Aptarimas:Kėdainiai

Straipsnio aptarimas iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Turinys

Temos antraštėAtsakymaiPaskutinis pakeitimas
Kandidatas į pavyzdinius02018 m. spalio 10 d., 16:45

Kandidatas į pavyzdinius

Kėdainiai
   H-Kedainiai.jpg   
Kedainiai14. 2007-05-06.jpg

Kėdainiai
Koordinatės:55°17′10″N 23°58′41″E / 55.286°N 23.978°E / 55.286; 23.978 (Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Kauno apskritis
Savivaldybė: Vėliava Kėdainių rajono savivaldybė
Seniūnija: Kėdainių miesto seniūnija
Gyventojų: 23 461 (2021 m.)
Vietovardžio kirčiavimas
(1 kirčiuotė)
Vardininkas: Kėdáiniai
Kilmininkas: Kėdáinių
Naudininkas: Kėdáiniams
Galininkas: Kėdáinius
Įnagininkas: Kėdáiniais
Vietininkas: Kėdáiniuose
Istoriniai pavadinimai
Pašto kodas: centrinis LT-57001


Filmuota medžiaga.[1]

Commons-logo.svg Vikiteka: KėdainiaiVikiteka

Kėdainiai – miestas vidurio Lietuvoje, Kauno apskrityje, abipus Nevėžio, 51 km į šiaurę nuo Kauno. Kėdainių rajono savivaldybės ir seniūnijos centras. Svarbus pramonės (daugiausia chemijos ir maisto perdirbimo) ir susisiekimo centras. Miesto gimtadienis švenčiamas rugpjūčio 24 dieną. Urbanistikos paminklas.

Edificio.svg STATINIAI IR ATMINIMO OBJEKTAI
Eglise icone.svg Mieste stovi 5 šventyklos:
Legenda cmentarz.svg Kapinės:
Legenda pomnik.svg Kėdainių minaretas
Kėdainių senamiestis (86 ha) įtrauktas į kultūros paveldo registrą kaip valstybinės reikšmės urbanistikos paminklas.
✍ ŠVIETIMO IR UGDYMO ĮSTAIGOS
Educación.svg Mokyklos:
Japanese Map symbol (Library).svg Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka
✍ VISUOMENINĖS PASKIRTIES OBJEKTAI
Map symbol post office 02.png 2 pašto skyriai (centrinis LT-57001)
Kėdainių rotušė
✍ KULTŪROS ĮSTAIGOS
Map symbol museum 02.png Kėdainių krašto muziejus
SUSISIEKIMAS
LAISVALAIKIS IR PRAMOGOS
Sport balls.svg FK Nevėžis Kėdainiai



Geografija[taisyti]

Miestas išsidėstęs Vidurio Lietuvos žemumos centre. Kėdainiuose į Nevėžį įteka Dotnuvėlė ir Smilga (iš vakarų pusės) bei Obelis (iš rytų pusės). Pagrindiniai žalieji plotai:

Miesto dalys[taisyti]

„Danisco Sugar“ – cukraus fabrikas

Pagrindinės Kėdainių miesto dalys yra Babėnai (šiaurėje), Jonušava (vakaruose) ir Kėdainių senamiestis centre. Kitos miesto dalys yra faktiškai nedideli mikrorajonai, susiformavę iš buvusių kaimų arba pramoninių plotų.

  • Justinava – kolektyvinių sodų rajonas Kėdainių šiaurėje.
  • Vilainiai – Kėdainių miesto dalis kairiajame Nevėžio krante, į pietus nuo Vilainių gyvenvietės ir kelio į Aristavą. Svarbiausia gatvė – Šėtos. Vyrauja nuosavi ikitarybinio ir tarybinio laikotarpio pastatai. Yra keli daugiabučiai. Įsikūrusios smulkios įmonės. Yra Kėdainių profesinio rengimo centro politechnikos skyrius.
  • Pramonės rajonas (Zabieliškis) – pietrytinė Kėdainių dalis, tarp Jonavos-Šeduvos ir Kėdainių-Babtų kelių, prie Obelies upės. Čia įsikūrusios išskirtinai gamybos pramonės įmonės: AB Lifosa, UAB „Kemira Lifosa“, AB „Kėdainių grūdai“, cukraus fabrikas, AB „Progresas“, UAB „Medžio plokštė“, UAB „JGB“. Taip pat yra UAB „Norfos mažmena“ sandėliai (buvusioje Kėdainių elektros aparatūros gamykloje), autobusų parkas, duonos kepykla, nauji UAB “Natūrali oda„ pastatai. Palei pramonės rajoną išsidėstęs naujasis Zabieliškio sąvartynas ir AB “Lifosa" fosfogipso kalnai. Svarbiausios gatvės: Pramonės, Metalistų, Biochemikų.
  • Skongalis – senas rajonas, minimas dar XVI a.


