Baltistika

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

~ Baltistika yra šiuolaikinės Europos kalbotyros disciplina, tirianti baltų kalbas bei baltų tautų istoriją, kultūrą ir mitologiją.

Pirmieji lietuvių latvių kalbų lyginimo bandymai pastebimi jau senųjų gramatikų raštuose (D. Klein, Grammatica Litvanica 1653 m., G. F. Stender, Lettische Grammatik 1783 m.). Moksliškai [baltų kalbos pradėtos tirti ir lyginti su kitomis indoeuropiečių kalbomis XIX a., F. Boppui 1816 m. padėjus pirmuosius lyginamosios kalbotyros pagrindus. Į jo 1833 m. išleistą Vergleichende Grammatik jau buvo įtraukta ir lietuvių kalba. Daugiau ar mažiau lyginamosios yra ir F. Kuršaičio (Grammatik der Litauischen Sprache, 1876 m.), o. Wiedermanno (Handbuch det littauischen Sprache, 1897 m.), K. Jauniaus (Grammatika litovskago jazyka 1908-1916), A. Leskieno (Litauisches Lesebuch, 1919 m.), J. Plakio (Leišu valodas rokas gramata, 1926 m.) gramatikos.

Prūsų kalbos paminklus po G.H. F. Nesselmanno (Die Sprache der alten Preussen an ihren Ueberresten erlaeutert, 1845 m.) moksliškai tyrė E. Berneker (Die preussische Sprache, 1896 m.).

Ilgą laiką ypatinga tyrimu sritimi buvo baltų - slavų prokalbės klausimas (Baltų-slavų hipotezė).

Lietuvoje

Pagrindinis baltistikos centras Lietuvoje yra Vilniaus universitetas. Kadangi lietuvių kalba indoeuropiečių kalbų kontekste turi nemažai archaiškų bruožų, tai baltistini tyrimai atliekami ir ten kur yra indoeuropeistika.

Žymų indėlį į baltistiką padarė pvž. Rusijos mokslininkai V. Toporovas, parašęs Prūsų kalbos etimologinio žodyno 1-5 t. bei O. Trubačiovas su juo išplėtojęs K. Būgos darbus – išsamiai ištyrę ir konstatavę Padneprės hidronimijos baltiškumą.

Baltistai

Žymesni baltistai - Kazimieras Jaunius, Kazimieras Būga, Jonas Kazlauskas, Vytautas Mažiulis, Algirdas Sabaliauskas, Zigmas Zinkevičius, Aleksandras Vanagas, Augustas Šleicheris, Ernstas Frenkelis, Vladimiras Toporovas, Michel Jonval ir kiti.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2480-0=2480 wiki spaudos ženklai).