Cleveland lietuvių radijo laidos

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Pradžia

    Prieš Antrąjį pasaulinį karą Clevelande veikė lietuvių radijo programa.

    1949 m. rugsėjo 9 d. Klyvlende (Cleveland, PA) AM banga Čiurlionio ansamblio daina “Kur gilia žaliuoja" buvo pradėta transliuoti lietuviška radijo valandėlė, kurios organizatoriumi buvo Jaunutis Nasvytis. Jis į talką pasikvietė Clevelande gimusį lietuvį Kęstutį Šukį.

    Įvadinis radijo laidos signalas buvo “Lietuviais esame mes gimę”, įrekorduotas Onos Mikulskienės su kanklių ansambliu, vadovaujamu Alfonso Mikulskio. Pirmas pranešėjas buvo Jaunutis Nasvytis. Tolesnėse laidose muzikinę dalį vedė Alfonsas Mikulskis, muzikos plokštelės buvo skolintos arba surinktos iš vietinių Clevelando lietuvių.

    Lietuviška radijo programa buvo transliuojama iš tuo metu vienos iš populiariausių Clevelande WSRS radio stoties.

    Pradžioje lietuviškos laidos Cleveland buvo transliuojamos per WDOK stotį 1260 AM banga. Laidos transliuotos penktadieniais 7:00-7:30 p.m. ??

    Programą pradžioje išlaikė Clevelando lietuviai verslininkai. Tarp jų buvo: Izidorius Samas, brangenybių parduotuvės savininkas, Jakubauskų laidojimo namai, Šuopio baldų parduotuvė ir Petro Muliolio draudimo įstaiga.

    Lietuvių bankas, vėliau tapęs "Superior Savings and Loan", buvo vienas iš pagrindinių laidos rėmėjų. Jis kartu su Jakubauskų laidojimo namais buvo ilgiausiai rėmęs šią radijo laidą.

    Į talką radijo laidai pradiniais metais atėjo buvęs Kauno radiofono pranešėjas, poetas Balys Auginas.

    1949-ųjų metų gale į radijo laidos rengėjų gretas įsijungė Juozas Stempužis.

    Per pirmus keletą metų programa išsilaikė iš verslininku skelbimų. Tačiau finansinėms sąlygoms sunkėjant, 1952? m. programos organizavimui buvo įkurtas "Radijo klubas". Jo pirmininku buvo Alfonsas Mikulskis?, nariais: Juozas Stempužis, Pijus Žiurys.

    Juozo Stempužio era

    1955 m. gegužės mėn. Juozas Stempužis perėmė iš Balio Augino programos vedėjo pareigas.

    ... m. laida buvo pavadinta „Tėviškės (Tėvynės) garsai”.

    1960 m."Tevynes garsai" tapo privačia programa. Visą atsakomybę - telkti lėšas, ruošti ir vesti laidas, pasiėmė Juozas Stempužis. Jam pavyko sutelkti eilę talkininkų ir keletą šimtų dosnių ir pastovių rėmėjų. Jų auku deka Tavynes Garsu programa zydejo.

    1960 m.balandžio mėn. valandėlė buvo įjungta į "Tautybių programą".

    1962 m. Cleveland buvo įsteigta "Baltiečių programa".

    1981 m. Dievo Motinos Nuolatinės Pagalbos parapija pradėjo 30-ties minučių religines programas "Gyvenimo Varpai". Jas ruošė Nijolė Kersnauskaitė, pamokslus per radiją sakė kunigas Gediminas Kijauskas, SJ.

    Pagal talkininkes Nijoles Kersnauskaites anksciau parinktus duomenis programose girdejosi specifinio turinio vinjetes: Rasytojo Vacio Kavaliuni “Sventadienio Mintys ir Zodziai”…Mildos Lenkauskienes “Moters Pasaulis”… “Sveikatos Patarejas” su Dr. Henriku Brazaiciu ir Dr. Danieliu Degesiu…Juozo Stempuzio “Keliaujancio Mikrofono” raportazai is Clevelando ir kitur…”Literaturines ir Istorines Apzvalgos” su Algiu Ruksenu ir Dr. Jolita Kavaliunaite….lituanistiniu mokyklu…skautu ir ateitininku jaunimo proginiai pasirodymai….Onos Silenienes “ Lietuviu Kalbos Valandele” ir religines minties pusvalandis “Gyvenimo Varpai” redaguota ir pranesineta Kun. Gedimino Kijausko ir Nijoles Kersnauskaites.

