Antanas Varnagiris

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Antanas Varnagiris (1850 m. Vidgirėlių kaime, Padovinio valsčius, Marijampolės apskritis1918 m., Wilkes-Barre, Pensilvanijos valstija, JAV) – Romos katalikų kunigas, JAV lietuvių visuomenės veikėjas, gydytojas.

Biografija[taisyti]

Augo valstiečių šeimoje. Baigė pradinę mokyklą Daukšiuose, vėliau mokėsi Marijampolės gimnazijoje ir Seinų kunigų seminarijoje. 1884 m. persikėlė į JAV, dirbo pastoracinį darbą mišrioje čekų – lenkų parapijoje Independence vietovėje (Viskonsino valstija). Bendraminčiai kunigai V. Čižauskas ir Dr. M. Kasakauskas prikalbino jį persikelti į Niujorką, kur norėjo kartu įkurti lietuvišką draugiją, panašią į lenkų „Związek Norodowy Polski“. Šis sumanymas, kaip ir bandymas įkurti lietuvišką parapiją nepavyko, todėl 1886 m. jis pervažiavo į Freeland (Pensivanijos valstija), o vėliau į Plymouth, kur klebonauja mišrioje lenkų – lietuvių parapijoje. Patarajame mieste 1886 m. lapkričio 22 d. kartu su bendražygiais sušaukia lietuvių katalikų suvažiavimą ir įkuria Susivienijimą Visų Draugysčių Katalikiškų Lietuviškų Amerike, yra išrenkamas šios draugijos pirmininku. Entuziazmo buvo daug: Antanas Varnagiris telkdamas lietuvius rašė į spaudą (daugiausiai į „Vienybė Lietuvininkų“), ruošėsi net įsteigti lietuvišką vienuolyną ir mokytojų seminariją. Vėliau įkarštis išblėso ir 1887 m., Draugijos Antrojo suvažiavimo metu, A. Varnagiris iš užimamų pareigų atsistatydino, likdamas Susivienijimo dvasios tėvu. 1888 metais atsisakė ir šių pareigų, o 1889 m. metė kunigystę.

1893 m. baigė Pensilvanijos Džefersono medicinos kolegiją (angl. Jefferson Medical College), įgijo teisę užsiiimti medicinine praktika. Nuo lietuviškos veiklos atsiribojo ir Iki pat mirties dirbo gydutojo darbą Wilkes-Barre mieste.

Literatūra[taisyti]

  • Kunigas, daktaras Antanas Varnagiris. (Iš Lietuvių Romos Katalikų Susivienijimas Amerikoje), 1956

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2502-0=2502 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti