Antanas Ubagevičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Antanas Ubagevičius

Gimė 1931 m. sausio 13 d.
Anykščiai
Mirė 1947 m. spalio 15 d. (16 m.)
Anykščiuose

Veikla
Revoliucionierius

Antanas Ubagevičius ( 1931 m. sausio 13 d., Anykščiai – 1947 m. spalio 15 d. Anykščiuose – buvo nušautas Anykščių gimnazijos kieme pagal laisvės gynėjų parengtą planą) – Revoliucionierius.

Biografija[taisyti]

Tėvai: Alfonsas Ubagevičius (1907–?) iš Utenos – darbininkas kepėjas ir Anelė Padskokulytė-Ubagevičienė (1909–?) iš Anykščių – darbininkė siuvėja. Buvo pirmasis vaikas, gimęs šioje šeimoje.

Baigė Anykščių pradinę mokyklą, mokėsi Anykščių gimnazijoje.

Mokykliniais metais 19461947 m. A. Ubagevičius buvo prosovietinės jaunimo grupuotės – pirminės komjaunimo organizacijos sekretorius, vadintas komsorgu. Jis aktyviai agitavo ir provokavo bendraamžius jungtis į šią organizaciją, platino politines agitacines brošiūras. A. Ubagevičius legaliai vaikščiojo ginkluotas pistoletu, nors ginklo laikymas tuo metu buvo draudžiamas ir baudžiamas.

Dėl tokios prosovietinės A. Ubagevičiaus veiklos buvo kilęs gimnazijos mokytojų, dalies mokinių ir į pogrindį pasitraukusių laisvės gynėjų pasipiktinimas. 1947 m. gegužės mėnesį buvo surengtas pasikėsinimas – į A. Ubagevičiaus kambarį buvo įmestos dvi granatos, komsorgas buvo sužeistas į koją ir gydėsi.

Mirė 1947 m. spalio 15 d. Anykščiuose – buvo nušautas Anykščių gimnazijos kieme pagal laisvės gynėjų parengtą planą. Nužudymo organizatoriai ir vykdytojas buvo nuteisti ir kalėjo lageriuose.

1968 m. senosios gimnazijos kiemo centre buvo pastatytas paminklas A. Ubagevičiui – raudono granito luitas su iškaltu komjaunuolio ženkleliu ir įrašu: "Šioje vietoje nuo buržuazinių / nacionalistų žuvo / Antanas Ubogevičius / 1931 I 13–1947 X 15 / pirmasis Anykščių gimnazijos / komsorgas". 1997 m. jis perkeltas į tikrąją komsorgo žūties vietą už gimnazijos pastatų ir ten stovi iki šiol.

Sovietiniais metais Anykščiuose A. Ubagevičius vardu buvo pavadinta gatvė. 1991 m. ji pervadinta Šaltupio vardu.

Šaltiniai[taisyti]

qr codeAutorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2636-0=2636 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Spausdinti/eksportuoti