Akadanai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Akadanai
Gyventojų skaičius apie 1795
Populiacija šalyse Rusijos vėliava Rusija (Šiaurės Kaukazas)

Tadžikijos vėliava Tadžikija
Azerbaidžano vėliava Azerbaidžanas

Kalba (-os) rusų, akadanų
Religijos hinduizmas
Giminingos etninės grupės indoeuropiečių tautos

Akadanai (rus. акаданы, даланы) - tauta, gyvenanti Rusijoje (daugiausia - Šiaurės Kaukaze), o taip pat Tadžikijoje, Azerbaidžane. Paskutiniais metais susidarė akadanų diaspora Ispanijoje ir JAV.[1]

Akadanai kalba akadanų kalbą, kuri priklauso indoeuropiečių kalbų šeimos indo-iranėnų šakos dardų kalbų vakariniam pogrupiui. Rašmenys pagrįsti brahmi abėcėlės dardų variantu.

Religija - archaiškos šivaitiškos pakraipos induizmas su gentinių tikėjimų likučiais. Akadanai yra palikuonys išeivių iš Afganistano Nuristano provincijos, iš kur jie pabėgo nuo religinio persekiojimo, kurį patyrė nuo musulmonų daugumos Afganistane.

Senovinė akadanų tėvynė vadinosi Omangas. Vieni istorikai mano, kad Omangas buvo vakarinėje ir šiaurės vakarų Indijoje, kiti - kad dabartiniame Irano Luristane. Iš savo pirmykštės tėvynės akadanai buvo plačiai paplitę, įkūrę keletą valstybių. Vėliau jų paplitimo arealas mažėjo, o po mongolų užkariavimų liko gyventi tik Nuristano kalnuose, kur gyveno iki 1897 m., kai į jų teritoriją įsiveržė afganų emyro Abdurachmano kariuomenė. Daugiau kaip 90 % akadanų buvo išžudyti, o likę pabėgo į Rusijos imperiją bei į Čitralo kunigaikštystę (dabartinis Pakistanas), tada pavaldžią britams.

Tradiciniai akadanų verslai buvo medžioklė, gyvulininkystė, amatai ir žemdirbystė. XX a. pradžioje, persikėlę į Rusijos imperiją, akadanai klajojo kaip čigonai, gyveno iš atsitiktinių uždarbių, kol apsistojo Azerbaidžane ir Šiaurės Kaukaze. Po Antrojo pasaulinio karo dalis akadanų persikėlė į Tadžikiją, kiti - pasklido europinėje Rusijos dalyje. Akadanai, įgydami šiuolaikinį išsilavinimą, vietoj tradicinių verslų užsiėmė miestietiškomis profesijomis. 2002 m. du trečdaliai akadanų turėjo specialų vidurinį ir aukštąjį išsilavinimą.

Akadanus stipriai paveikė asimiliacija. 2003 m. 55 % akadanų visiškai nekalba akadanų kalba, 25 % moka tik savo kalbos pagrindus, ir tik 20 % laisvai kalba akadanų kalba.

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3197-2=3195 wiki spaudos ženklai).