Architektūros orderiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Architektūros orderis – vienas iš klasikinės architektūros stilių, pasižymintis specifinėmis proporcijomis ir detalėmis, geriausiai atpažįstamomis kolonose.

Orderiais architektūroje yra vadinami kompozicijos stiliai su tam tikra būdinga stilistika ir elementais. Šiuos orderius geriausiai atskleidžia stulpai – visų pirma kolonos, kuriose matoma ir vertikali (pati kolona), ir horizontali (jos viršūnė ir apačia) stilistika.

Orderiai atsirado senovės Graikijoje ir dabar jų priskaičiuojama 5: dorėninis, jonėninis, korintinis, toskaninis ir kompozicinis. Paskutiniai du orderiai susiformavo nebe Graikijoje, o senovės Romoje:

  • Dorėniniam orderiui būdingas lakoniškumas ir tvirtumas – jis vadinamas „vyrišku“ orderiu. Šis orderis panaudotas Atėnų Partenone.
  • Jonėninis orderis jau turi išraitymus bei dekoracijas – būtent dėl to jis vadintas „moterišku“ orderiu, kadangi moterys labiau puošiasi nei vyrai. Šį orderį galima matyti Atėnų Akropolyje, Erechtejono šventykloje.
  • Korintinis orderis laikomas vėlyviausių graikų orderiu. Jis labiau panašus į jonėninį, tik yra dar labiau papuoštas ir išraitytas. Dėl ypatingų formų šis orderis vadinamas „merginų“ orderiu.
  • Romėnų orderiai (toskaninis ir kompozicinis) labiau laikomi ne savarankiškais orderiais, bet graikų orderių atmainomis.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • KS – autorius – 100% (+1641-0=1641 wiki spaudos ženklai).