Bola

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
La Platos upės indėnai su bola (Hendrick Ottsen, 1603)
Bola

Bola (angl. bolas, boleadoras) – svaidomasis medžioklinis ginklas, 1-1,5 m ilgio virvė su prie jos pririštais svareliais (150-200 g sveriančiais akmenimis, rutuliais ir pan.). Sviestos bolos virvė apsisuka apie taikinį (paprastai – kojas). Gaučai naudoja bolas galvijams ar medžiojamiems gyvūnams gaudyti.

Bolos žinomiausios kaip P. Amerikos gaučų ginklas, tačiau jų aptikta kasinėjamose ikiispaninėse Amerikos gyvenvietėse, ypač Patagonijoje, kur vietiniai gyventojai nuo seno naudojo bolas guanakų ir nandų medžioklėje. Panašų ginklą naudojo Šiaurės Rytų Sibire gyvenantys čiukčiai ir koriakai paukščiams medžioti.

Sviedžiama bola laikoma arba už vieno iš svarelių, arba už virvių centrinio mazgo. Sviedėjas įsuka bolą ir paleidžia. Ginklas skirtas virve suraizgyti bėgančio gyvūno kojas, tačiau stiprias sviesta bola savo rutuliais gali sulaužyti kaulus.

Sviedimo nuotolis paprastai neviršija 20 m, kadangi tokia konstrukcija sviedžiama patiria nemažą oro pasipriešinimą.

Dėl konstrukcijos bolą galima naudoti kaip savotišką bekotį blokštą.

Konstrukcija

Bolos vieningos konsrukcijos neturi. Daugelis bolų turi 2 ar 3 rutulius, nors pasitaiko ir 8 rutulių bolų. Paprastai bolų rutuliai vienodos masės. Gaučai naudoja bolas, kurių virvės – pinti odiniai dirželiai, o rutuliai – mediniai (arba odiniai maišeliai, prigrūsti akmenukų).

Kai kurie bolų variantai turi savus pavadinimus:

  • Perdida (1 svarelis)
  • Avestrucera o ñanducera (2 svareliai)
  • Boleadora (3 svareliai)
  • Ka-Lum-Ik-Toun (4 ar daugiau svarelių turinčios bolos inuitiškas pavadinimas)

Trijų svarelių bola paprasta turi dvi trumpesnes virves su sunkesniais svareliais, pririštas prie ilgesnės virvės su lengvesniu svareliu. Sunkesni rutuliai sviesti lekia lygiagrečiai, nutaikyti, kad jie pataikytų abipus kojų, o lengvesnis svarelis su ilgąja virve apraizgo kojas.

Eskimiškas bolos variantas – qilumitautitas (angl. qilumitautit), padarytas iš kaulinių svarelių ir sausgyslinės virvės, naudojamas vandens paukščiams gaudyti.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 108% (+3365-238=3127 wiki spaudos ženklai).