    Jungtiniu Amerikos Valstybiu Lietuviu Bendruomenes Visuomeniniu Reikalu Tarybos prasomas, Juozas Stempuzis, eile metu redagavo Vasario 16-tosios ir Birzeliu Tragisku ivykiu programas anglu kalba. Jam tuosia projektuosia talkininkavo Algis Ruksenas, kuris pranesinejo tas programas anglu kalba.


    “Tevynes Garsai” per savo gyvavima buvo transliuojami per eile Clevelando radio stociu. Nuo WSRS stoties su laiku programa persikele i WXEN-FM radio stoti. Su FM bangoms signalas tapo tyresnis ir netrukdomas audru.

    Ten nuo 1961-uju metu sale “Tevynes Garsu”, Juozas Stempuzis redagavo tarptautines muzikos programas anglu kalba—zinomas kaip Continental Music Concerts. Sale to veike ir anglu kalba vedama programa “Baltic Echoes”, kuria vede ir pranesinejo Raimundas Kudukis.

    Per eile metu Juozui Stempuziui talkininkavo pranesejos Dalia Staniskiene ir Kristina Kupreviciute. Kai Juozas Stempuzis perejo i John Carroll Universiteto radio stoti WJCU-FM 1988-aisiais metais rugsejo 4ta diena…Clevelande buvo dvi lietuviu radio programos—“Tevynes Garasai---per sia stoti….ir su laiku naujai pavadinta “Tevynes Aidai”—redaguota ir pranesineta Kristinos Kupreviciutes…kuri tese “Tevynes Garsu” programos tradicija per WCPN FM radio stoti sekmadienio vakarais. Ta programa tesiasi ir iki siai dienai…Per ja ir tolyn aides lietuviskas zodis ir daina…7ta valanda…sekmadienio vakarais.

    Perejus i John Carroll Universiteto stoti reikejo ir pasirupinti garso inzinieriu. Ta vaidmeni sutiko ispildyti Donatas Nasvytis...Andris Dunduras…ir Algis Gedris.

    Po keturiu metu gyvavimo per universiteto radio stoti---Juozas Stempuzis mire. Jo zmona, Aldona Stempuziene, zadejo programa testi, nors keleta menesiu—kad nebutu staigus trukis. . Ji pereme ta atsakomybe 1992 metais ir tese programa iki sios dienos. Tai 18 metu …nors is pradziu nebuvo visai planavus taip ilgai islaikyti laidas.

    Kai Aldona Stempuziene “Tevynes Garsu” radio programa pereme, jai talkininkavo garso inzinierius, amerikietis Greg Priddy. Greg darbsciai ir talentingai prisijunge prie “Tevynes Garsu” laidu ir tuo tapo “garbes lietuviu”. Su jo talka buvo tvarkomas archyvas… ir per-rasinejamos juostos…iskaitant ir Juozo Stempuzio globotas, Jono Stonio istorinis garso archyvas. Tas archyvas yra perduotas Pasaulio Lietuviu Bendruomenes archyvui.

    talkininkavo: Kristina Kupreviciute…Dalia Staniskiene…Danute Dunduriene…Ona Sileniene…Romas Zorska…Milda Lenkauskiene…Vilija Klimiene…Lele Zilionyte-Ledger…Zivile Vaitkiene…Algis Ruksenas…Kun Gediminas Kijauskas…Nijole Kersnauskaite…ir eile jau minetu zmoniu.

    Per 43 šios veiklos metus jis parengė apie 3000 radijo laidų. Jam talkino Dalia Staniškienė, Kristina Kuprevičiūtė. Ona Silėnienė vedė kalbos kertelę, moters pasaulio laidas redagavo Milda Lenkauskienė.

    Aldonos Stempužienės era

    1992 m. balandžio 24 d. mirus J. Stempužiui pareigas perėmė jo žmona Aldona Stempužienė. Ji tapo laidų vadovė ir pagrindinė pranešėja. Jai talkino dr. Živilė Vaitkienė, garso inžinierius - Greg Priddy, asistentas - Vytas Vaitkus.

    Vėliau jos transliuotos per John Carroll Universitety Community Service WJCU stotį 88.7 FM banga sekmadieniais 8:00 ÷ 10:00 a.m.

    Šaltiniai

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 123% (+8350-1543=6807 wiki spaudos ženklai).