Afrodiziakas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Afrodiziakai)

Afrodiziakai – senovės graikų grožio ir meilės deivės Afroditės vardu pavadintos įvairios augalinės ir gyvūninės kilmės medžiagos, skatinančios lytinį potraukį ir aktyvumą, potenciją. Kartais afrodiziakais vadinami apskritai lytiniai dirgikliai, įskaitant ir erotines nuotraukas, knygas, filmus.

Istorija

Žmonės nuo seno ieškojo priemonių, kurios leistų išlaikyti jaunatvę ir lytinį pajėgumą – potenciją (pirmąkart minima Egipto papirusuose, 2000 m. pr. m. e.). Beveik kiekvienos tautos tautosakoje esama „meilės gėrimų“, kurie neva žadina aistrą. Įvairus maistas taip pat priskiriamas afrodiziakams:

Apskritai, lytinį aktyvumą skatinančios savybės priskiriamos labai įvairiam maistui – mėsos ir daržovių patiekalams, jūros gėrybėms, prieskoniams, net ir bulvėms (kol jos buvo egzotiška daržovė, dar neįsigalėjusi Europoje).

Indų Kamasutroje rašoma, kad prieš mylintis reikėtų pavalgyti patiekalą iš ryžių. Prancūzijos karalius Henrikas IV, pagarsėjęs meilės nuotykiais, kas rytą išgerdavo stikliuką konjako, skiesto su kiaušinio tryniu. Keltai, savo ruožtu, potencijai didinti gėrė alų su tryniu. Vynas, manoma, irgi pasižymi afrodiziakų savybėmis. Z. Froidas buvo įsitikinęs, kad patys veiksmingiausi lytinio potraukio stimuliatoriai yra ruginė duona, moliūgo sėklos, džiovinti vaisiai, dilgėlės, grybai.

Nuo seniausių laikų manoma, kad vyriški lytiniai organai ir jų išskyros turi stiprų erotinį poveikį. Buvo valgomos kai kurių gyvūnų sėklidės, geriama sperma. Juose esantys hormonaitestosteronas ir prostaglandinai – išties turi stimuliacinį poveikį.

Mokslinis pagrindas

Dabartinis mokslas dar nėra aiškiai įrodęs, kad vieni ar kiti tariami afrodiziakai iš tikrųjų turi poveikį, skatinantį lytinį potraukį ir potenciją. Galimas dalykas, kad afrodiziakai turi placebo poveikį – jie veikia dėl to, kad žmogus yra įsitikinęs. Iš vaistinių medžiagų pažymėtina, kad lytiniai hormonai ir kai kurie psichostimuliatoriai turi įtakos lytiniam potraukiui ir aktyvumui. Saikingai vartojamas alkoholis irgi turi skatinamąjį poveikį, per didelės dozės lytinį potraukį slopina, o nuolatinis vartojimas gali sukelti impotenciją. Panašiai yra su narkotikais, tik reikalingos mažesnės dozės, o neigiamos pasekmės būna didesnės.

Alkaloidai, gaunami iš augalų (johimbinas iš Afrikoje augančio johimbo medžio žievės) ir strichninas iš Indijoje augančio činčibero sėklų), taip pat turi realų afrodiziakinį poveikį, kadangi tiesiogiai veikia erekcijos ir ejakuliacijos nervinius centrus.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+26-0=26 wiki spaudos ženklai).