Chaimas Sutinas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Chaimas Sutinas
Amedeo Modigliani - Chaim Soutine (1917).jpg
Chaimo Sutino portretas, 1917 m., aut. A. Modiljanis

Gimė 1893 m. sausio 13 d.
Smilavičių km., dab. Baltarusija
Mirė 1943 m. rugpjūčio 9 d. (50 m.)
Paryžius
Palaidotas Monparnaso kapinės

Tautybė žydas

Veikla
Dailininkas
Sritis Ekspresionizmas

Chaimas Sutinas (pranc. Chaim Soutine, 1893 m. sausio 13 d., Smilovičių km. (dab. Baltarusija) – 1943 m. rugpjūčio 9 d., Paryžius) – iš Lietuvos žydų[1] kilęs XX a. tapytojas ekspresionistas, kūręs Prancūzijoje.

Biografija[taisyti]

Chaimas Sutinas gimė 1893 m. sausio 13 d. neturtingų Lietuvos žydų šeimoje Smilovičiuose netoli Minsko (dabar Smilavičių km., Baltarusija, tuomet Rusijos imperija). Jis buvo dešimtas vaikas iš 11 skurdaus siuvėjo vaikų. Jo talentą piešimui pastebėjo vietos rabinas, kurio pagalba Ch. Sutinas mokėsi Minske ir vėliau su gydytojo pagalba 1910−1913 m. studijavo Vilniaus dailės mokykloje. 1913 m. Ch. Sutinas išvyko į Paryžių, lankė paskaitas Aukštojoje dailės mokykloje pas Fernaną Kormoną. Jo draugais tapo žydai, avangardiniai dailininkai, panašiai kaip jis, atvykę į Paryžių siekti meno aukštumų: Amedėjas Modiljanis, Markas Šagalas, Žakas Lipšicas.

A. Modiljanis supažindino Ch. Sutiną su menininkų rėmėju Leopoldu Zborovskiu, su kurio pagalba Ch. Sutinas 1919−1922 m. tapė Serė miestelyje Prancūzijos pietuose. Šiais metais susiformavo brandus Ch. Sutino stilius. Jis tapė peizažus, portretus, natiurmortus. Jo kūryba pasižymėjo spontaniškais potėpiais, impasto naudojimu, ryškiomis spalvomis. Jo kūryboje yra ženklios religinės (choro ir varpinės berniukai) ir maisto temos (jautiena, negyvi naminiai paukščiai), tikriausiai susijusios su judaistinio pasaulio samprata. Ch. Sutinas aukštai vertino Rembranto, Ž. Šardeno, G. Kurbė kūrybą.

1923 m. JAV daktaras, kolekcionierius Albert C. Barnes įsigijo daugiau nei 50 Ch. Sutino kūrinių ir tai buvo pirmoji dailininko finansinė sėkmė po ilgų skurdo metų. 1927 m. įvyko jo pirmoji personalinė paroda Bing galerijoje Paryžiuje. Likusius gyvenimo metus Chaimas Sutinas praleido Paryžiuje, kartais keliaudavo po Prancūzijos vietoves. Antrojo pasaulinio karo metu slapstėsi nuo vokiečių nacistinės okupacinės valdžios Šampiji-siur-Ved vietovėje (Endras ir Luara). Mirė 1943 m. rugpjūčio 9 d. Paryžiuje išsiųstas skubiai operacijai nuo virškinamojo trakto pažeidimo. Palaidotas Monparnaso kapinėse. 1987 m. Gaston Baty aikštėje Monparnase jam pastatyta atminimo skulptūra, kurią sukūrė jo draugas Arbit Blatas, kuris dažnai šioje aikštėje susitikinėjo su Ch. Sutinu.[2]

Darbų galerija[taisyti]

Kūrinių galerijos[taisyti]

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Chaimas Sutinas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Šaltiniai[taisyti]

  1. Dantini, Michele. Modern & Contemporary Art. Sterling Publishing Company, Inc., 2008, p. 80
  2. The New York Times

qr code


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5244-0=5244 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti