Anna Monkevičienė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Anna Monkevičienė
    Anna Monkevičienė mokytoja.jpg

    Gimė 1945 m. rugpjūčio 16 d. (78 m.)
    Ukrainoje Chmelnickio srityje

    Tėvas Aksentijus
    Motina Irena
    Vaikai

    Liudmila Monkevičiūtė
    Aleksandras Monkevičius


    Veikla
    Linkuvos gimnazijos rusų k., prailgintos dienos grupės mokytoja

    Išsilavinimas 1962 m. Oslamovo vidurinė mokykla
    Alma mater 1967 m. Podolės Kameneco universitete matematika

    Anna Monkevičienė (g. 1945 m. rugpjūčio 16 d. Ukrainoje Chmelnickio srityje) – matematikos, rusų k., prailgintos dienos grupės mokytoja.

    Biografija

    Anna Monkevičienė gimė Irenos ir Aksentijaus penkių vaikų šeimoje.

    Tėvai kolūkiečiai. Anna jauniausia dukra šeimoje.

    1952-1962 metais mokėsi Oslamovo vidurinėje mokykloje.

    1963-1967 metais mokėsi Podolės Kameneco universitete. Čia įgijo matematikos mokytojos kvalifikaciją.

    Baigusi universitetą, dirbo vidurinėje mokykloje matematikos mokytoja iki 1982 metų. 1982 metais su vyru Jonu ir vaikais atvyko į Lietuvą. Vyras dirbo elektriku Pušaloto miestelyje. Anna dėstė matematiką ir rusų kalbą Pušaloto vidurinėje mokykloje.

    Linkuvoje

    1987 metais atvyko gyventi į Linkuvą. Linkuvos vidurinėje mokykloje Anna dėstė rusų kalbą, dirbo mokyklos prailgintoje grupėje ir vakarinėje mokykloje.

    Anna užklasinėje veikloje ir prailgintos dienos grupėje sudomino mokinius rankdarbiais. Ji pati labai mėgo nerti kabliuku ir piešti ant stiklo. Dalis mokinių tuo susidomėjo. Vėliau mokytojos veikla tapo dar rimtesnė. Mokiniai susidomėjo mokytojos parodytais paveikslais, siuvinėtais kryžiuku. Annos žodžiais, tai daug kruopštumo ir atidumo reikalaujantis darbas, bet rezultatas būna nuostabus. Ji mini, kad toks siuvinėjimas – būdingas ukrainiečiams. Mokytojos svajonė buvo nors keletą mergaičių Linkuvoje susidominti ir išmokyti taip siuvinėti. Ir Annai tai pavyko. Net ir dabar sutiktos mamos džiaugiasi, kad jų dukros išmoko šio gražaus darbo ir ne vienas paveikslas puošia namus. Mokytoja prisimena kruopščias mokines Regvitą Pėželytę, Auksę Širvelytę ir kitas.

    2005 metais Anna išėjo į pensiją.

    Šeimoje su Jonu užaugino dukrą Liudmilą (g. 1977 m.), kuri 1995 m. baigė Linkuvos gimnaziją (LXXI laida) ir baigė VDU, anglų k. ir sūnų Aleksandrą ( g. 1980 m.), kuris 1998 m. baigė Linkuvos gimnaziją (LXXIV laida) ir baigė Kauno technikos kolegiją.

    Parodos

    Annos darbų parodos Vilniuje, Pakruojyje, Šiauliuose, Linkuvoje.

    Prisiminimai

    Cquote2.png

    Kryželis - ne vien vargo ir kančios simbolis. Tai kūrybos versmė, trykštanti stiprybe, šypsena.

    Įvairiaspalvė pedagogės „kalba“ drobėje, kur ir be žodžių atgyja nykštukai, meškiukai, gėlytės, medžiai, pasakų rūmai... Kūrybinga moteris siuvinėdama įamžino ir savo namus Linkuvoje. Jaudinasi, kad prie jų augančios eglutės rankdarbyje „neatsistoja“ taip, kaip natūroje. Tačiau sūnaus Aleksandro paveikslas – kaip iš nuotraukos. Mylinti motina išsiuvinėjo vaikystę. Taikė rožinius siūlus norėdama parodyti sveiką, linksmą savo vaikelį. Kai spalvingas portretas kabojo prie mažo sūnelio lovytės, ne vienas grožėjosi, kad taip gyvai pavyko pagauti... Ir vyresnioji dukra Liuda neatsidžiaugia mamos išradingumu. Mergina nesiskiria su nykštukais-pagalvėlėmis. Ornamentais išdabintas krepšelis – originalus ir praktiškas. Parodoje raštuota – bliuzelė.

    Jeigu išrikiuotų visus rankdarbius, tai Švietimo centro kabinete tikrai netilptų....


    Nijolė Padorienė

    Cquote1.png


    Cquote2.png
    Mokinės Regvitos Pėželytės siuvinėtas paveikslas
    Graikiniai riešutai

    Iš mokytojos Annos, nuostabaus žmogaus, gavau ne tik žinių apie siuvinėjimą kryželiu, servetėlių darymą ant lanko, bet ir puikios gyvenimiškos patirties, kaip užsiauginti graikmedžius, atvežtus iš Ukrainos.

    Po pamokų ji mus daug ko mokė. Pamenu, mokytoja sakydavo, jog labai puikiai moku derinti spalvas paveikslėliams. Būdavo dienų, kai po pamokų ji mus vesdavosi į namus arbatėlei. Visi jos darbai, sukabinti ant sienų, dekoruotos pagalvėlės išlikę atminty iki šiol. Nuostabu.

    Ji padovanojo mums po keletą savo užaugintų graikinių riešutų. Pasakė: subrandinkite ir užsiauginkite medelius. Taip ir padariau. Kaime, praėjus gal dešimčiai metų, auga du puikūs, dideli medžiai. Kasmet surenku maždaug po 100-200 riešutų, nes medžiai dar jauni. Iš šio derliaus veisiu dar didesnį, tikėdamasi, jog tai - mano ateities verslas.

    Iki šių dienų išlikę tik patys gražiausi prisiminimai apie mokytoją Anną.


    Regvita Pėželytė

    Cquote1.png

    Šaltiniai

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 99% (+7244-23=7221 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 2% (+119-0=119 wiki spaudos ženklai).