Gerald Ford

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Džeraldas Fordas)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Džeraldas Fordas
angl. Gerald Rudolph Ford
JAV prezidentas
Gerald Ford.jpg

Gimė 1913 m. liepos 14 d.
Omahoje, Nebraska
Mirė 2006 m. gruodžio 26 d. (93 m.)
Rancho Mirage, Kalifornija

Tėvas Leslie
Motina Dorothy
JAV prezidentas
Kelintas 38-asis
Ėjo pareigas 19741977
Ankstesnis Ričardas Niksonas
Vėlesnis Džimis Karteris
JAV viceprezidentas
Kelintas 40-asis
Ėjo pareigas 19731974

Partija Respublikonų partija

Alma mater Mičigano universitetas

Vikiteka Gerald FordVikiteka
Parašas
Gerald R. Ford signature.png

Džeraldas Fordas (angl. Gerald Ford; pilnas vardas angl. Gerald Rudolph Ford, 1913 m. liepos 14 d. Omahoje, Nebraska2006 m. gruodžio 26 d. Rancho Mirage, Kalifornija) – 38-asis JAV prezidentas (19741977) ir 40-asis JAV viceprezidentas (19731974). Respublikonų partijos narys.

Biografija

Jaunystė

Būsimasis prezidentas gimė Leslie ir Dorothy Kingų šeimoje. Vaikystėje jis buvo žinomas kaip Leslie Lynchas Kingas jaunesnysis .

Išsiskyrusi su vyru jo motina persikėlė gyventi į Grand Rapidso miestą Mičigane. 1916 metais ji ištekėjo už paveikslais prekiavusio Geraldo Rudolpho Fordo, kuris įsivaikino berniuką ir davė jam savo vardą bei pavardę.

Fordas buvo savo vidurinės mokyklos futbolo komandos žvaigždė, o vėliau gavęs futbolininko stipendiją studijavo Mičigano universitete. Jis atsisakė kontraktų žaisti Nacionalinėje futbolo lygoje, kad galėtų studijuoti teisę Yale’io (Jeilio) universitete.

Politinė karjera

Antrojo pasaulinio karo metais jis tarnavo jūrų laivyne, o vėliau ėmė dirbti Grand Rapidso advokatų kontoroje.

Pirmą kartą į Atstovų Rūmus G. Fordas buvo išrinktas 1948-aisiais. Tais pačiais metais jis vedė Elizabeth Bloomer. Jie susilaukė trijų sūnų ir dukters.

Kongrese G. Fordas stengėsi laikytis nuosaikios pozicijos vidaus politikos klausimais ir būti internacionalistu užsienio politikos srityje. Jis paprastai balsuodavo prieš vidaus programų finansavimą, bet pritardavo karinių išlaidų didinimui ir programoms, kurios buvo skirtos padėti Amerikos sąjungininkėms.

1963-iaisiais jis buvo išrinktas Atstovų Rūmų mažumos lyderiu ir dirbo Warreno komisijoje, tyrusioje prezidento Džono Kenedžio nužudymą. Ši komisija nustatė, kad Lee Harvey Oswaldas veikė vienas. Dėl šios komisijos išvados tebediskutuojama iki šiol.

G. Fordas pelnė gerbiamo ir darbštaus įstatymų leidėjo reputaciją, tačiau dėl savo nerangumo ir sintaksės klaidų, jis ne kartą buvo tapęs kandžių pašaipų taikiniu. Daug metų G. Fordas negalėjo pamiršti prezidento Lindono Džonsono pastabos, kad jis „per ilgai žaidė futbolą neužsidėjęs šalmo“.

Prezidentavimas

Jis buvo pirmasis asmuo JAV istorijoje tapęs viceprezidentu, o vėliau ir prezidentu, kuris nebuvo išrinktas. Prezidentu tapo po Votergeito skandalo atsistatydinus Ričardui Niksonui.

Pasitraukęs iš prezidento posto G. Fordas didžiąją laiko dalį skaitė paskaitas ir žaidė golfą. Fordas tapo ilgiausiai išgyvenusiu Amerikos prezidentu (93 metai ir 121 diena).

Vikicitatos
Wikiquote logo
Postas
Prieš tai:
Ričardas Niksonas
JAV prezidentas
19741977
Po to:
Džimis KarterisAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+25-0=25 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti