Charles Bradlaugh

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Charles Bradlaugh
Charles Bradlaugh.jpg

Gimė 1833 m. rugsėjo 26 d.
Mirė 1891 m. sausio 30 d. (57 m.)

Veikla
Jungtinės Karalystės politikas, vienas žymiausių anglų ateistų. 1866 m. įkūrė britų sekuliaristų draugiją – National Secular Society, veikiančią iki dabar

Charles Bradlaugh (1833 m. rugsėjo 26 d. – 1891 m. sausio 30 d.) – Jungtinės Karalystės politikas, vienas žymiausių anglų ateistų. 1866 m. įkūrė britų sekuliaristų draugiją – National Secular Society, veikiančią iki dabar.

Statula Anglijoje

Bradlaugh buvo kelis sykius išrinktas į Parlamentą, tačiau Parlamento nariai privalo ištarti priesaiką, pasibaigiančia „Tepadeda man Dievas“. Kaip ateistas, jis iš pradžių atsisakė sakyti priesaiką, vietoje jos siūlė tiesiog pasižadėti. Ši galimybė politikui nebuvo suteikta, taip pat neleido ir sakyti priesaikos vien kaip formalumo. Bradlaugh vis tiek bandė dalyvauti posėdžiuose, tačiau buvo areštuotas ir trumpam įkalintas Vestminsterio bokšte. Jo vieta paskelbta vakuojančia, į ją pradėti nauji rinkimai. Keturis kartus iš eilės tuos rinkimus vėl laimėdavo jis pats ir jam vis nebūdavo leidžiama dalyvauti posėdžiuose. Prieš jo dalyvavimą pasisakydavo Konservatorių partija, Kenterberio arkivyskupas ir kitos to meto įtakingos krikščionių jėgos. Už leidimą jam dalyvauti posėdžiuose pasisakė Džordžas Bernardas Šo, John Stuart Mill, William Gladstone, taip pat šimtai tūkstančių žmonių pasirašė viešą peticiją, reikalaujančią leisti Bradlaugh posėdžiauti.

1883 m. jis vėl be leidimo dalyvavo posėdyje ir balsavo keturis kartus, kol buvo nubaustas 1500 svarų bauda už nelegalų balsavimą. 1866 m. politikui pagaliau leido prisiekti, ir jis tą padarė rizikuodamas būti nubaustas pagal Parlamento priesaikų aktą už nenuoširdžią priesaiką.

Bradlaugh mirus, jo laidotuvėse dalyvavo apie tris tūkstančius žmonių, įskaitant Mohandą Gandhį. Politikas buvo palaidotas Brukvudo kapinėse. Nortamptone jo garbei pastatyta statula, Bradlaugh vardu pavadintos kelios vietovės (pvz., Bradlaugh fields rezervatas).

Nuorodos ir šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+3832-116=3716 wiki spaudos ženklai).