Antanas Miežinskas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Antanas Miežinskas
    Antanas Miežinskas 1931 f. V.Mitė.jpg

    Gimė 1931 m. sausio 8 d. (93 m.)
    Pakruojo rajono Paplonių kaime

    Tėvas Kazimieras Miežinskas
    Motina Zuzana Kiznytė-Miežinskienė
    Sutuoktinis(-ė) Stanislava Adomaitytė-Miežinskienė
    Vaikai

    Lina Miežinskaitė (1971-2015) ir Rima (1974)


    Veikla
    meistras, dailidė

    Išsilavinimas Guostagalio mokykla


    Antanas Miežinskas (g. 1931 m. sausio 8 d. Paplonių kaime, Pakruojo r.) – meistras, dailidė.

    Apie save

    Tėvas Kazimieras Miežinskas, kilęs iš Paliepių k. Pasvalio r.

    Motina Zuzana Kiznytė-Miežinskienė (1895). Tėvai nuomojo ir dirbo žemę.

    Sutuoktinė Stanislava Adomaitytė-Miežinskienė (1936-2008), kilusi iš Peluodžių k. Pašvitinio vls. Ilgametė Linkuvos duonos kombinato gamybos vedėja.

    Dukros Lina Miežinskaitė (1971-2015) ir Rima (1974) gyvena Čikagoje.


    Kilęs iš šešių vaikų šeimos. Šeimoje augo 4 broliai ir 2 seserys. Pradėjau mokytis Guostagalio mokykloje ir baigiau 4 klases. Vėliau 5 ir 6 klases baigiau Papušų septynmetėje mokykloje. Pradėjau dirbti kolūkyje. Pasikvietė statybos meistras padirbėti mokiniu ir patiko. Į armiją neteko eiti, nes liko vienas su mama, visi kiti jau buvo išėję iš namų gyveno atskirai, tėvas buvo miręs.

    Sesuo ištekėjo už ūkininko ir buvo ištremta į Sibirą. Rašydavau laiškus jai. 1952 m. nepagalvojęs laiške parašiau „Stalinas nudvės....“. Milicininkai tuo atvyko į namus, išvežė į Šiaulius, po to į Vilnių, kol surinko grupę ir tada ešelonais į Vorkutą, darbams. Apgyvendino barakuose ir sekančią dieną „ekspedicija“ kokie bus darbai...

    200 metrų į požemį ir dar į šoną 2 km. Sluoksnis anglies atkastas 1 metro aukščio tuneliai, sutvirtinti egliniais rastais. Egliniais, todėl, kad ima girgždėti ir nelūžta iškarto, galima suspėti pabėgti, kad neužgriūtų. Tose šachtose kelias atsiklaupus kasti anglį, o vanduo varva iš viršaus... Anglis kasama į metalines talpas-lovius ir leidžiasi į pakalnę.

    Man neteko dirbti tokio baisaus darbo. Mane paskyrė prie plataus kelio, tiesiai į vagonus ta kasama anglis buvo pilama. Darbas tęsėsi kol pripili visą ešeloną. Sakydavo kad geresnę anglį veža į užsienį. Skaldą taip pat vežėme ir pylėme į dideles krūvas, kaip kalnus.

    Žiemą į darbą tekdavo eiti apie 1 kilometrą, bet kai būdavo labai šalta ir pustydavo, tai veidas apledėdavo neplonu sluoksniu. Įėjus į darbo aikštelė, ten būdavo nešalta, tai ledas tratėdamas nukrisdavo nuo veido.

    Maistas skaitėsi valdiškas. Maitino valgykloje. Dažniausia valgydavome elnieną. Ten šių gyvulių buvo pilna. Kas likdavo nuo stalo atiduodavo kiaulėms, kurias ten pat augino. Tokių kiaulių nebuvau matęs, storos, raudonos ir labai riebios, net linguoja. Kiaulienos mėsos duodavo tik per šventes. Valgydavome ir žuvies. Mokėdavo atlyginimą. Susitaupęs persiųsdavau mamai. Atlyginimo gaudavau apie 200 rub.

    Apie 1956 m. pradėjo leisti namo, pirmiausia, vokiečius. Per pietų metą atėjo prižiūrėtojas ir sako važiuok į Lietuvą... yra sąrašai iškabinti....

    Prie tų pačių traukinių su anglim prikabindavo keleivinių vagonų. Palydovai išlydėjo į Vorkutos geležinkelio stotį. Teko laukti traukinio į Pabaltijį, sako nuvešim į Joniškį. Važiuojant traukiniu pro langus matėsi medžiai vis didesni ir didesni... Kelionė truko 2-3 paras, maisto buvom įsidėję. Nuo Joniškio autobusu parvažiavau namo. Nuo autobuso sustojimo jau pėsčiomis, atbėgo pasitikti berniukas. Pasirodo tai sesers Romutis, paliktas nuo tremties. Iš džiaugsmo, kad esu jau namuose, apsiverkiau kartu su vaiku.

    Tada pradėjau dirbti meistru Pakruojo darbo bare. Remontavome ir labai prastus namus Pakruojyje, Linkuvoje bei visame rajone.

    Nuotraukos

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius – 100% (+5732-0=5732 wiki spaudos ženklai).