Alberto Ascari

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Alberto Ascari
Karjera Formulėje 1
Tautybė Italija italas
Praleido metų F1
Komanda (-os) Ferrari, Maserati, Lancia
Dalyvauta GP 33 (32 startai)
Čempionas 2 (1952, 1953)
Pergalių 13
Podiumai     17
Pole pozicijos 14
Greičiausių ratų 12
Pirmas GP
Pirmoji pergalė 1951 m. Vokietijos GP
Paskutinė pergalė 1953 m. Šveicarijos GP
Paskutinis GP Monako GP (1955 m.)

Alberto Ascari (1918 m. liepos 13 d. – 1955 m. gegužės 26 d.) buvo Italijos Formulės 1 lenktynininkas, dukart tapęs čempionu. Jis buvo vienas iš dviejų Formulės 1 čempionų iš Italijos.

Gyvenimas[taisyti]

Gimęs Milane Ascari buvo Antonio Ascari – žymaus Grand Prix piloto trečiajame dešimtmetyje, sūnus. Nors tėvas 1925 m. žuvo per vienas iš lenktynių, Alberto vistiek norėjo sekti tėvo pėdomis. Iš pradžių jis lenktyniavo motociklais, tačiau vėliau perėjo į Ferrari komandą ir su ja lenktyniavo Mille Miglia lenktynėse.

Formulė 1[taisyti]

Pasibaigus II pasauliniam karui Ascari debiutavo Formulėje 1 už Maserati ekipos vairo. Pirmajame Formulės 1 sezone 1950 m. Ferrari ekipai nesisekė – Ascari pelnė dvi pirmąsias vietas Monake ir Italijos GP. Sezoną jis baigė 5-tas su 11 taškų. Kur kas geresni rezultatai buvo pasiekti 1951 m. – dvi pergalės ir dvi antros vietos bei galutinė antroji vieta su 25 įskaitiniais taškais. Ferrari Tipo 500 1952 m. sezono modelis buvo pats sėkmingiausias – jis laimėjo 6 lenktynes iš dalyvautų 7. 36 taškai ir laimėtas pirmasis Ascari čempionatas. 1953 m. Ascari vėl laimėjo 5 lenktynes iš 8, tad to užteko laimėti dar vieną čempionatą.

Deja, bet 1954 m. Ascari nebaigė nei vienų lenktynių. 1955 m. sezonas prasidėjo taip pat nesėkmingai. Po avarijos Monake gegužės 26 d. jis atvyko žiūrėti savo draugo Eugenio Castellotti Ferrari 750 bandymų Monzoje. Po to jis turėjo vykti į susitikimą su žmona, tačiau pačioje bandymų pabaigoje Ascari pats nusprendė išbandyti Ferrari. Su paprasta apranga, kuria atvažiavo pažiūrėti bandymų, ir su Castellotti šalmu jis sėdo už vairo. Pravažiavus tris ratus viename iš posūkių jis nesuvaldė bolido, kuris lūžo per pusę ir išmetė Ascari ant žemės. Nuo patirtų traumų jis mirė po kelių minučių.

Vieta, kurioje įvyko avarija, buvo viena iš greičiausių. Tas posūkis buvo pavadintas Ascari vardu, o pakeitus trasos modifikaciją vardas išliko – Variante Ascari.

Po jo mirties iki šiol dar bandoma išaiškinti įvairius sutapimus su jo tėvu. Jo tėvas žuvo avarijoje būdamas 36 m. Alberto Ascari taip pat buvo 36 m. – vos 4 dienom vyresnis nei tėvas. Abu Ascari pilotai laimėjo tiek pat GP – 13, o jų bolidų numeriai buvo tokie patys – 26. Abu mirė praėjus keturiom dienom po sunkių avarijų ir 26 mėnesio dieną. Abu mirė palikdami žmoną su dviem vaikais.

1992 m. jis buvo įrašytas į Automobilių sporto šlovės galeriją. Ascari vardu yra pavadinta viena Romos gatvių.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4393-0=4393 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti