Apskundimas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Apskundimas - galimybė prieštarauti kokiam nors sprendimui ar nutarimui, siekiant jį pakeisti ar panaikinti (esant neveikimui - įpareigoti veikti); atitinkami veiksmai, to siekiant. Įgyvendinama aktyviais veiksmais (t.y. kai pateikiamas skundas).

Reformatio in peius

Teisėje paprastai galioja pabloginimo draudimo principas (lot. reformatio in peius). Išimtis - teismo proceso metu, kai apskundžiant gali būti priimamas ir daug labiau nepalankesnis skundžiančiajam asmeniui sprendimas nei apskųstasis.

Ikiteisminio tyrimo pareigūno proceso veiksmų ir nutarimų apskundimas

Ikiteisminio tyrimo pareigūno proceso veiksmus ir nutarimus proceso dalyviai arba asmenys, kuriems taikytos procesinės prievartos priemonės, gali apskųsti ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir jam vadovaujančiam prokurorui. Jei prokuroras atsisako patenkinti skundą, šis jo nutarimas gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui LR BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka (LR BPK 62 str. 1 d.).

Skundas paduodamas prokurorui tiesiogiai arba per ikiteisminio tyrimo pareigūną, dėl kurio proceso veiksmų ar nutarimų skundžiamasi. Skundai gali būti tiek rašytiniai, tiek žodiniai. Dėl žodinių skundų ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras surašo protokolą. Jį pasirašo pareiškėjas ir skundą priėmęs ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras.

Ikiteisminio tyrimo pareigūnas gautą skundą kartu su savo paaiškinimais privalo per vieną dieną nuo skundo gavimo perduoti prokurorui.

Skundo padavimas iki jo išsprendimo nesustabdo skundžiamo veiksmo ar nutarimo vykdymo, išskyrus atvejus, jeigu tai padaryti pripažįsta esant reikalinga pats ikiteisminio tyrimo pareigūnas arba prokuroras.

Prokuroro proceso veiksmų ir nutarimų apskundimas

Prokuroro proceso veiksmus ir nutarimus proceso dalyviai arba asmenys, kuriems taikytos procesinės prievartos priemonės, gali apskųsti aukštesniajam prokurorui. Jei aukštesnysis prokuroras atsisako patenkinti skundą, šis jo nutarimas gali būti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui (LR BPK 63 str. 1 d.).

Skundas paduodamas aukštesniajam prokurorui tiesiogiai arba per prokurorą, dėl kurio veiksmų ar nutarimų skundžiamasi. Skundai gali būti tiek rašytiniai, tiek žodiniai. Dėl žodinių skundų prokuroras surašo protokolą. Jį pasirašo pareiškėjas ir skundą priėmęs prokuroras.

Skundo padavimas iki jo išsprendimo nesustabdo skundžiamo veiksmo ar nutarimo vykdymo, išskyrus atvejus, jeigu tai padaryti pripažįsta esant reikalinga prokuroras (LR BPK 63 str.).[1].

Teisinė gynimo priemonė

Pagrindinis straipsnis – Teisinė gynimo priemonė.

Apskųsti galima imantis įvairių teisinių priemonių, t. y. teisiškai ginčyti kokį nors oficialų veiksmą ar neveikimą.

Skundas

Procesinis skundas (apeliacinis, kasacinis skundas), administracinis, konstitucinis skundas.

Peticija

Pagrindinis straipsnis – Peticija.

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3686-16=3670 wiki spaudos ženklai).