Bronys Stundžia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Bronys Stundžia
Bronys Stundžia.jpg

Gimė 1916 m. gruodžio 5 d.
Ukmergės apskr., Šešuolių vlsč., Gemeliškio kaime
Mirė 2015 m. gruodžio 13 d. (99 m.)

Veikla
nusipelnęs Lietuvos buriuotojas, Lietuvos buriavimo sąjungos garbės narys

Bronys Stundžia (1916 m. gruodžio 5 d. Ukmergės apskr., Šešuolių vlsč., Gemeliškio kaime – † 2015 m. gruodžio 13 d. Toronte) - nusipelnęs Lietuvos buriuotojas, Lietuvos buriavimo sąjungos garbės narys.[1]

Gyvenimo kelias

Gimė 1916 m. gruodžio 5 d. Ukmergės apskr., Šešuolių vlsč., Gemeliškio kaime.

Mokėsi „Aušros“ gimnazijoje. Buvo veiklus skautas, buriavimo entuziastas ir organizatorius, vienas iš korporacijos „Jūra“ lyderių, dalyvavo 1941 m. sukilime užimant Trakų įstaigas, kai per miestą traukėsi rusų kariuomenė.

19351936 m. lankė Buriavimo mokyklą. 19381939 m. – Lietuvos skautų organizacijos Jūros skautų skyriaus bendradarbis. 1939 m. – Jūros skautų praktinių buriavimo kursų instruktorius Šventojoje. 1940 m. – skautininkas, buriavimo instruktorius Trakuose. Studentų korporacijos „Jūra“ buriavimo instruktorius. 19421944 m. – Kauno buriuotojų klubo vadovas.

Po karo gyveno Vokietijoje ir Kanadoje.

Po karo įsikūrė Kanadoje, Toronte, buvo Kanados lietuvių vyriausias jūrų skautininkas. Buriavo Ontario ežere, kur sąlygos artimos jūrinėms. Turėjo ne vieną tolimą kelionę vandenynais.

19511955 ir 19731975 m.– Lietuvos skautų brolijos Jūrų skautų skyriaus vedėjas.

19571981 m. dirbo Ontario sveikatos ir aplinkos ministerijoje Vandens tyrimų laboratorijos viršininku.

Gyveno ir mirė Toronte, Kanadoje.

Kūryba

Daug rašo lietuviškoje spaudoje ne tik jūrinėmis temomis. Užjūryje parengė ir išleido du lietuviškus buriavimo vadovėlius, kiek papildęs - jūrų leitenanto R.Nako parengtą pirmąjį lietuviškų jūrinių terminų žodyną.

  • 1952 m. išleido knygą „Buriavimas ir jūrininkystė“.
  • 1978 m. išleido knygą „Burės ir varikliai“.
  • 1993 m. Kanadoje išleido R. Nako „Jūrinius įvardžius“
  • 1994 m. išleido knygą „Septyniose jūrose“.
  • 1996 m. – parengė ir išleido anglų ir lietuvių kalbų žodyną „Jūriniai įvardžiai“

B.Stundžia prisidėjo prie lietuviškų jūreivystės terminų norminimo, gryninimo, praturtinimo tradiciniais pajūrio žvejų įvardžiais.

B.Stundžia visada mintimis su Lietuva, pirmiausia jai ir skyrė savo darbus. Dar iki nepriklausomybės atgavimo jis stengėsi megzti ryšius su Lietuvos buriuotojais, įvairiais keliais gabeno į Lietuvą ir platino savo jūrines knygas, kurių čia stigo, pats lankėsi, domėjosi buriavimo sporto, jūrinio švietimo ir jūrinės politikos reikalais, savo straipsniuose ir laiškuose sielojosi, kad Klaipėdos laivynas nelietuviškas, užplūstas ateivių iš Rusijos, kad lietuvių kalba oficialiai išguita iš jūreivystės sferos, net Lietuvos buriuotojai aklai perėmę, anot jo, caro Petro I sukurptą olandiškai rusišką žargoną. Kad papildytų skurdžią lietuviškų marinistinių knygų lentynėlę, pats sudarė ir Lietuvoje išspausdino marinistinės prozos antologiją „Septyniose jūrose“.

Šaltiniai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4570-0=4570 wiki spaudos ženklai).