Aleksandras Didysis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Aleksandras Makedonietis)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Aleksandras I Didysis
Makedonijos karalius
Bust Alexander BM 1857.jpg

Gimė 356 m. pr. m. e. liepos 21 d.
Pela (Makedonija)
Mirė 323 m. pr. m. e. birželio 10 d.
Babilonas

Tėvas Pilypas II (Makedonija)
Motina Olimpiada (Epyro princesė)
Sutuoktinis(-ė) Roksana, Stateira
Vaikai

Aleksandras IV Makedonietis

Makedonijos karalius
Valdė 336323 m. pr. m. e.
Pirmtakas Pilypas II (Makedonija)
Įpėdinis Aleksandras IV Makedonietis

Vikiteka Aleksandras DidysisVikiteka

Aleksandras I Didysis (gr. Μέγας Αλέξανδρος και Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών = Megas Alexandros arba Aleksandras III Makedonietis 356 m. pr. m. e. liepos 21 d. Pela (Makedonija)323 m. pr. m. e. birželio 10 d. Babilonas) – Makedonijos karalius (336323 m. pr. m. e.).

Makedonijos imperija

Po daugybės Senovės Graikijos miestų-valstybių suvienijimo valdant jo tėvui Pilypui II (tai Aleksandrui teko pakartoti po to, kai po Pilypo II mirties pietinė Graikija sukilo), Aleksandras išplėtė savo tėvo sukurtą karalystę užkariaudamas Persiją, įskaitant Anatoliją, Siriją, Finikiją, Egiptą, Baktriją, Mesopotomiją. Rytuose imperijos sienos siekė Pendžabą. Aleksandras į savo armiją ir administraciją įtraukė ir negraikus bei nemakedoniečius, o tai kai kurie mokslininkai traktuoja kaip bandymą „sulydyti“ margos imperijos gyventojus. Jis skatino armijos ir užkariautų šalių gyventojų vedybas ir pats tai praktikavo. Po dvylikos metų nuolatinių karinių veiksmų Aleksandras mirė, greičiausiai nuo maliarijos arba virusinio encefalito.

Aleksandro Makedoniečio gyvenimas[taisyti]

Ankstyvasis laikotarpis[taisyti]

Iso mūšio mozaikos fragmentas

Aleksandras buvo Makedonijos karaliaus Pilypo II ir Epyro princesės Olimpiados, trečiosios Pilypo II žmonos, sūnus. Pagal motinos liniją jis buvo Epyro karaliaus Aleksandro sūnėnas. Epyras buvo teritorija, apėmusi šiuolaikinius Graikijos Epyro regioną ir pietinę Albaniją. Pats Aleksandras kildino save iš Achilo.

Aleksandro ankstyvosios biografijos detalės, ypatingai iš vaikystės, vėliau tapo legenda. Taip Plutarchas pasakoja, kad Aleksandro tikrasis tėvas buvęs Dzeusas; taip pat pasakota, kad Olimpiją ir Pilipą lankė sapnai, kuriuos sapnų aiškintojas Atistanderis interpretavo kaip pranašystę, jog jiems gims liūtas. Olimpijos motina kildinta tiesiogiai iš Achilo. Pagal Plutarcho pasakojimą (greičiausiai taip pat legendą) vaikystėje Aleksandras sutramdęs savo žirgą Bucefalą, su kuriuo vėliau keliavo iki pat Indijos, nors niekas be jo šio žirgo sutramdyti negalėjo.

Be šių legendų apie Aleksandro vaikystę yra mažai kas žinoma. 343-340 m. Aleksandro mokytojas buvo Aristotelis. Tuometinė Makedonija buvo valstybė į šiaurę nuo klasikinės Graikijos. 340 metais tėvui kariaujant su Bizantija, Aleksandras numalšino sukilimą Trakijoje, karvedžio talentas išryškėjo 338 metais Chaironės mūšyje. 336 m. pr. m. e., būdamas dvidešimties metų, Aleksandras tapo Makedonijos karaliumi.

Persijos užkariavimas[taisyti]

Aleksandro žygiai

334 m. pr. m. e. mūšyje prie Graniko upės sumušė Darijaus III kariuomenę. Tų pačių metų žiemą nukariavo Pisidijos ir Lidijos gentis Mažojoje Azijoje. 333 metų rudenį prie Iso dar kartą sumušė Darijaus III kariuomenę, įžengė į Siriją bei Finikiją ir iki 332 metų vasaros užkariavo Biblą, Sidoną, Tyrą, pasiekė Egiptą, kur įkūrė Aleksandrijos miestą. 331 metais Gaugamelos mūšyje sutriuškino persų kariuomenę, užėmė Babiloną, užkariavo Persiją. Užimtuose kraštuose Aleksandras diegė graikų kultūrą, perėmė dalį vietinių papročių, steigė įtvirtintas gyvenvietes, valdyti patikėjo vietiniams kitataučiams.

330329 metais užėmė Irano dalį, nužygiavo į Vidurio Aziją, 327 metais pasiekė Pandžabą, kitais metais persikėlė per Indą, prie Hidaspo upės sumušė vietinio valdovo kariuomenę, bet išvarginta kariuomenė atsisakė vykti toliau. Su pagrindinėmis pajėgomis grįžęs į imperijos sostinę Babiloną, netikėtai susirgo ir po 10 dienų mirė. Įpėdinio nepaskyrė ir imperija suskilo į karo vadų valdomas karalystes.

Nuorodos[taisyti]Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+33-0=33 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti