Ciurichas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Ciurichas
(kirč. Ciùrichas)
vok. Zürich
   Ch zh wappen stadt.gif      Ch zh wappen stadt plus.gif   
Zuerich vier Kirchen.jpg

Ciuricho panorama


Ciurichas
Koordinatės: 47°22′0″N 8°33′0″E / 47.36667°N 8.55°E / 47.36667; 8.55 (Ciurichas)
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė: Vėliava Šveicarija
Kantonas: Ciuricho kantonas
Savivaldybė: Ciuricho savivaldybė
Gyventojų: (2007 m.)
Plotas: 91,88 km²
Tankumas (2007): 4 101 žm./km²
Pašto kodas: 8000–8099
Tinklalapis: www.stadt-zuerich.ch
Commons-logo.svg Vikiteka: CiurichasVikiteka
Kirčiavimas: Ciùrichas

Ciurichas – didžiausias Šveicarijos miestas ir Ciuricho kantono centras. Ciuricho kantonas pagal gyventojų skaičių, 2008 m. kantone gyveno 1,32 mln. gyventojų, taip pat yra didžiausias Šveicarijoje. Kantono gyventojai daugiausia kalba vokiškai.

Ciurichas, turėdamas didžiausią traukinių stotį Šveicarijoje ir Ciuricho oro uostą, yra transporto mazgas. Mieste yra įsikurę daug bankų ir draudimo kompanijų, dėl to Ciurichas yra finansų miestas. Čia yra įsikūrusių daug žiniasklaidos firmų, tarp kurių „Šveicarijos televizija“ (vok. Schweizer Fehrnsehen). Dėl gerai išsilaikiusio senamiesčio ir miesto kultūrinio bei naktinio gyvenimo, Ciurichas yra vienas iš Šveicarijos turizmo centrų. Miestas yra svarbus mokslo ir visuomenės centras Šveicarijoje, čia veikia daug Nobelio premijų pelnęs ETHZ (vok. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) mokslo bei studijų institutas bei nuo jo nepriklausomas Ciuricho Universitetas.

Transportas[taisyti]

Miestas turi gerai išvystytus vietinio geležinkelio, tramvajų bei autobusų tinklus.

Istorija[taisyti]

Ankstyvoji istorija ir Viduramžiai[taisyti]

Ciurich planas 1576 m.

Jau Romos Imperijos laikais šiose vietovėse buvo pasienio stotis, bet tuo metu, šios vietovės dar nebuvo galima laikyti miestu. Kitaip nei kiti Šveicarijos miestai, Ciurichas miestu tapo jau Ankstyvaisiais viduramžiais. Prie Šveicarijos Ciurichas prisijungė 1351 m.

Turbūt svarbiausias Ciuricho įnašas į pasaulio istorija buvo Ulricho Cvinglio reformacija. Jo dvasinis vadovavimas nuo 1519 m. padarė Ciurichą reformuotą „Romą prie Limato“.

XVIII a. - dabar[taisyti]

Miesto iškilimas kaip ekonomikos centras prasidėjo jau atsiradus tekstilės pramonei XVIII ir XIX a. Pagal politinės ir ekonominės srities vadovų liberalų, ypač Alfredo Ešerio (vok. Alfred Escher), Ciurichas tapo svarbus ekonomikos centras 1846 m. įkūrus daug bankų, draudimo bendrovių, finansų ir paslaugų sektoriams. Nuo Ciuricho pramonės žlugimo pokario metu, šie sektoriai įgavo dar didesnę svarbą.

Nuo XIX a. iki 1970-ųjų m. mieste sparčiai vyko statybos, kurios pavertė Ciurichą iš mažo miesto į didmiestį.

Geografija[taisyti]

Ciurichas yra 408 m., virš jūros, lygio aukštyje. Miestas išsidėstęs šalia Ciuricho ežero, apsuptas miškais apaugusių kalvų. Ciuricho plotas yra 91,88 km². Senamiestis yra išsidėstęs abiejose Limato (vok. Limmat) upės pusėse. Ciurichas yra didžiausias pagal gyventojų skaičių Šveicarijos miestas, taip pat Ciuricho kantono centras.

Klimatas[taisyti]

Klimatas nežymiai šiltesnis nei Lietuvoje. Žiema panaši į Lietuvos rudenį ar pavasarį, sniego paprastai būna tik keletą dienų, Ciuricho ežeras beveik niekada neužšala. Vasarą gali būti vienas ar du gana karšti mėnesiai (temperatūrai viršijant 30 laipsnių).

