Benešas Veitmiliškis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Benešas Veitmiliškis
BenesKrabice.jpg
Benešas Veitmiliškis

Mirė 1375 m. liepos 27 d.

Veikla
Bohemijos kronikininkas

Benešas Veitmiliškis (ček. Beneš Krabice z Veitmile, m. 1375 m. liepos 27 d.) – Bohemijos kronikininkas, žinomas Benešo Veitmiliškio kronika, kurioje yra žinių ir iš tuometinės Lietuvos.[1]

Turinys

Biografija

Manoma, kad kilęs iš Bohemijos vladykų (valdovų) šeimos, jo gimtinė – Trčka prie Leipos, Veitmilės (vok. Weitmühl) dvaras. Broliai Jonas Krabicė ir Petras Krabicė.

Studijavo bažnytinę teisę. Nuo 1341 m. Prahos Šv. Vito katedros kanauninkas, rūpinosi jos rekonstrukcija. 1373 m. į katedrą iš karaliaus rūmų pergabeno senovines knygas, o 1374 m. katedroje perlaidojo Prahos vyskupus. Nuo 1363 m. Žateco arkidjakonas.

Kronika

Nuo 1353 m., kai Karališkasis kronikininkas Pranciškus Prahiškis nebegalėjo dirbti, Šventosios Romos imperijos imperatorius Karolis IV jam pavedė sutvarkyti senasias karalystės kronikas ir papildyti jas. Lotynų kalba perrašyta Pranciškaus Prahiškio kronika tapo Benešo Veitmiliškio kronikos pirmaja dalimi.

Antrąją dalį sudaro imperatoriaus Karolio IV autobiografija ir paties Benešo Veitmiliškio rašyta laikmečio kronika pradedant pirmojo Prahos arkivyskupo Ernesto iš Pardubicės (13001364 m.) veikla.

Nuorodos

Šaltiniai

  1. Visuotinė lietuvių enciklopedija, III t. 62 psl.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 104% (+3140-109=3031 wiki spaudos ženklai).