Istorija[taisyti]

Nežinoma, kada į Kėdainių kraštą atkeliavo pirmieji gyventojai. Kad jų būta, liudija pavieniai ir dažniausiai atsitiktinai aptinkami akmens amžiaus dirbiniai: šlifuoti akmens kirvukai, įvairūs apdirbto titnago ir kaulo įrankiai.

Švedų žygis į Kėdainius. Dailininkas Jozefas Brandtas
Radvilų dvaro rūmai XIX a.

Miestas yra žemaičių genties gyventoje žemėje. 1372 m. Kėdainiai pirmą kartą paminėti rašytiniuose šaltiniuose (H. Vartbergės kronikoje). Pasak legendos, Kėdainių pavadinimas yra kilęs iš turtingo pirklio Keidangeno, atvykusio iš Kuršo ir įkūrusio nedidelį žvejų kaimelį, vardo. Archeologiniai kasinėjimai paliudijo, kad Kėdainiai išaugo iš nedidelės žvejų ir žemdirbių gyvenvietės, kuri XIV a. pradžioje jau buvo įsikūrusi dešiniajame Nevėžio krante. To kaimelio šiaurėje augo didžiulė giria, kurioje būta pagonių šventyklos. Ją kryžiuočiai sunaikinę, o jos vietoje 1403 m. pastatę mūrinę bažnyčią. Spėjama, kad pirmasis miesto savininkas Radvila Astikaitis apie XV a. vidurį ant stataus ir vaizdingo kairiojo Nevėžio kranto pastatė dvarą. Žemiau dvaro kūrėsi miestas (kurį XV a. mini Janas Dlugošas), per kurį nuo XV a. vidurio ėjo prekybos vieškeliai iš Vilniaus į tuo laiku svarbų Žemaitijos centrą Raseinius ir iš Kauno į Rygą ir Šiaulius. Šio vieškelio pašonėje, netoli Smilgos upelio žiočių, atsirado turgaus aikštė, dabar vadinama Senąja rinka. 1482 m. pirmąkart minimas Kėdainių miestelis. 1520 m. jau buvo 145 gyvenamieji namai ir apie 1160 gyventojų, vykdavo turgūs ir buvo renkami turgaus mokesčiai.


Didžioji gatvė

1629 m. vakarinėje Kėdainių dalyje plytėjusiuose dvaro laukuose apsigyveno vokiečiai evangelikai liuteronai, kurie dešimčiai metų buvo atleisti nuo mokesčių. Naujame miesto rajone, pavadintame Jonušava, apsigyveno apie 80 atvykėlių šeimų. 1648 m. balandžio 28 d. Lietuvos valdovas Vladislovas Vaza Jonušavai patvirtino teisę rengti turgus, turėti savo burmistrą ir atskirą herbą. Jį sudarė žydrame lauke inicialas I ir virš inicialo geltoname lauke raudona kunigaikščio kepurė. Kėdainiuose pradėjo gyvuoti dvi juridiškai įteisintos bendruomenės: Senųjų Kėdainių, kurios pagrindą sudarė evangelikai reformatai, ir Jonušavos, arba Naujųjų Kėdainių, kurioje gyveno vokiečiai evangelikai liuteronai. Lietuvos miestų istorijoje tai antras atvejis po Trakų, kai viename mieste gyvavo dvi juridiškai įteisintos bendruomenės. Be to, 1648 m. pietinėje Kėdainių dalyje prie Knypavos turgavietės įsikūrė rusų stačiatikiai, nes Jonušo Radvilos žmona Marija Mogilaitė buvo stačiatikė, todėl jos prašymu Jonušas Radvila 1652 m. pietinėje Knypavos dalyje pastatydino medinę cerkvę ir prie jos įkūrė vienuolyną. Mieste gyvavo ir arijonų bendruomenė, kuri čia veikė viešai iki 1658 m., kai visi arijonai Seimo sprendimu buvo išvaryti iš Lietuvos ir Lenkijos valstybės. 1655 m. Kėdainiuose buvo apie 500 gyvenamųjų namų, per 4 tūkst. gyventojų. 1667 m. Kėdainių dvaras priklausė Vilniaus vaivadai kunigaikščiui Jonušui Radvilai (su 534 valstiečių dūmais).

