Daoizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Daosizmas)
Pasaulio civilizacija: Kinijos civilizacija (Zhongguo)
Istorija
Menas:
Architektūra, Dailė, Muzika, Teatras, Literatūra
Religija ir Filosofija:
Mitologija, Konfucianizmas, Daoizmas, Budizmas
Raštas, Mokslas, Kalendorius

Daoizmas - religinė ir filosofinė sistema, atsiradusi Kinijoje apie V a. pr. m. e. Religijos įkūrėju laikomas Lao Dzė. Daoizmo pagrindas - kinų kultūra. Ji ir šiandiens daro įtaką ne tik Azijos gyvenimui, bet ir pasaulio kultūrai apskritai. Mokslininkai mano, kad daoizmas turėjo didžiulės įtakos dzenbudizmui, kuris dėl to skiriasi nuo indiškojo budizmo. Ši Religija neturi savo šventyklų ar šventviečių, kuriose būtų atliekami ritualai, tačiau jos mokymas yra labai įtakingas. Daoizme yra pabrėžiama gamtos ir žmoguas darna, kosmoso ir žmonijos sąveika bei In ir Jang dėsnis - viskas keičiasi bendroje ir darnioje erdvėje. Daoizmas, drauge su konfucianizmu ir budizmu ilgą laiką buvo viena svarbiausių Kinijos filosofijų ir religijų. Su daoizmu susiję daug kinų alchemijos, astrologijos, kovos menų, tradicinės medicinos, fengšui, ciguno ir kt. aspektų. Daoizmas yra vakarietiškas terminas, kuriuo paprastai verčiami kiniški žodžiai 道家 (Dao mokykla), 道教 (Dao mokymas). Pagrindinė filosofinė sąvoka daoizme yra Dao (道).

Istorija

III a. pr. m. e. intelektualinė tradicija išvirto į religinę srovę; doktrinos esmė – kaip išgelbėti sielą. Lao Dzė eilėmis, paradoksais pateikė ontologinį paveikslą, žmogaus vietą pasaulyje; pasaulis – dao – pradžia ir pabaiga, būtis, niekas ir viskas, būtis ir nebūtis, nes tas, kas yra išnyks, o kas atsiras – to nėra. Tikrovė – nuolatinis kitimas. Žmogus yra dao kelyje; žmogus turi turėti de – dorybė, nesiblaškymas, tai kas jungia mus visus yra tai, kad jie yra. Išmintingas žmogus laikosi bū - vei principo (neveikla): nereikia veikti – tas, kas veikia nėra išmintingas, nes išmintis nėra rūpinimasis laikinais dalykais. Bū-vei – nesikišimas, ne puoselėjimas vilčių, kad kažką sukuri. Reikia skleisti išmintį, o ne žinias. Jis ir jo pasekėjai veikė pagal Konfucijaus mokymą, nes neveikti jau būtų veikti – jie nieko nekeitė. Įdiegus tam tikrus principus galima pasiekti nemirtingumą. Yra sukurta hierarchija – dabartinis daosistų popiežius gyvena Taivane.

Dievybės

Dauguma daoistų yra politeistai, taip pat svarbus yra protėvių kultas. Daoizmas atsiriboja nuo vadinamosios "liaudies religijos" ir pabrėžia "vidinės alchemijos" kultivavimą.

Tradicinių kinų dievybių hierarchija atspindi Kinijos imperijos biurokratinį aparatą. Kinų dievybės gali būti "perkeltos į aukštesnes/žemesnes pareigas". Kai kurios yra tiesiog ypatingi, nestandartiniai žmonės. Dievybės skyrėsi skirtingais periodais ir įvairiuose regionuose, tačiau pagrindinis panteonas yra sąlyginai pastovus.

Paprastai "paprastų" daoistų svarbiausia dievybe yra laikomas "Jaspio Imperatorius" (玉皇 arba 玉帝; pinyin: Yù Huáng, Yù Dì), daoistų intelektualų ("elito") - Laodzi ir "Trys Tyrieji" (三清 San Qing). Kai kur visų dievybių protėviu laikomas Hongdziun laodzu (鸿钧老祖 arba 鸿元老祖 - "didysis pirmasis protėvis").



Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+22-0=22 wiki spaudos ženklai).