virenė. Salone buvo geometrinio piešinio ąžuolinis parketas. Dar išlikę ir glazūruotų koklių, papuoštų augaline ornamentika, krosnių. Yra įsprūdinių durų su įmantriais kaltos geležies vyriais. Sienas puošė ištapyti piliastrai, nišos ir karnizai.

Nuorodos[taisyti]

  • Adomynės dvaro sodyba
  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 8 psl.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 76% (+1914-46=1868 wiki spaudos ženklai).
  • KS – autorius ir redaktorius – 27% (+681-21=660 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti