Dovinė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Bambena)
Dovinė, Spernia
Dovinė ties Daukšiais
Dovinė ties Daukšiais
Ilgis 48,2 km
Nuolydis 73 cm/km
Baseino plotas 588,7 km²
Vidutinis debitas 3,4 m³/s
Ištakos Dusia
Žiotys Šešupė
Šalys Lietuva

Dovinė – upė Lietuvoje, Lazdijų, Alytaus rajonuose ir Marijampolės savivaldybėje; vandeningiausias Šešupės intakas (dešinysis). Upės kodas Lietuvos upių, ežerų ir tvenkinių kadastre 15010190. Išteka iš Dusios ežero šiaurinio galo, Babrauninkų kaimo rytiniame pakraštyje, ties riba Lazdijų ir Alytaus rajonų, 5,5 km į pietus nuo Simno[1]. Ištakų altitudė 106,4 m. Aukštupyje teka Alytaus rajonu į šiaurę daugiausia pelkėtomis vietovėmis, prateka šalia žuvininkystės tvenkinių, teka per Simno ežerą, vidurupyje prateka Žuvinto palias ir Žuvinto ežerą, pasuka į vakarus ir toliau srūva Marijampolės savivaldybėje. Žemupyje kerta Amalvos pelkynus, toliau teka daugiausia dirbamais laukais. Įteka į Šešupę 216,6 km nuo jos žiočių, ties Netičkampiu, 1,5 km į šiaurės rytus nuo Liudvinavo. Įtekėjimo altitudė 71,1 m.

Anksčiau Dovinės aukštupys iki Dusios ežero buvo vadinamas Duselė arba Sutrė, tarp Dusios ir Simno ežerų – Koja, Spernia, Simnyčia ir tarp Simno ir Žuvinto ežero – Bambena.

Vaga 26–21 km ir 16–12 km ruožuose nuo žiočių reguliuota. Plotis 10–12 m, gylis 2,5-2,9 m. Srovės greitis 0,2-0.3 m/s. Vidutinis debitas žiotyse 3,24, maksimalus – 51,20 m³/s. 0,6 km nuo žiočių yra 1952 m. pastatyta 170 kW hidroelektrinė. Didžiausias gylis prie užtvankų. Tiršta vandens augmenija, seklios brastos.

Upė 2 vietose užtvenkta, sudarytas aukštupyje Kalesninkų tvenkinys, pačiame žemupyje - Netičkampio tvenkinys.

Dovinės baseine yra Žuvinto biosferos rezervatas ir Metelių regioninis parkas.[2] Pačiame žemupyje įkurtas Dovinės vingio parkas.

Intakai:

Didesnės gyvenvietės prie upės: Babrauninkai, Metelytė, Spernia, Gražuliai, Kalesninkai, Kaimynai, Simnas, Ąžuoliniai, Žuvintai, Daukšiai, Varnupiai, Padovinys, Liudvinavo kaimas, Netičkampis.

Pavadinimas Dovinė laikomas labai archajišku, jo šaknis dov- siejama su skr. धाव् धावते = dhāv-/dhāvate („bėga, teka“), skr. धौति = dhauti („šaltinis, upelis, tėkmė“), angls. dean, senąja saksų kalba dou („rasa“), sen. gr. Θοος („greitas“). Pavadinimas Bambena siejamas su bamba („pasipūtimas, bumbulas“). Pavadinimas Spernia, matyt, jotvingiškos kilmės iš *Sperinė ar *Sparinė prūsų kalba sparyus („pieva, ganykla“)[3].

Šaltiniai

  1. maps.lt duomenys
  2. Algirdas Rainys. Dovinė. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. - 105 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.
  3. Aleksandras Vanagas. Lietuvių hidronimų etimologinis žodynas.  – Vilnius: Mokslas, 1981.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+75-0=75 wiki spaudos ženklai).