Andrioniškio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Christian cross.svg
Andrioniškio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia
Andrioniskiobaznycia.JPG
Religija Krikščionys → Katalikai
Vyskupija Panevėžio vyskupija
Dekanatas Anykščių katalikų dekanatas
Statybinė medžiaga mūras
Pastatyta 1935 m.
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Utenos apskritis
Savivaldybė: Vėliava Anykščių rajono savivaldybė
Seniūnija: Andrioniškio seniūnija
Gyvenvietė: Andrioniškis

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Andrioniškio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia stovi Andrioniškio miestelyje, prie kelio  175  PagojėSedeikiaiViešintosNociūnai, Šventosios ir Griežos santakos. Liaudies architektūros formų.

1935 m. inžinieriaus Prano Markūno iniciatyva ir pinigais pagal architekto Vaclovo Michnevičiaus projektą vietoje senos medinės buvo pastatyta akmeninė Andrioniškio bažnyčia. Bažnyčios dydis 29 × 13,5 m. Bažnyčią konsekravo vyskupas Kazimieras Paltarokas. Prie statybos daug prisidėjo tų laikų Andrioniškio bendruomenė. Šiuo metu bažnyčia yra saugomas valstybės architektūros paminklas. Bažnyčioje yra paveikslas „Šv. Baltramiejus“. Bažnyčios šventoriaus vartuose yra 3 medinės skulptūros. 1936 m. kunigo M. Šermukšnio rūpesčiu vietoj Anykščių parapijos filijos buvo įkurta Andrioniškio parapija.

Istorija

Pirmąją medinę bažnyčią 1726 m. pastatė Čartoriskiai. Jai pasenus, 17891790 m. pastatyta nauja medinė bažnyčia. Andrioniškyje apsigyveno kunigas. Jam 1796 m. leista teikti sakramentus. Bažnyčia buvo Anykščių parapijos filija.

1911 m. parengtas mūrinio grūdų sandėlio pritaikymo bažnyčiai projektas.

Pagal inžinieriaus Prano Markūno (1873–1964) projektą ir jo lėšomis 19331935 m. pastatyta dabartinė bažnyčia. Buvusi medinė bažnyčia parduota Juostininkų bendruomenei ir dabar stovi Juostininkų kapinėse kaip Juostininkų koplyčia. Kunigo Mato Šermukšnio rūpesčiu 1936 m. įkurta parapija. Bažnyčią 1940 m. konsekravo vyskupas Kazimieras Paltarokas. Pastatyta nauja klebonija (dabar ten paštas ir gyvenamosios patalpos). Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia suremontuota ir išdažyta. XXI amžiaus pradžioje prof. A. Dovydėno iniciatyva 8 bažnyčios languose įrengti vitražai. Vitražus kūrė Vokietijos, Latvijos, D. Britanijos ir Lietuvos menininkai.

Architektūra

Bažnyčia akmenų ir plytų mūro, liaudies architektūros formų, kryžminio plano (29×13,5 m), su bokšteliu. Vienanavė, yra 2 zakristijos, presbiterija. Įrengti 3 altoriai. Šventoriaus tvora akmenų mūro. Vartai molio plytų, su medinėmis skulptūromis.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 113% (+3358-57=3301 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+3-339=-336 wiki spaudos ženklai).