Toliau straipsnyje ...


Ekonomika[taisyti]

AB „Lifosa“
AB „Kėdainių grūdai“

Kėdainiai – svarbus šalyje chemijos pramonės centras. AB „Lifosa“ gaminamos mineralinės trąšos, produkcija eksportuojama į Vakarų Europos ir NVS šalis[4].

Kėdainiuose išvystyta ir maisto pramonė. Konservų, mėsos, duonos, ledų, grūdų, cukraus įmonės dirba pelningai, jų produkcija patiekiama visos Lietuvos ir užsienio vartotojams. Taip pat yra metalo apdirbimo, odų, medienos apdirbimo pramonės bendrovių. Kėdainiuose Nepriklausomybės metais buvo įkurtas stambus UAB „Lukoil Baltija“ naftos produktų terminalas.

Kėdainių rajone sėkmingai veikia kelios žemės ūkio bendrovės. Miestas garsėja agurkų auginimo tradicijomis. Užimtumo lygis Kėdainiuose aukštas – bedarbystės lygis procentais nesiekia natūralaus lygio (2006 m. buvo apie 4 proc.).

Toliau straipsnyje ...


Šaltiniai[taisyti]

  1. Kėdainiai. Vietovės.lt. Video YouTube.
  2. Кейданы. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона (Brokhauzo ir Jefrono enciklopedinis žodynas), Т. 14А (28) : Карданахи — Керо. С.-Петербургъ, 1895., 891 psl. (rus.){{#subobject:Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius (Кейданы, ESBE) |Straipsnis=Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius |Žodynas=Brokhauzo ir Jefrono enciklopedinis žodynas |Žodyno sąvoka=Кейданы |Žodyno tomas=Т. 14А (28) |Žodyno puslapis= 891 psl. }}
  3. Кейданы. Географическо-статистический словарь Российской империи (Rusijos imperijos geografinis-statistinis žodynas), T. 2 (Дабанъ — Кяхтинское Градоначальство). СПб, 1865, 560 psl. (rus.)
  4. Apie bendrovę. LIFOSA.
  • Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius. „Lietuvos istorija“. Enciklopedinis žinynas, T. I (A–K). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2011. ISBN 978-5-420-01689-3. – 802 psl.
  • 153 įdomiausi Lietuvos miesteliai. // Kaunas, Terra Publica, 2010. 62 psl.
  • Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 2 (Grūdas-Marvelės). - Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1986. - 280 psl.
  • Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, V t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1979. T.V: Janenka-Kombatantai. - 420 psl.
  • Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius. Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija, T. 2 (K–P). Vilnius, Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1968, 112 psl.
  • Aptarimas:Kėdainiai/Kandidatas į pavyzdinius. Mūsų Lietuva, T. 2. - Bostonas: Lietuvių enciklopedijos leidykla, 1965. - 386 psl.
  • Miesto svetainė
  • Kedainiai.info
  • Turistinė informacija
  • Kėdainių senamiesčio rūsiai (sud. Algirdas Juknevičius, Margarita Rukšienė). – Kaunas: Lututė, 2008. – 24 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-37-060-4
  • Kėdainių kraštas istorinių įvykių verpetuose 1918–1940 m. (sud. Audronė Pečiulytė). – Kėdainiai: Spaudvita, 2008. – 76 p. – ISBN 978-9955-637-45-5
  • Kėdainiai
  • „Kėdainių kraštas“. Kėdainių turizmo informacijos centras, „Lututė“, 2005 m.
  • „3 maršrutai po Kėdainių rajoną“, Kėdainių turizmo informacijos centras
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2018 m. spalio 10 d., 16:45