Bill Clinton

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bilas Klintonas
Bill Clinton.jpg

Gimė 1946 m. rugpjūčio 19 d. (74 m.)
Jungtinės Amerikos Valstijos Haupas, Arkanzaso valstija

Sutuoktinis(-ė) Hilari Klinton
Vaikai

Chelsea Clinton


Pareigos 42-asis JAV prezidentas
Partija JAV demokratų partija

Išsilavinimas Teisė (Jeilio universitetas)

Vikiteka Bill ClintonVikiteka
Parašas
Signature of Bill Clinton.svg

Viljamas Džefersonas „Bilas“ Klintonas (g. 1946 m. rugpjūčio 19 d.) yra 42-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas, ėjęs pareigas nuo 1993 iki 2001 metų. Jis yra trečias pagal jaunumą JAV prezidentas (tik Teodoras Ruzveltas ir Džonas Kenedis buvo jaunesni, kai pradėjo eiti prezidento pareigas). Prezidentu Bilas Klintonas, gimęs po Antrojo pasaulinio karo, tapo Šaltojo karo pabaigoje. Jis yra pirmasis JAV prezidentas, gimęs po Antrojo pasaulinio karo[1]. Bilo Klintono žmona Hilari Klinton šiuo metu eina JAV valstybės sekretorės pareigas.

Klintonas yra vadinamas naujuoju demokratu ir yra žinomas kaip centristas, kas garantavo jam dvi kadencijas prezidento pareigose. Jo politika, Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutarties ir gerovės reformos klausimais, yra apibūdinama kaip centristinė[2][3]. Klintonas vadovavo ilgiausiai Amerikos istorijoje trukusiai taikos metų ekonominei plėtrai, kuri susidarė iš subalansuoto biudžeto ir oficialiai paskelbto federalinio biudžeto pertekliaus. [4][5] Remiantis Kongreso apskaitos taisyklėmis, Klintono prezidentavimo gale federalinio biudžeto perteklius siekė 559 milijardus JAV dolerių. Po nepavykusios sveikatos apsaugos reformos demokratų partijos valdomame kongrese, Respublikonų partija laimėjo rinkimus į Atstovų Rūmus, pirmą kartą per 40 metų gaudami daugumą[6]. Klintonas buvo perrinktas prezidentu ir tapo pirmuoju, po Franklino Ruzvelto, Demokratų partijos nariu, laimėjusių rinkimus antrai prezidento kadencijai. Vėliau Klintonui buvo apkaltintas trukdymu įvykdyti teisingumą, bet JAV Senatas prezidentą Bilą Klintoną išteisino[7][8].

Klintonui baigus eiti prezidento pareigas, jo populiarumas siekė 66 %. Toks Bilo Klintono populiarumas buvo aukščiausias iš visų JAV prezidentų, valdžiusių po Antrojo pasaulinio karo.

Baigęs eiti prezidento pareigas, Bilas Klintonas įsitraukė į humanitarinė veiklą. Klintonas sukūrė savo vardo fondą (William J. Clinton Foundation), norėdamas atkreipti pasaulio dėmesį į tokias problemas, kaip ŽIV/AIDS gydymą ir prevenciją, pasaulinį klimato atšilimą.

2004 metais Klintonas išleido autobiografinę knygą „Mano gyvenimas“. 2008 metais jis dalyvavo savo žmonos Hilari, o vėliau ir prezidento Barako Obamos prezidentinėse kampanijose. 2009 metais Bilas Klintonas buvo paskirtas Jungtinių Tautų specialiuoju pasiuntiniu Haityje[9]

Išsilavinimas

Klintonas yra baigęs tarptautinius mokslus Džordžtauno universitete, po to gavo metams Rhodes stipendiją ir metus studijavo Anglijoje, Oksfordo universitete, University koledže.

1973 m. Klintonas baigė teisės mokslus Jeilio universitete, kur jis sutiko savo būsimą žmoną ir pasuko į politiką, kuria labai anksti buvo susidomėjęs.

Politinė karjera

1974 m. kandidatavo į Atstovų rūmus, bet maža balsų persvara pralaimėjo respublikonui John Paul Hammerschmidt.

1976 m. Klintonas buvo paskirtas Arkanzaso generaliniu prokuroru, dviem metais vėliau ir būdamas tik 32 m. išrinktas Arkanzaso gubernatoriumi ir tapo jauniausiu JAV valstijos vadovu istorijoje.

1980 m. jis nebuvo perrinktas, tačiau 1982 m. rinkimuose jis vėl tapo Arkanzaso gubernatoriumi ir dirbo tą darbą iki prezidentavimo pradžios.

Lewinsky skandalas

Antrosios kadencijos metu Bilas Klintonas įsivėlė į skandalą, paaiškėjus apie jo intymius santykius su tuometine Baltųjų rūmų stažuotoja Monica Lewinsky (21 m. amžiaus mergina). Tik Demokratų partijos dėka jis laimėjo apkaltos balsavimą JAV senate dėl kaltinimų sulaužius prezidento priesaiką ir trukdymo teisėsaugos darbui (kadangi kelis mėnesius trukusių apklausų ir svarstymų metu B. Klintonas neigė turėjęs lytinių santykių su M. Lewinsky). Kurį laiką neigti nesantuokinius intymius ryšius jam leido prieštaravimų keliantis lytinių santykių apibrėžimas, mat prezidentą ir stažuotoją siejo ne įprastas (vaginalinis), bet oralinis seksas. Tik apkaltos metu išaiškinus, kad oralinis seksas – irgi lytiniai santykiai, B. Klintonas prisipažino turėjęs „netinkamų fizinių santykių“ su M. Lewinsky ir suklaidinęs JAV visuomenę. Tačiau per balsavimą senate dėl prezidento nušalinimo nebuvo surinkta dviejų trečdalių balsų daugumos, kaip to reikalauja JAV konstitucija.

Nuorodos

Vikicitatos
Wikiquote logo

Šaltiniai

  1. Sandalow, Marc. "Clinton Era Marked by Scandal, Prosperity: 1st Baby Boomer in White House Changed Notions of Presidency", San Francisco Chronicle, 2001-01-14. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  2. Safire, William. "Essay; Looking Beyond Peace", New York Times, 1993-12-06. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  3. Duffy, Michael, Laurence I. Barrett, Ann Blackman, James Carney. "Secrets of", Time Magazine, 1993-11-29. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  4. Clinton, Bill (1999-04-02). "whitehouse.gov April 2, 1999: The Longest Peacetime Expansion in History." National Archives and Records Administration. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  5. "House Report 105-648 - Department of Transportation and Related Agencies Appropriations Bill, 1999." Library of Congress: 1999. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  6. Hulsey, Byron. "The Altered Terrain of American Politics (Review of Do Elections Matter?)." Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  7. No Author. "Clinton impeached", BBC News, 1998-12-19. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  8. Baker, Peter, Helen Dewar. "The Senate Acquits President Clinton", Washington Post, 1999-02-13, p. A1. Nuoroda tikrinta 2008-10-29.
  9. "Bill Clinton to be named special UN envoy to Haiti." Associated Press: 2009-05-18.
Postas
Prieš tai:
Džordžas H. Bušas
JAV prezidentas
19932001
Po to:
Džordžas V. BušasAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+11501-85=11416 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti