Argumentas iš logikos

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Argumentas iš loginės klaidos)
Jump to navigation Jump to search

Argumentas iš logikos (lot. argumentum ad logicam) yra loginė argumentacijos klaida, grįsta prielaida, kad jei argumente yra loginė klaida, to argumento išvados yra neteisingos. Tai yra klaida, kadangi pagal logikos taisykles, naudojant net ir klaidingą argumentaciją, išvada gali būti teisinga.

Reikia pastebėti, kad teisinga išvada, gauta neteisingo argumento pagalba, neplaukia iš prielaidų, todėl teisinga ji gali būti arba atsitiktinai, arba kai jos teisingumas žinomas iš anksto, tik neteisingai parinkta argumentacija. T. y. kai bandyta argumentą ir prielaidas išvesti iš išvados, o ne atvirkščiai.

Pavyzdžiai[taisyti]

  • Klaidingos prielaidos, tačiau teisingos išvados:
    • Kai aš paleisiu iš rankų šį pieštuką, angelai jį pradės vis stipriau stumti žemyn, todėl jis kris su 9,80665 metrų per sekundę kvadratu pagreičiu.
    • Dievas baudžia už nesveiką gyvenimo būdą, todėl nesveikai gyvenančių žmonių sveikata dažniausiai būna prastesnė už sveikai gyvenančių.
  • Teisingos prielaidos, klaidingas argumentas, teisingos išvados:
  • Klaidingos prielaidos, klaidinga argumentacija, klaidingos išvados:

Logika[taisyti]

Neteisingo argumento išvados gali būti tiek teisingos, tiek neteisingos. Todėl korektiškai argumentas iš logikos turėtų skambėti taip – argumentas klaidingas, todėl tikėtina, kad klaidingos gali būti ir išvados. Klaidingu argumentu paremtos išvados yra tas pats, kas neparemtos jokiu argumentu, todėl jomis ir toliau galima abejoti. Toks suabejojimas nėra nei loginė, nei argumentacijos klaida. Klaida yra tik kategoriškas teigimas, kad neteisingą argumentą visada seka neteisinga išvada.
Tuo tarpu jei teisingos prielaidos ir teisinga argumentacija, visada gausime teisingas išvadas.

Taip pat skaitykite[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius (+37-0=37 wiki spaudos ženklai).