Rajonai[taisyti]

Ciurichą sudaro 12 rajonų.

Demografija[taisyti]

Oficialiai, 2006 m., Ciuriche gyveno 370 062 gyventojai. 30 % mieste registruotų gyventojų neturi Šveicarijos pilietybės. Didžiausią užsieniečių dalį sudaro Vokietijos piliečiai (17,4 %), kitas dideles dalis sudaro Italijos ir Serbijos piliečiai.

Ciuriche gyvena daug atvykėlių iš kitų kantonų.

Kalbos[taisyti]

Oficiali ir susisiekimo kalba yra vokiečių. Kitos plačiai gyventojų naudojamos kalbos yra: italų, ispanų ir prancūzų.

Vietinis dialektas („Swiss deutsch“) pakankamai skiriasi nuo įprastinės vokiečių kalbos kad vokiečiui būtų sunkiai suprantamas. Praktiškai visi gyventojai taip pat moka ir standartinę vokiečių kalbą (jų vadinama „hoch deutsch“) į kurią pereina kalbėdami su atvykėliais. „Hoch deutsch“ taip pat oficialiai vartojama mokyklose. Mokiniai taip pat mokomi anglų, nuo vyresnių klasių taip pat ir prancūzų kalbų. Kadanti „Swiss deutsch“ nėra oficiali kalba (nėra paskelbtų taisyklių, kalbos vadovėlių, nedaug spausdintų tekstų), ji vietinių suvokiama kaip tam tikro statuso, ilgamečio priklausymo vietinei bendruomenei ženklas.

Ekonomika[taisyti]

Ciurichas yra laikomas Šveicarijos ekonomikos centru. Mieste yra įsikūrusių daug tarptautinių organizacijų. Ekonomikoje vyrauja paslaugų sektorius, kuriame dirba beveik 90 % dirbančiųjų. Ypač svarbus bankinis sektorius. Industrijos sektoriuje dirba apie 10 %, žemės ūkyje apie 1 % dirbančiųjų.

Svarbiausia pramonės šaka yra finansų sektorius. Mieste savo būstines turi tokie bankai kaip Credit Suisse Group, Šveicarijos nacionalinis bankas (vok. Schweizerische Nationalbank) ir kiti.

Miesto centre anksčiau buvę pramoniniai rajonai (laivų statybos, hidroturbinų gamybos) bei kažkada platus juos aptarnaujančių geležinkelių tinklas yra sunykę ir nyksta toliau, užleisdami vietą įvairių firmų nuomojamiems administraciniams pastatams.

Kultūra, miesto įžymybės ir turizmas[taisyti]

Ciūricho gatvėse

Daugiausia Ciuricho įžymybių yra senamiestyje. Ne tik pastatai ir paminklai, bet ir miesto išsidėstymas prie Ciuricho ežero yra verti dėmesio. Ežero krantas yra mėgstamas ir vietinių gyventojų, ir turistų.

Labiausiai turistų lankomos vietos yra: senamiestis, galerijos, muziejai, teatrai ir kitos Ciuricho įžymybės.

Sportas[taisyti]

Ciuriche įsikūrusi pagrindinė FIFA būstinė.

1954 m. vyko V pasaulio futbolo čempionatas, o 2008 m. – XIII Europos futbolo čempionatas.

Mieste įsikūrę šie futbolo klubai:

Infrastruktūra[taisyti]

Yra tarptautiniai transporto mazgai: oro uostas, geležinkelio stotis. Miesto transporto sistemą sudaro oro uostas, vandens transportas, automagistraliniai automobilių keliai, geležinkelis, viešasis transportas (autobusai, tramvajai).

Švietimas[taisyti]

Ciurichas yra svarbi aukštųjų mokyklų buvimo vieta Šveicarijoje. Čia įsikūręs Ciuricho universitetas (vok. Universität Zürich) įkurtas 1833 m.

Miestų partnerystė[taisyti]

Miestai, su kuriais Ciurichas yra pradėjęs partnerystės ryšius:

Nuorados[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 86% (+8551-45=8506 wiki spaudos ženklai).
  • Audrius Meškauskas – redaktorius – 14% (+1421-0=1421 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti