Agatas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Agatas
Samaninis agatas

Agatas – brangakmenis, kuris nėra tikras mineralas, o veikiau mineralo agregatas sudarytas iš įvairių kvarco formų, dažniausiai chalcedono.

Agatas turi jam būdingą tekstūrą – koncentriškas įvairių atspalvių juostas. Dažnai agato viduryje būna kvarco drūza. Būna margas, vienspalvis, juostuotas. Plunksniniai, vėduoklių, vamzdelių pavidalo neskaidrūs ar pusiau skaidrūs mineraliniai dariniai primena medžius, samanas, dumblius, rožių žiedus, paukščių plunksnas. Gali būti įvairiausių spalvų: baltas, pilkas, žydras, gelsvas, raudonas, juodas, rudas, oranžinis, rožinis. Samaninis agatas beveik bespalvis, pilkas arba baltos pieno spalvos su žalio chlorito intarpais, panašiais į samanas.

Žodžio kilmė

Agatas – graikiškos kilmės žodis, susijęs su Sicilijos upės Achato (lot. Achates, it. Dirillo, Acate) pavadinimu, kadangi čia pirmiausia buvo rastas.

Juvelyrika

Senovės Egipte iš agato gamindavo karolius, raižydavo šventuosius vabalus skarabėjus. Asirijoje ir Babilonijoje buvo gaminami amuletai, antspaudai. Nepaprastai gražiais agato papuošalais ir namų apyvokos reikmenimis garsėjo senovės graikų ir romėnų meistrai. Iš agato buvo gaminamos statulėlės, vazelės, taurės, tabokinės, auskarai, sagės, kulonai, mozaikiniai papuošalai, puošiami ginklai, balnai. Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 99% (+2936-0=2936 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 1% (+26-0=26 wiki spaudos ženklai).