Anarcho-komunizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Crystal Clear app logout.png  Straipsnis turėtų prasidėti aiškiu apibrėžimu.
Jei galite, apibrėžkite straipsnio dalyką, pagrindinę sąvoką.

Anarcho-komunizmas – viena iš anarchizmo krypčių, kuri siekia valstybės ir kapitalizmo sunaikinimo, norint sukurti horizontalų savanoriškų asociacijų tinklą, per kurį kiekvienas galėtų laisvai patenkinti savo norus.

Anarcho-komunizmas taip pat žinomas kaip komunistinis anarchizmas arba libertarinis komunizmas.

Idėjų vystymasis[taisyti]

Anarcho-komunizmo idėjos pirmą kartą buvo suformuluotas itališkoje Pirmojo Internacionalo sekcijoje. Tai padarė Carlo Cafiero, Errico Malatesta, Andrea Costa ir kiti. Iš pagarbos Michailui Bakuninui jie aiškiai neatsiskyrė nuo individualistinio anarchizmo ir mutualizmo iki pat pastarojo mirties. 1876 m. Florencijoje surengtoje Italijos Internacionalo Federacijų Konferencijoje buvo paskelbti anarcho-komunizmo principai.

Teorija[taisyti]

Anarcho-komunizmas pabrėžia svarbą sunaikinti socialinę hierarchiją ir klasių skirtumus, kylančius iš nelygaus turto paskirstymo. Taip pat kapitalizmo ir pinigų panaikinimą, darbo produktų kolektyvizaciją ir dovanų ekonomikos įvedimą, norint palengvinti prekių paskirstymą.

Anarcho - komunizme, privati nuosavybė daugiau nebeegzistuos. Prekės bus atiduodamos kaip dovanos žinant, kad ir kiti atiduos produktus atgal. Pramonėje ši situacija, vyks tarp darbininkų sindikatų kaip ir tarp atskirų asmenų. Jeigu vienas iš sindikatų nesidalins produktais, jis nebegaus jų iš kitų sindikatų.

Anarcho-komunistai taip pat yra samdomo darbo panaikinimo šalininkai. Jie rekomenduoja darbininkų savivaldą, norėdami pagerinti darbo sąlygas, padidinti efektyvumą ir paversti darbą maloniu.

Žymiausi teoretikai[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3501-15=3486 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti