Boguslavas Radvila

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Boguslavas Radvila
lenk. Bogusław Radziwiłł
Vaizdas:Bogusław Radziwiłł 11.PNG
Radvilos
Trimitai
Trimitai

Gimė 1620 m. gegužės 3 d.
Gdanskas
Mirė 1669 m. gruodžio 31 d. (49 m.)
Karaliaučius

Tėvas Jonušas Radvila I
Motina Elžbieta Sofija Hohencolern
Sutuoktinis(-ė) Ona Marija Radvilaitė
Vaikai

Liudvika Karolina Radvilaitė


Veikla
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karinis veikėjas.

Vikiteka Boguslavas RadvilaVikiteka

Boguslavas Radvila (lenk. Bogusław Radziwiłł, 1620 m. gegužės 3 d. Gdanske – 1669 m. gruodžio 31 d. netoli Karaliaučiaus) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karinis veikėjas.

Biografija

Šventosios Romos imperijos kunigaikštis, kilęs iš Gediminaičių Radvilų Biržų – Dubingių giminės,[1] Jonušo Radvilos ir Elžbietos Sofijos Hohencolern sūnus.

Gimė Gdanske, mūriniame namelyje, kurį jo tėvui išnuomojo Gdansko burmistras Janas van der Lindė. Jo krikštatėviu buvo Čekijos karalius Frydrichas V. Tačiau sulaukus pusmečio amžiaus mirė tėvas ir jo globėju tapo dėdė Kristupas Radvila. 16371648 m. su pertraukomis gyveno Vakarų Europoje, studijavo Utrechto universitete, dalyvavo Nyderlandų kovose su Ispanija.

Nuo 1638 m. LDK vėliavininkas, 1646 m. LDK didysis žirgininkas, daugkartinis Abiejų Tautų Respublikos pasiuntinys. 16481654 m. slopino Bogdano Chmelnickio sukilimą, 16541655 m. dalyvavo kare su Rusija, vienas Kėdainių sutarties iniciatorių. 16571665 m. Prūsijos kunigaikštystės generalinis vietininkas, generalgubernatorius.

Jo veikla vertinama labai įvairiai. Lenkijoje jis vadinamas Abiejų Tautų Respublikos išdaviku, kuriam, ir taip vienam turtingiausių valstybės didikų, asmeniniai interesai buvo aukščiau už valstybės interesus. Lietuvoje jis patriotas, gynęs Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę nuo Maskvos carų kėsinimosi. Globojo protestantus Lietuvoje ir Palenkėje.

Jo gyvenimas ir veikla atsispindi Henriko Sienkevičiaus knygoje „Tvanas“ ir pagal ją pastatytame Ježio Hofmano to paties pavadinimo kino filme. Karaliaučiaus Katedroje buvo sukurta Onos Marijos ir Boguslavo Radvilų paminklinė lenta, kurią 2009 m. atgamino lenkų restauratoriai.

Šaltiniai

  1. Boguslavas Radvila. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris. - 306 psl.


Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3979-73=3906 wiki spaudos ženklai).