Biliakiemio Puntukas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Koordinatės:55°26′57″N 25°41′28″E / 55.449255°N 25.691185°E / 55.449255; 25.691185

Biliakiemio Puntukas, 2014 m.
Akmuo aptvertas, yra informacinė lenta
Atkastas riedulys, 2016 m. rugsėjo mėn.

Biliakiemio Puntukas – masyvus riedulys, savivaldybės saugomas gamtos paveldo objektas, esantis Biliakiemyje, Utenos rajone, apie 6 km į pietryčius nuo Utenos. Ties kaimo pietine riba, prie kelio  4911  VijeikiaiBiliakiemisKuktiškės, pastatyta nuoroda „1 km“ (daugiau nėra). Važiuojama laukų keliais, aplenkiant senas fermas iš dešinės pusės. Didesnė kalvoto laukų keliuko dalis eina ganyklų pakraščiais, tarpumiškiais. Stūkso nedidelėje laukymėje, ant kalvelės, buvusio ūkininko Alfonso Ramelio sodyboje. Vietoje yra pažymėtas, pastatyta informacinė lenta. Biliakiemio akmuo pagal dydį patektų į dabar saugomų riedulių – geologinių paminklų pirmąjį dešimtuką.[1] Paskelbtas saugomu 2002 m.

Biliakiemio Puntukas 2016 m. pavasarį buvo atkastas. Anksčiau tikslus šio akmens aukštis nebuvo žinomas, nes didesnė dalis slėpėsi po žeme. Nuožulnioji, orientuota į pietryčius akmens plokštuma jungėsi su žemės paviršiumi. Viršutinė dalis buvo šiek tiek apskaldyta, centre pasilikusi duobutė. Didžioji riedulio paviršiaus dalis buvo apkerpėjusi. Dėl mechaninio dūlėjimo riedulio paviršius nusėtas nedidelių, iki 1 cm skersmens duobučių, susidariusių neišlikus kalio feldšpatų, plagioklazų, biotito mineralams. Riedulį daug kur dengė prašviesėjusių mineralų taip vadinama „dūlėjimo žievė" (iki 1 cm storio).

Melioruojant buvo nesėkmingai bandoma riedulį išjudinti buldozeriais. Pasak vietos gyventojų, smalsuoliai yra bandę pasikasti virš juosmens, tačiau giliau akmuo tik platėjo. Buvo netgi manančių, kad jis gali būti didesnis ir už garsųjį Puntuko akmenį, esantį Anykščių rajone. Akmens forma netaisyklinga.

Geofiziniai tyrimai ir akmens atkasimas

Siekiant įvertinti šio granitinio riedulio reikšmingumą pagal jo dydį ir kitus geologinių objektų parametrus, 2015 m. pavasarį Lietuvos geologijos tarnybos specialistai prie riedulio atliko sekliosios geofizikos tyrimus.[2] Buvo nustatytos savitųjų elektrinių varžų modelio anomalijos. Priimtas sprendimas atkasti riedulį ir patikslinti jo matmenis, daugiau sužinoti apie kraštą dengusį ledynmetį. Riedulys buvo atkastas 2016 m. gegužės mėn. [3]

Patikslinti duomenys

  • Aukštis: 3,50 m (0,95 m – antžeminė dalis iki atkasimo)
  • Ilgis: 6,20 m
  • Plotis: 4,10 m
  • Perimetras: 16 m

Šaltiniai


Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Biliakiemio Puntukas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3984-0=3984 wiki spaudos ženklai).