Bronchas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Bronchai)
Bronchai ir bronchiolės plaučiuose

Bronchai (lot. bronchi) – kvėpavimo sistemos dalis, kurią sudaro standūs vamzdeliai, kuriais orastrachėjos patenka į plaučius. Bronchai ir jų šakos sudaro bronchinį medį. Pagrindiniai bronchai skyla į skiltinius bronchus, o šie - į segmentinius bronchus.

Dešinysis bronchas

Dešinysis bronchas yra trumpesnis ir platesnis už kairįjį. Jo ilgis - apie 2,5 cm. Apie 2 cm nuo broncho pradžios, jis atsišakoja į viršutinį skiltinį bronchą (bronchus lobaris superior dexter), dar vadinamą eparterine šaka, nes jis kyla virš dešiniosios plautinės arterijos. Likusi, po arterija einanti šaka vadinama hiperarterine šaka, ši šaka dar šakojasi į vidurinį ir apatinį skiltinius bronchus. Dešinysis bronchas atsišakoja 45° kampu, dėl to į jį dažniau patenka svetimkūniai, negu į kairįjį.

Kairysis bronchas

Šis bronchas yra ilgesnis (apie 5 cm) ir plonesnis už dešinįjį. Šis bronchas neturi eparterinės šakos, jis teturi du skiltinius bronchus - viršutinį ir apatinį. Kairysis bronchas nuo trachėjos atsišakoja 25° kampu.

Sandara

Stambesnių bronchų sieną sudaro hialinės kremzlės pusžiedžiai. Jie būna tarpusavyje sujungti žiediniais raiščiais. Šakotuose bronchuose kremzlės pusžiedžius pakeičia įvairių formų kremzlinės plokštelės. Taip pat visi bronchai yra iškloti gleivinės, kurioje yra liaukų. Po gleivine yra pagleivinis audinys, o už jo - bronchų raumeninis dangalas. Bronchus ir plaučius jungia purusis jungiamasis audinys.

Ligos




Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+22-0=22 wiki spaudos ženklai).