Algis Uzdila

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Algis Uzdila (g. 1937 m. balandžio 25 d. Lenkijoje, Palenkės vaivadijos Seinų apskrities Punsko valsčiaus Kreivėnų kaime) – mokytojas ir poetas, Lenkijos lietuvių visuomenės veikėjas.

Biografija[taisyti]

Gimė ir augo ūkininko šeimoje. Baigęs Suvalkų bendrojo lavinimo licėjų studijavo Vilniaus universitete lietuvių kalbą ir literatūrą. Mokytojavo Seinų ir Punsko licėjuose, kurį laiką – Punsko licėjaus direktorius. Trisdešimt metų vadovavo Punsko lietuvių kultūros namų „Jotvos“. šokių ansambliui. Paskelbė straipsnių Lenkijos lietuvių dvisavaitiniame žurnale „Aušra“ , apie trisdešimt metų buvo jos korektoriumi. Sudarė penkis lietuvių kalbos vadovėlius pagrindinei mokyklai. Algis Uzdila buvo pirmasis lietuvis Lenkijoje, kuriam nuo 2005 m. sausio 6 d. buvo leista vadintis dabartiniu vardu (prieš tai jo pase buvo įrašyta Algiment Uździło).

Pastaba: Tikrai nebuvo pirmasis, kuriam buvo leista vardą ir pavardę rašyti lietuviškai. Tokių buvo ir anksčiau, pvz., 1995 m. Jeigu varde ir pavardėje nebuvo lietuviškų raidžių, nebuvo jokių problemų juos pasikeiti.

A. Uzdila siekė reformuoti lietuvių kalbos rašybą ir atsisakyti „kepurėlių“ virš raidžių č, š, ž, taip pat nosinių ir kitų diakritinių ženklų. Vietoj to siūlė plačiau naudoti raidę h – taip lietuviams supaprastėtų naudojimasis kompiuteriu. [1] Kartu mokytojas diegė naujadarus: pvz., vietoj kompiuterijoje naudojamo anglizmo „skaneris“ rekomendavo vartoti lietuvišką „skleislis“ ir t. t.

Šaltiniai[taisyti]


Bibliografija[taisyti]

Nuorodos[taisyti]


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+2911-94=2817 wiki spaudos ženklai).