Cerkvė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Cerkvė

Cerkvė (rus. церковь, iš gr. Κυριακη (οικια) '(viešpaties) namai') – Rytų apeigų krikščioniųstačiatikių ir unitųšventykla, kulto namai.

Stačiatikių architekturoje cerkvės kupolų skaičius turi tam tikrą reikšmę. Vienas kupolas įrengiamas Dievo garbei, trys - Švenčiausiosios Trejybės, penki - Išganytojo ir keturių evangelistų garbei, septyni - dėl septynių stebuklų, trylika - Išganytojo ir dvylikos apaštalų garbei

Lietuvos cerkvės[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Lietuvos cerkvės.

Lietuvoje yra 41 stačiatikių cerkvė, 2 vienuolynai (Vilniuje: vyrų Šv. Dvasios ir moterų Šv. Marijos Magdalenos). Stačiatikybė yra viena iš devynių tradicinių, nuo seno Lietuvoje gyvuojančių religijų. 2003 m. vykusio gyventojų surašymo duomenimis apie 4% Lietuvos gyventojų – 140 000 žmonių – save laiko stačiatikiais. Jie vieniajasi 52 bendruomenėse, kurias 2005 m. aptarnavo 49 šventikai, iš jų 15 vienuolių. Šventoji stačiatikių vieta Lietuvoje – Vilniaus Šv. Dvasios cerkvėje esantys šventųjų kankinių palaikai; stebuklinga taip pat laikoma Dievo Motinos ikona, beveik 400 m. (apie 1530–1915) garbinta Surdegio vienuolyne, dabar esanti Kauno Apreiškimo cerkvėje.

Nuorodos[taisyti]

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+2600-251=2349 wiki spaudos ženklai).