Andy Warhol

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Jimmy Carter (kairėje) ir Andy Warhol (dešinėje)

Andy Warhol (tikr. Andrew Warhola, 1928 m. rugpjūčio 6 d. – 1987 m. vasario 22 d.) – amerikiečių dailininkas, filmų kūrėjas, leidėjas ir pop art meno judėjimo asmenybė.

Biografija

Andy Warhol gimė 1928 m. Pitsburge, Pensilvanijoje, slovakų emigrantų šeimoje. 19451949 m. studijavo apipavidalinimo dizainą Carnegie technologijos institute Pistburge. Po studijų baigimo 1949 m. jis persikėlė į Niujorką, kur pradėjo sėkmingą karjerą kurdamas iliustracijas ir skelbimus žurnalui.

1960 m. pradėjo kurti šilkografijos kūrinius, juose vaizduodamas populiarius amerikietiškus masinio naudojimo produktus, tokius kaip Coca-Cola ar sriubos skardinėse. 1963 m. Niujorke jis įkūrė savo studiją, kuri užsidarė 1967 m. Čia Andy Warhol kūrė savo šilkografinius darbus. Ši studija greitai tapo žymių žmonių susibūrimo vieta (Mick Jagger, Lou Reed, David Bowie ir Truman Capote). 1965 m. Andy Warhol tapo Lou Reed grupės The Velvet Underground vadybininku. Keletas Lou Reed dainų yra susijusios su žmonėmis, kurie lankydavosi Andy Warhol studijoje. 1970 ir 1980 m. A. Warhol kūrė žymių žmonių portretus (Marilyn Monroe ir Elvis Presley). Ikoninės figūros ir žymūs žmonės yra pagrindinė A. Warhol darbų tema.

Andy Warhol mirė 1987 m. vasario 22 d. Niujorke, tulžies operacijos metu. Jis palaidotas Šv. Jono Krikštytojo katalikiškose kapinėse Pitsburge.

Filmai

Nepaisant to, kad Andy Warhol buvo įtakingas dailininkas, jis dar buvo patyręs filmų kūrėjas. Tarp 1963 ir 1968 m. jis sukūrė daugiau nei 60 filmų. Žymiausi iš jų yra Sleep (1963), kuriame vaizduojamas John Giorno, manoma, turėjęs santykių su Andy Warhol ir Blow Job (1963), kuriame parodomas tikrasis David Perlman veidas.

Pasikėsinimas

1968 m. liepos 3 d. Valerie Solanas, nuolatinė Andy Warhol studijos klientė, įėjo į jo studiją ir paleido 3 šūvius į Andy Warhol, beveik nužudydama jį. Nors pirmosios dvi kulkos jo nepalietė, trečioji perėjo per Andy Warhol kairįjį plautį, blužnį, skrandį, inkstus, stemplę ir dešinįjį plautį. Tada Valerie Solanas nukreipė ginklą į Andy Warhol kompanioną Mario Amaya, peršaudama jo šlaunį. Nežiūrint to, kad Andy Warhol liko gyvas, po šių sužeidimų jis niekada pilnai neatsigavo. Vėliau Valerie Solanas aiškino, kad Andy Warhol „per daug kontroliavo jos gyvenimą“.

1996 m. Valerie Solanas istorija buvo perteikta filme I Shot Andy Warhol (Aš nušoviau Andy Warhol).

Nuorodos

VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+5796-31=5765 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti