Bargaila Algirdas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Bargaila Algirdas
    Alg. Bargaila. Tytuvėnai. 1960..jpg

    Gimė 1935 m. liepos 5 d.
    Kelmės rajone, Dugnų kaime
    Mirė 1987 m. vasario 11 d. (51 m.)
    Šilalės rajonas, Upyna

    Tėvas Bargaila Adolfas
    Motina Bargailienė Uršulė
    Sutuoktinis(-ė) Bargailienė Valentina
    Vaikai

    dukros Alma ir Nijolė


    Veikla
    Tytuvėnų gimnazijos rusų kalbos ir literatūros mokytojas.

    Išsilavinimas 1955 m. Bazilionų vidurinė mokykla
    Alma mater 1960 m. Šiaulių pedagoginis institutas

    Bargaila Algirdas (g. 1935 m. liepos 5 d. Kelmės rajone, Dugnų kaime. Mirė 1987 m. vasario 11 d. Šilalės rajone, Upynos miestelyje) – Tytuvėnų gimnazijos rusų kalbos ir literatūros mokytojas.

    Gyvenimo kelias (remiantis dukterų Almos ir Nijolės prisiminimais)

    Bargaila Algirdas gimė 1935 metų liepos 5 dieną Kelmės rajone (tuo metu buvo Šiaulių r.), Kiaunorių apylinkėje, Dugnų kaime. Tėvai – Adolfas ir Uršulė Bargailos, buvo valstiečiai, iki sovietinės kolektyvizacijos valdė 9 ha žemės. Algirdas buvo vyresnysis sūnus dviejų vaikų šeimoje, turėjo šešeriais metais jaunesnę seserį Janiną. Dar ankstyvoje Algiuko vaikystėje tėvai pastebėjo didesnį jo polinkį prie knygų nei prie ūkio darbų. Abu Algirdo tėvai turėjo tik pradinį išsilavinimą, tačiau vaikų mokslinimui nuo mažens jie teikė daug reikšmės ir pastangų.

    1942 m. Algirdas pradėjo mokytis Kiaunorių apylinkės Barsukynės pradinėje mokykloje. Ten buvo priimtas iškart į antrą klasę. Po kurio laiko pradžios mokslus jam teko tęsti ir baigti Elbarų mokykloje. 1946 metais berniukas pradėjo mokytis Bazilionų vidurinėje mokykloje. Mokslai vaikinui sekėsi labai gerai, jis turėjo vidinę motyvaciją ir poreikį sužinoti, perskaityti, išmokti, patirti, buvo sąmojingas, turėjo subtilų humoro jausmą. Algirdas mokykloje buvo pastebėtas kaip kūrybiškas ir gabus kalboms, menams – jam puikiai sekėsi reikšti mintis tiek raštu, tiek žodžiu, mokėjo gražiai piešti, vaidino mokyklos dramos būrelyje. Tačiau, nepaisant to, buvo ir išdykęs. Remiantis jo pasakojimu, didžiausia išdaiga, dėl kurios vos nebuvo išmestas iš Bazilionų mokyklos, nutiko mokantis 7-oje klasėje: atsinešė į mokyklą gyvatę, kad pagąsdintų mergaites, atkreiptų jų dėmesį. Ši išdaiga Algirdui daug kainavo „išperkant“ kaltę prieš tėvus ir mokyklos bendruomenę – jam teko viešai rinktis – arba tolimesni mokslai mokykloje be panašių eibių, arba sunkus darbas ir ateitis ūkyje. Pasirinko. 1955 metais sėkmingai baigė Bazilionų vidurinę mokyklą.

    Paskutiniaisiais mokymosi mokykloje metais Algirdas svajojo studijuoti Maskvoje ir tapti karo gydytoju, tačiau daug skaitydamas prieblandoje, prie prasto apšvietimo, jis sugadino akis, dėl ko nepraėjo gydytojų komisijos. Iš karto po vidurinės, 1955 metais jis įstojo į Šiaulių pedagoginį institutą rusų kalbos ir literatūros specialybę. Studijuodamas, laisvalaikiu jis tapė paveikslus, kuriuos parduodavo ir taip prisidurdavo prie stipendijos. Besimokydamas trečiame kurse, 1957 metais, jis įsidarbino ir iki 1960 metų dirbo Šiaulių miesto laikraščio „Raudonoji žvaigždė“ skilties „Satyros langas“ redaktoriumi. 1960 metais Algirdas Bargaila baigė Šiaulių pedagoginį institutą, įgijo rusų kalbos ir literatūros mokytojo specialybę. Pirmoji pedagogo darbovietė buvo Tytuvėnų vidurinė mokykla. Ten dirbdamas, vieno mokytojų metodinio susirinkimo metu, jis susipažino su būsima žmona Valentina Žukauskaite, kuri dirbo kitoje Kelmės rajono mokykloje taip pat rusų kalbos ir literatūros mokytoja. 1965 metais jiedu susituokė, o 1966 metais susilaukė pirmosios dukters. Algirdo Bargailos karjera Tytuvėnų vidurinėje mokykloje truko nuo 1960 iki 1967 metų.

    1967 – 1970 metais Algirdas Bargaila buvo paskirtas ir dirbo Pakruojo rajono Stačiūnų aštuonmetės mokyklos direktoriumi.

    1970 – 1978 metais jiedu su žmona mokytojavo Plungės rajono Alksnėnų aštuonmetėje mokykloje. Gyvendami ir dirbdami ten, 1974 metais susilaukė jaunėlės dukros.

    1978 metais Algirdas Bargaila su šeima persikėlė gyventi į Šilalės rajono Upynos miestelį. Iki gyvenimo pabaigos dirbo Upynos vidurinėje mokykloje. 1986 metais sunkiai susirgo ir 1987 metų vasario 11 dieną, eidamas 52-uosius gyvenimo metus, mirė.

    Apie mokytojo asmenybę

    Visą savo gyvenimą, Algirdas Bargaila buvo vertinamas kaip talentingas mokytojas, gebantis įdomiai pateikti, aiškiai išdėstyti mokomąją medžiagą ir nuodugniai išreikalauti to, ko mokyta. Buvusių mokinių ir kolegų atsiminimuose jis išliko kaip pedagogas, gebėjęs pelnyti pagarbą, sukurti ir išlaikyti aiškias ribas ir taisykles visose ugdomosiose aplinkose, turėjęs nenuginčijamą retorikos dovaną. Buvę mokiniai jį prisimena kaip įdomų, atsidavusį, kūrybingą auklėtoją, organizuodavusį įsimintinas ekskursijas po Lietuvą, nepamirštamus klasės renginius, rengdavusį humoristinius mini spektaklius ir apskritai, kaip įdomią, charizmatišką asmenybę.

    Laisvalaikiu Algirdas Bargaila mėgo skaityti įvairiomis profesinėmis, mokslinėmis bei gyvenimiškomis temomis, keliauti po Lietuvą, žaisti šachmatais, užsiiminėjo menine fotografija, pats ryškindavo nuotraukas, domėjosi technika, liaudies teatru, pats vaidino, niekada neprarado pomėgio tapyti.

    Nuotraukos

    Šaltiniai

    • A. Bargailos dukterų Almos ir Nijolės asmeninis archyvas.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Bronislava Buchienė – autorius ir redaktorius – 100% (+7302-5=7297 wiki spaudos ženklai).