Brigados generolas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Antpečiai (LR KOP)

Brigados generolas – žemiausias generolo laipsnis sausumo kariuomenėje bei oro pajėgose. Šį laipsnį turi ne visų šalių kariuomenės.

Už brigados generolą aukštesnis laipsnis yra generolas majoras (atitinkąs divizijos generolą, divizijos vadą), o žemesnis - pulkininkas (atitinkąs pulko vadą). Brigados generolui pavedama vadovauti vienai ginkluotųjų pajėgų (GP) brigadai (3000–5000 kareivių).

Šios pakopos karininkai gali būti priskiriami tiek generolams (tuomet paprastai vadinami brigados generolais), tiek vyresniesiems karininkams (tuomet paprastai vadinami brigadininkais).

Lietuvoje[taisyti]

Istorija[taisyti]

Terminas brigados generolas kilęs iš angloamerikiečių šalių, kur žemiausias generolo rangas vad. brigadier general. D. Britanijos ginkluotose pajėgose brigadier nepriklauso generalitetui; šis rangas oro pajėgose atitinka oro komandorą (Air Commodore).

Vokietijoje 19511976 m. tai buvo pasienio tarnybos laipsnis; ginkluotose pajėgose brigados generolo laipsnis įvestas tik 19551956 m., unifikuojant generolų laipsnių sistemą NATO valstybėse. Į brigados generolą Vokietijoje kreipiamasi Pone Generole.

Brigados generolas Rusijoje[taisyti]

2009 m. Rusijoje buvo kalbama, kad kariuomenę pertvarkant į brigadinę organizaciją, reikalingas karininko laipsnis brigadų ir aviacijos bazių vadams, tarpinis tarp pulkininko ir generolo majoro. Tas planuojamas laipsnis gali būti brigados generolas arba vyresnysis pulkininkas.[1].

Šaltiniai[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+5177-22=5155 wiki spaudos ženklai).