Arija (Persija)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Senovės Irano regionas:
Arija (Haraiva)
Northwestern Afghanistan.jpg
Šalis Šiaurės vakarų Afganistanas
Tautos Brahujai, Puštunai
Miestai Heratas, Artakoana
Vėlesnis pav. Chorasanas
Irano regionai2.png
Senovės Irano regionai:
Persija, Medija, Hirkanija, Parta, Margiana, Baktrija, Sogdas, Chorezmas, Arija, Arachosija, Drangiana, Gedrosija

Arija (senovės persų: Haraiva) – senovinis regionas dabartiniame šiaurės vakarų Afganistane (iš dalies atitinka Herato provinciją). Iš šiaurės jį supo Margiana ir Baktrija, iš šiaurės vakarų – Parta, iš vakarų – dykumos, iš pietų – Drangiana, o iš rytų Hindukušo kalnai.

Islamo laikais buvo traktuojama kaip Chorasano regiono dalis ir pagal svarbiausią miestą dar buvo vadinama Herato regionu.

Turinys

Geografija

Arija – nedidelis kraštas, apsuptas kalnų ir dykumų. Jo svarbiausia upė buvo Hari upė, tekanti iš Hindukušo į vakarus, ir išnykstanti dykumoje. Arijos regionas buvo vienas derlingiausių Irane, dar vadinamas Persijos aruodu. Čia buvo auginami vaisiai, tarp kurių vynuogės.

Istorija

Persų valdymas

Apie Ariją žinoma iš Achemenidų imperijos laikų, t. y. VI a. pr. m. e. Arija priklausė imperijai, ir joje buvo vienas svarbiausių regionų, kadangi ją valdė vienas iš trijų svarbiausių Persijos satrapų. IV a. pr. m. e. Arijos satrapas buvo Satibarzanas. Satrapijos sostinė buvo Artakoana.

Graikų valdymas

Aleksandro Makedoniečio užkariavimų IV a. pr. m. e. metu Arijoje buvo įkurtas Aleksandrijos miestas, kuris tapo dabartinio Herato pirmtaku. Po Aleksandro mirties Arija tapo Seleukidų imperijos dalimi, o vėliau ėjo iš rankų į rankas tarp įvairių graikiškų valstybių.

Partų ir Sasanidų valdymas

167 m. pr. m. e. Arija tapo Partų imperijos dalimi, o 226 m. – Sasanidų imperijos dalimi. Ji išlaikė savo svarbą, visada būdama svarbus administracinis vienetas. Heratas minimas kaip vienos iš 12 Sasanidų provincijų centras. Kažkuriuo laiku čia apsigyveno krikščionių nestoriečių bendruomenė.

Žlugus Sasanidų imperijai, 652 m. arabų generolas Abdul Rehman ibn Samrahas užėmė Herato miestą. Arija buvo prijungta prie Kalifato ir islamizuota. Tai pabaigė Arijos, kaip savarankiško vieneto egzistavimą.Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3532-0=3532 wiki spaudos ženklai).