Chama-Koakės kultūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Chama Koake kultūra)
Šiaurinių Andų kultūra:
Jama-Coaque
Vasija con figura humana Jama-Coaque (M. Am. Madrid) 01.jpg
Šalis Ekvadoras (kosta)
Tautos:
Laikotarpis (I) VI a. pr. m. e.-V a.
(II) VI-XVI a.

Chama-Koakės kultūra (isp. Cultura Jama-Coaque) - ikikolumbinė Andų civilizacijos kultūra, gyvavusi Šiaurinių Andų Kostoje, dabartiniame Ekvadoro pajūryje, Manabi provincijos šiaurinėje dalyje (maždaug tarp dabartinių gyvenviečių Cabo de San Francisco ir Bahía de Caráquez).

Ši kultūra klestėjo labai ilgą laiką, ir išskiriami du jos laikotarpiai. Pirmasis laikotarpis sutapo su ankstyvuoju tarpiniu (regionio vystymosi) periodu (V a. pr. m. e.-V a.). Tuo metu pietinė Chama-Koakės kaimynė buvo Bahijos kultūra, o šiaurinė - La Tolito kultūra. Antrasis laikotarpis siejamas su integracijos periodu (VI-XVI a.). Tuo metu piečiau klestėjo Mantenjo-Uankavilkos kultūra, o šiauriau gyveno indėnai Atakamai. Vietos indėnų lingvistinė priklausomybė neidentifikuota.

Bruožai

Ši lokali kultūra susiformavo po Čoreros kultūros žlugimo, ir tikriausiai paveldėjo šiek tiek pastarosios bruožų. Tačiau kultūros artefaktuose jaučiama ypač didelė įtaka iš Mezoamerikos, ypač Oašakos. Nėra tiksliai žinoma, kiek kultūros atstovai buvo konsoliduoti politiškai, t. y. ar jie buvo sukūrę vieningą valstybę, tačiau greičiausiai gyveno nedidelėmis bendruomenėmis, apjungtomis religinių vadų.

Kultūra žinoma dėl savo ypač puikios keramikos, kurioje jaučiama stipri Mezoamerikos įtaka. Gali būti, kad ši įtaka regioną pasiekė jūros keliu. Rausvoka keramika labai išraiškinga savo formomis. Ji vaizduoja sumažintas šventyklas, įvairius objektus, žmonių skulptūras su smulkiausiomis drabužių ir papuošalų detalėmis. Ši keramika laikoma viena iš labiausiai išsivysčiusių ikikolumbinio Ekvadoro istorijoje.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Chama-Koakės kultūra – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+36-0=36 wiki spaudos ženklai).