Bilionių piliakalnis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Bilionių piliakalnis
Kiti pavadinimai

Bilionių piliakalnio su gyvenviete piliakalnis,
Švedkalnis,
Šventkalnis

Bilioniu piliakalnis.jpg
Lokalizacija
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Tauragės apskritis
Savivaldybė: Vėliava Šilalės rajono savivaldybė
Seniūnija: Bilionių seniūnija
Gyvenvietė: Bilioniai
Piliakalnio ypatumai
Registrinės savybės
Statusas Paminklas
Unikalusis objekto kodas 3322
Objekto kodas

iki 2005-04-19

A698K1P
Objekto kodas

iki 1990-12-28

AR1042
Piliakalniai.lt informacija
Aprašymo nuoroda Tinklalapis
Žemėlapio nuoroda Žemėlapis

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Bilionių piliakalnis (arba Švedkalnis, Šventkalnis) stūkso Bilionyse (Šilalės rajonas), į pietus nuo Šventpelkės.[1] Respublikinės reikšmės archeologinis paminklas. Mokslininkai yra iškėlę hipotezę, kad šis piliakalnis − buvusios Pilėnų pilies lokalizacijos vieta.

Šiaurėje netoli Bilionių piliakalnio lyg siena stovi Aukštagirės kalvos ir miškai, pietinėje papėdėje – tvenkiniai, medinė XIX a. Bilionių kaimo sodyba, horizonte – Padievyčio piliakalnis. Čia aptikta archeologinių liekanų: papuošalų, keramikos dirbinių. XX a. pradžioje Liudvikas Kšivickis aikštelėje atrado storą kultūrinio paveldo sluoksnį. Anksčiau papėdėje buvusios gyvenvietės teritorijoje rasta keramikos grublėtu paviršiumi.

Piliakalnis

Piliakalnio aikštelė ovali, 57 metrų ilgio ir 37 metrų pločio. 4 metrais žemiau aikštelės yra 11–20 metrų pločio terasa. Piliakalnis primena laiptuotą piramidę. Kalvos pietiniame šlaite yra kultūrinis sluoksnis. Rasta lipdytos keramikos grublėtu paviršiumi. Šalia pagrindinio piliakalnio vakarų pusėje esančioje kalvoje pastebimos formavimo žymės.

Ant piliakalnio iškirsti menkaverčiai medžiai ir krūmai, todėl gerai matomos jo formos. Iš tolo atrodo, kad tai dvi viena ant kitos pastatytos piramidės suapvalintais kampais. Piliakalnį iš visų pusių juosia miškai ir pelkės.

Senieji Pilėnai

Bilionių piliakalnis gali būti dar viena spėjama garsiųjų Pilėnų lokalizacijos vieta. Bilionys vietinių žmonių kartais vadinami Pilionimis, kuriuos galima tapatinti su legendiniais Pilėnais. Vokiečių istorikas Johanas Foigtas teigia, kad prie Bilionių piliakalnio buvo įsikūrę senieji Pilėnai.

Tiesia linija nuo Ragainės iki Bilionių yra 65 km. Jonas Basanavičius, aprašydamas Pilėnų tragediją, rašė, kad ši pilis „riogsojo nepertoli nuo rubežiaus su kryžiokais“ (Basanavičius J. Rinktiniai raštai. V. 1970 m.). Kadangi žygis į Pilėnus vyko žiemos viduryje, tai iš tų 65 km 37 km galima buvo keliauti užšalusia Jūros upe. Aprašyti žygiai į Pilėnus ir į Medvėgalį yra labai panašūs, atrodytų, kad vykta buvo tuo pačiu keliu ir tuo pačiu laiku (į Pilėnus - 1336 m. vasario 25 d.; į Medvėgalį - 1329 m. vasario 1 d. d). Žygio į Medvėgalį metu kryžiuočiai aplenkė vieną netoliese stovėjusią stiprią pilį. Kadangi Bilionių piliakalnis yra pakeliui - tik už 6 km į pietus nuo Medvėgalio, todėl būtent čia galėjo būti minima aplenktoji pilis. Išanalizavę 1329 m. sėkmingo žygio į Medvėgalį aplinkybes, kryžiuočiai, pasinaudoję patirtimi, galėjo nuspręsti užimti netoliese buvusią stambią pilį. Ir dar viena aplinkybė - sudeginus Pilėnus, prasidėjo žygiai į Kaltinėnus. Matyt, Pilėnai buvo nepalanki kliūtis, o Medvėgalis kažin ar buvo atsigavęs po sunaikinimo. Sunku patikėti, kad stambi Bilionių pilis galėjo išlikti kryžiuočių nepaliesta, tuo tarpu kai aplink buvusios pilys buvo pultos po kelis kartus.

Pilėnai (Pilionys, Bilionys), Pillenen, Pilleven, Pullen – tai daugiskaitos žodis, kuris teigtų toje vietoje buvus ne vieną pilį.

Šalia piliakalnio esanti Šventpelkė po tragiškos pilėniškių ir pilies žūties įtikinamai pretenduoja būti įvardyta ir likti šventa vieta, pavadinta Šventkalniu. Juk Pilėnų tragedija sukrėtė net pačius žudyti ir plėšti ėjusius kryžiuočius, skelbusius, kad „geras netikėlis – negyvas netikėlis“.

Šaltiniai

  1. „Lietuvos istorija“. Enciklopedinis žinynas // Sudarytojai: Eugenijus Manelis ir Antanas Račis. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2011. 203 psl.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 98% (+4369-0=4369 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 3% (+117-25=92 wiki spaudos ženklai).