Centrinė Meksika

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Mezoamerikos regionas:
Centras (Centro)
Mexico SunMoonPyramid.jpg
Šalis Centrinė Meksika
Tautos
Valstybingumas Tlatilkas: XIV-V a. pr. m. e. Teotihuakanas: V a. pr. m. e.-VIII a.
Toltekai: IX-XIII a.
Actekai:XIII-XVI a.
Mesoamérica.png
Centroamerika, Maja, Įlanka, Oašaka, Gereras, Centras, Vakarai, Šiaurė

Centrinė Meksika (dar Centrinė Mezoamerika) – istorinis-kultūrinis regionas Mezoamerikoje, dabartinės Meksikos teritorijoje. Iš šio regiono kilo didžiausios ir galingiausios imperijos postklasikiniu laikotarpiu.

Regionas liečiasi su Įlanka rytuose, Gereru ir Oašaka pietuose, Vakarais vakaruose.

Geografija[taisyti]

Centro regionas yra uždaroje teritorijoje, beveik iš visų pusių apsuptas kalnų. Rytuose jį supa Rytų Siera Madrė, kuri skiria nuo Įlankos regiono. Vakaruose jį supa Vakarų Siera Madrė, pietuose - Pietų Siera Madrė.

Tokiu būdu susiformuoja Meksikos plokštikalnė, kurios pietinė dalis (Mesa Central) ir atitinka Centro regioną. Nors gyvenimo sąlygos čia nėra geros, Rio Grandė de Santjagas kai kurioms vietovėms suteikia drėgmės, egzistuoja daug derlingų slėnių, kurių didžiausias - Meksiko slėnis.

Meksiko slėnis buvo centro regiono svarbiausia vieta, mat čia formavosi ir kilo skirtingos kultūros. Čia buvo penki ežerai (šiuo metu nebelikę nė vieno), tapę namais daugybei tautų ir miestų.

Istorija[taisyti]

Ikiklasikinis laikotarpis[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Tlatilko kultūra

Svarbiausi Centro miestai valstybės

Seniausia Centrinės Meksikos kultūra buvo Tlatilko, kilusi Meksiko slėnyje. Ji buvo vienalaikė olmekų kultūrai. Vėliau Meksiko slėnyje suklestėjo Kuikuilko miestas.

Tuo metu Centrinė Meksika patyrė didelę kultūrinę įtaką iš olmekų.

Klasikinis laikotarpis[taisyti]

Pagrindinis straipsnis: Teotihuakanas

Tikriausiai dėl ugnikalnio išsiveržimo, nuo III a. pr. m. e. Kuikuilkas ištuštėjo, tačiau ėmė augti Teotihuakano miestas šiaurėje. Jis tapo svarbiu kultūriniu centru Mezoamerikoje, kurio kultūrinė įtaka buvo jaučiama labai toli.

Poklasikinis laikotarpis[taisyti]

Actekų imperija 1519 m.

Pagrindiniai straipsniai: Toltekai, Actekai

Apie VIII a. Tiahuakanas buvo sunaikintas iš šiaurės atėjusių tautų, priklausiusių uto-actekų kalbų šeimai. Spėjama, kad tai buvo toltekai. Jie sukūrė galingą imperiją, kuri kontroliavo didelę dalį Mezoamerikos, turėjo įtakos Majos regionui. Toltekų sostinė buvo Tula.

Po toltekų tikriausiai užplūdo nauja uto-actekų banga, tarp kurių buvo tepanekai, akolhuai, čalkai, hošimilkai, tlaskaliečiai ir daugybė kitų, kurie keitė vietos tautas. Jie prie ežerų Meksiko slėnyje įkūrė daug miestų-valstybių.

Tarp visų atvykėlių vieni vėliausiai Meksiko slėnyje apsigyveno mešikai (actekai), kurie, neradę vietos įsikurti ežerų pakrantėje, buvo priversti vieno ežero saloje įkurti Tenočtitlano miestą. Iš čia actekai pradėjo savo ekspansiją. Iš pradžių jie pavergė slėnio tautas, vėliau pajungė savo valdžiai visą Centrinę Meksiką (čia nepriklausomybę išsaugojo Tlaskala). Dar vėliau jie ėmė užkariaudinėti kitus regionus, sukurdami Actekų imperiją.

XVI a. Actekų imperija buvo sunaikinta ispanų.

Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4153-0=4153 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti