Atpildas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Atpildas - reakcija į asmens padarytą pažeidimą; neigiamos pasekmės kaltininkui, kylančios dėl žalos fakto, pasireiškiančios įvairiomis priemonėmis.

Visuomeninių bei tarpusavio santykių srityje - individo atsakas, reagavimas į kito asmens jam padarytą žalą, kokį nors pažeidimą, veiksmą (darbo santykiuose - sabotažas, asmeniniuose santykiuose - pvz., "nekalbadienis").

Teisėje valstybė, turėdama prievartos taikymo monopolį, atpildą už teisės pažeidimus įtvirtino kaip baudžiamųjų normų sankcijas. Sankcijų teisėje atpildas pasireiškia konkrečiomis neigiamomis kaltininko atžvilgiu priemonėmis (sankcijomis) - bausmėmis, kylant teisinei atsakomybei. Teigiamos sankcijos gali pasireikšti kaip apdovanojimai, ordinas ar kt. Baudžiamojoje teisėje taikomos griežtos bausmės - laisvės atėmimas ar pan.

Atpildas Senovės laikais dėl teisės pažeidimų buvo vykdomas kaip kerštas; pagal galimos žalos kaltininkui apimtį - neribotas (vėliau ribas siekta reguliuoti nustatant galimą apimtį, žr. taliono teisė). Šiuolaikinėje demokratinėje valstybėje tokie "atsilyginimo" principai yra draudžiami įstatymų, už juos yra traukiama baudžiamojon atsakomybėn, o kalti asmenys yra baudžiami.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.