Antanas Glemža (1893)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Antanas Glemža (1893)

Gimė 1893 m.
Viešintos
Mirė 1940 m. spalio 5 d. (~47 m.)
Indian Harboras

Veikla
vargonininkas ir chorvedys

Antanas Glemža (1893 m. Viešintose, Anykščių apskritis1940 m. spalio 5 d. Indian Harboras, JAV) – JAV lietuvių vargonininkas ir chorvedys.

Anykštėno Biografija[taisyti]

Tėvai: Baltramiejus Glemža – Viešintų bažnyčios zakristijonas ir Teodora Marščiauskaitė-Glemžienė. Broliai: Juozapas Glemža – žemdirbys ūkininkas ir Jonas Glemža – žemdirbys ūkininkas.

Augo Rusijoje, baigė Jamburgo (Sankt Peterburgo gubernija, Rusija) pradžios mokyklą. Nuo mažens vargonuoti mokė tėvas ir vargonininkas Leonas Puodžiūnas. Grįžęs į Lietuvą, apie ketverius metus lavinosi pas Juozą Naujalį Kaune.

A. Glemža dirbo vargonininku Muniškaičiuose (Kauno raj.), Mažeikiuose ir Čiorna Padinoje (Samaros gubernija, Rusija).

1923 m. jis persikėlė į JAV ir ten liko iki gyvenimo pabaigos. Iš pradžių jis gyveno Springfilde (Springfield, Ilinojaus valstija) ir dirbo vargonininku.

Ten jis buvo paimtas į JAV kariuomenę ir tarnavo daugiau kaip metus. Grįžęs iš kariuomenės, A. Glemža apsigyveno Indiana Harbore (Indianos valstija) ir iki gyvenimo pabaigos dirbo vargonininku bei chorvedžiu Šv. Pranciškaus lietuvių katalikų parapijoje. Čia jis išugdė chorą, kuris giedojo bažnyčioje ir dalyvavo įvairiuose tautiniuose renginiuose.

A. Glemža pasižymėjo kaip geras vargonininkas ir sumanus chorvedys. Jis buvo Amerikos lietuvių Vargonininkų sąjungos narys.

Mirė 1940 m. spalio 5 d. Indiana Harbore (Indianos valstija, JAV). Ten ir palaidotas.

A. Glemžos biografija publikuojama Boleslovo Zubricko enciklopediniame žinyne "Pasaulio lietuvių chorvedžiai" (1999 m.).

Biografija[taisyti]

Pradžios mokyklą baigė Jamburge (Petrapilio gubernija). Vargonuoti mokė tėvas ir Leonas Puodžiūnas. Vėliau apie ketverius metus žinias gilino pas Juozą Naujalį Kaune. Vargonininkavo Muniškaičiuose, Mažeikiuose ir Čiornaja Padinoje (Samaros gubernija).

1923 m. atvykęs į JAV, ėmė vargonininkauti Springfilde. Kilus Pirmajam pasauliniam karui buvo paimtas į kariuomenę ir tarnavo daugiau kaip metus. Grįžęs iš kariuomenės, apsigyveno Indian Harbore ir dirbo vargonininku bei chorvedžiu Šv. Pranciškaus parapijoje. Čia vargonininkavo per dvidešimt metų. Išugdė skambų chorą, kuris giedojo bažnyčioje ir dalyvavo įvairiuose tautiniuose renginiuose. Pasižymėjo kaip geras vargonininkas ir sumanus chorvedys. Priklausė ALRK Vargonininkų sąjungai.

Šaltinis[taisyti]


Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3931-69=3862 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti